Yazılım Çeşitleri Nelerdir?

Yazılımla alakalı şimdilik ara vereceğim kategoriyle alakalı bir içerik yazısı hazırlayayım dedim. Bu yüzden yazıyorum bu yazıyı. Öncelikle yazılım dediğimizde aklınıza ne geliyor diye sormak gerekiyor öncelikle. Benim aklıma yazılım dediğimizde bilgisayar ve internet adına her şey geliyor. Web siteleri, programlar, kötü amaçlı yazılımlar vb. gibi türler geliyor. Öncelikle sizlere web siteleri adı altında bir giriş yapacağım.

Web Site Yazılımları

Web site yazılımları hakkında şunu diyeyim birden fazla yazılım dili mevcut web sitesi kodlaması için. Bu diller PHP,ASP.net ve HTML örnek gösterebilirim. Bunlardan en fazla kullanılan dil PHP olmaktadır. Birçok site PHP kullanmakta bunun sebebi ise Türkiye’de en çok ihtiyaç duyulan dil diyebilirim. Diğer yazılım dili olan ASP.net ise daha çok devlet sitelerinde kullanılmaktadır ve güvenlik açısından çok rahat ekleme yapılabilmektedir. Bu durum tabi devlet için bir artı olsa da bunun yanı sıra ASP.net altyapılı sitelerin sunucu masrafları daha düşük olmasından kaynaklıdır. HTML ise piyasada çok kullanılmayan daha çok temel eğitim sırasında gösterilen bir dildir. Tabi kullanılmıyor desem de her web sitesinin kodlarında HTML kodları görmek mümkündür. Bunun sebebi en temel yapısı HTML dili olmasıdır ama bu HTML bilmek yeterli demek değildir. Ne kadar HTML dilini de bilseniz ASP.net ya da PHP dillerinde kesinlikle farklılıklar vardır ve bu yüzden PHP ve ASP.net kullanılmaktadır.

ASP.net nedir?

ASP.net, Windows destekli bir dil olup sadece Windows sunucularda çalışmaktadır. Bu yüzden ASP.net altyapılı siteler hiçbir zaman Windows dışında başka bir işletim sistemi olan sunuculara yüklenmez.

PHP Nedir?

PHP, neredeyse bütün işletim sistemlerinde çalışmakta ve çoğu firma bu dili kullanmaktadır. Bunun sebebi ise PHP dilini kullanarak her türlü işlemi yapılabiliyor olmanız ve Türkiye’de çok fazla bilinen bir dil olmasıdır.

HTML Nedir?

HTML bütün web tabanlı sitelerin en temelidir. HTML olmadan hiçbir dilde site oluşturamazsınız ama sadece HTML kullanarak da tam verimli bir site oluşturamayacağımızı da unutmayınız. HTML dilini bilmek bütün dilleri kolaylıkla yapabileceğiniz anlama gelmemektedir. ASP.net ve PHP arasında kod farkı çok farklıdır tek ortak noktası ise HTML diline ait kod kümeleri oluşturmalarıdır.

Programlar Nelerdir?

Programlar aslında bildiğinizin aksine çok geniş kapsamlıdır. Oyundan tutun ofis programlarına, ofis programlarından tutun web tarayıcılarına, web tarayıcılarından tutun işletim sistemlerine kadar her şeyi içine alan bölümdür burası. Aklınıza bilgisayar alanında ne geliyorsa program olarak geçmektedir.

Kötü Amaçlı Yazılımlar Nelerdir?

Kötü amaçlı yazılımlar gündelik hayatımızda çoğu kez karşılaştığımız bir yazılımdır. Amacı her türlü veri olabilir. Diğer adı virüs olarak bilinen bu yazılımlar şirketlerin ve firmaların en büyük baş belaları olmakla birlikte bizimde baş belamızdır. Bu yazılımlar nasıl bulaşır peki? Bu tarz yazılımlar genellikle crack denen işlem için indirilen dosyalarda ya da güvenilir olmayan sitelerden indirilen dosyalardan bulaşmakta bunun dışında flaşlardan da bulaşabilmektedir. Crackli herhangi bir program kullanmamanız gerekmektedir. Hiçbir kişi boşuna crack yazmaz ve piyasaya sürmez, genellikle bu tarz yazılımlar siyah şapkalı hacker olarak adlandırılan kişilerce yapılmaktadır. Hedef veriler size ait olmasa da başkasına ait veriler hedef alınmakta ve bunu sizin bilgisayarınız üzerinden işlem yapılmaktadır. Size atılan virüs sizin bilgisayarınızdan siber saldırı düzenlemekte ve bunu virüsü yapan kişiye göndermektedir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için tamamen orijinal kullanılması gerekmektedir. Pahalı olsa da sizin güvende olursunuz en azından.

Tavsiye

Benim tavsiyem bütün yazılım dillerini bilmez ama tek bir tanesini çok iyi bilmenizdir. İleride işe başladığınızda sizi bir adım önde tutar ve başka dilleri önünüze koyarlarsa en azından bir bilginiz olur ve sorunu bulabilme ihtimaliniz artar.

Bu yazının tüm hakları Nasilbasarirsin.com’a aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©


3 thoughts on “Yazılım Çeşitleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

Görüşmeyi Başlat.
1
Yardımcı Olmamızı İster misiniz?
Merhabalar, Sitemize Hoşgeldiniz... Özgün içeriklerimiz ile başka yerde bulamayacağınız bilgileri sizlere aktarıyoruz.
Yazılım Çeşitleri Nelerdir? paylaşımımıza baktığınızı görüyorum. Yardımcı olmamı ister misiniz?