Windows İşletim Sistemleri Nelerdir?

İşletim Sistemi (Operating System) Nedir?

Bilgisayarda bulunan bütün donanım birimlerini ve uygulamalarının yönetimini ve denetiminde yardımcı olarak bilgisayarı kolay kullanmamızı sağlayan yazılımın adı işletim sistemidir. İşletim sistemi olamayan bilgisayarın kullanımı neredeyse imkansızdır. Söyle düşünebilirsiniz. Bilgisayarınızdan ses açmak istediğinizi varsayalım. Önce ses doyasına ulaşmanız gerek peki nasıl ulaşacağınızı biliyor musunuz? Ses doyasının ismini bildiğinizi ve buna göre işlem yaptığımızı düşünüyoruz. İlk başta işlem yapabilmemiz için bir fare ya da bir klavye tanıtmamız gerekiyor ama kod ile müdahale edilmesi gerektiğinden klavyenin sabit olduğunu ve tanıtılmasına gerek olamadığını söylüyoruz. Cmd kod satırı ya da Shell üzerinden kod girişleri yapmamız gerek bu yüzden de bir bilgisayarı kullanmanız için Shell kodlarını bilmeniz gerekmektedir. Shell üzerinden ilk komutumuzu verelim. Örnek olarak C disk bölümünde bulunan ses adındaki kaydı çalıştır diyeceğiz. Biz bunu dedik ve çalıştı ama bir eksik var sesi biz duyamıyoruz. Hatta bilgisayarı açmak için işletim sistemleri ne ihtiyacımız var.

İşletim Sistemi (Operating System) Nedir?-2

Bu yüzden bir kulaklık ya da bir ses düzeneği kullanmalıyız. Sesi açtık duyamadık ve kapattık. Şimdi biz kulaklık kullandığımızı varsayarak tanıtma işlemi yapacağız. Kulaklığı jak girişine taktın ve direkt donanım ögesini tanıdı mı? Tabi ki hayır. Kulaklığı tanıtmak için yazılım yazmanız gerekiyor. Örnek olarak şu girişler aktif hale geldiğinde elektrik akımı göndereceksin. Ses dosyaları aktif hale geldiğinde şunu yapacaksınız. Kulaklığa sesi nasıl aktaracağını anlatacaksın yani kafadan 1 2 saat uğraşacaksın. İşletim sistemleri sayesin bizler bu süreçleri yapmıyoruz. İşletim sistemleri her bilgisayara uygun şekilde ayarladığı için düzenleme yapmamıza gerek kalmıyor. Otomatik olarak işlemleri yapıyor ve bizler bu sayede büyük bir çabadan kurtulmuş oluyoruz. Herkesin kendisinin yazdığı bir işletim sistemi olması gerekirdi. Bu da büyük bir sorun demektedir. Kendi işletim sistemini yazamıyorsan bilgisayarı kullanamazdın. Bu yüzden bizler hazır işletim sistemi alıyoruz. Bir işletim sistemini kodlamak çok zordur.

İşletim Sistemi (Operating System) Nedir?-3

Günümüzde bizler işletim sistemlerini sadece Bilgisayar, Tablet ya da Telefon gibi elektronik aletler dışında da kullanıyoruz. Nasıl yani dediğinizi duymuş gibiyim 😊 Bizler yiyeceklerimiz daha uzun süre bozulmasın diye ya da farklı ayarlamalar yapabilmek için işletim sistemlerini Buz Dolaplarına da koyduk. Tek bu mu tabi ki değil. Akıllı televizyonlar nasıl oluyor sanıyorsunuz. Arabalarda da kullanıyoruz. Örnek olarak Volvo, Ford, Renault gibi büyük firmalar daha iyi performans alabilmek için çipli yani beyinli sisteme geçti. Bu çipler mini bir bilgisayar gibi ayarlandığı için bir işletim sistemi ile kullanımı kolaylaştırılıyor. Kol saatlerimizde bile varken sizler düşünün daha nerelerde olabilmektedir.

İşletim Sistemi (Operating System) Nedir?-4

İşletim sistemleri bilgisayar üretilirken içinde yüklü olmayacaktır. Freedos şekilde olacaktır. Bizler kullanabilmek için birçok işletim sistemi ürettik ve bu işletim sistemlerinden hangisi kullanıcının hoşuna giderse onu kullanmaktadır. Bilgisayar üretildikten sonra kullanıcının istediğine Windows, Mac, Linux gibi işletim sistemleri kurulabilmektedir. Benim favorim Linux sistemlerdir ama kod bilginiz yoksa kesinlikle Windows kullanmanızı tavsiye ederim. İstediğiniz zaman işletim sisteminizi silip yeniden yükleyebilir ya da değiştirebilirsiniz.

İşletim sistemlerinin ne işe yaradığını özet olarak anlatırsak, işletim sistemleri donanım ve yazılımların yönetimini sağlayan en temel yazılımdır. İşletim sistemleri olamadan herhangi bir telefon, bilgisayar v.b. cihazların kullanım imkanımız olamayacaktır.

 

İşletim Sistemi (Operating System) Nasıl Çalışır?

  • Bilgisayarınızı ilk açtığınız BIOS sistemi devreye girecektir. BIOS sistemi için açılış ekranı ya da açılış sistemi diyebiliriz.
  • BIOS bilgisayarda kullandığımız bütün donanım birimlerini algılamaya başlar ve algılama bittikten sonra Harddiski devreye sokar. Harddiskte bir işletim sistemi yüklüyse bunu tespit ederek işletim sistemini aktif hale getirir ve bilgisayarınızı o işletim sistemi sayesinde açar.
  • Açılış sırasında belleğe atılan işletim sistemi ekran görüntüsü ile uygulamaları hazır hale gerir.
  • Tüm uygulamalar hazır olduktan sistem tamamen açılmıştır yani masaüstü gelmiştir demektir. Donanım birimlerini yormamak için 10-15 saniye bekledikten sonra kullanıcı rahatlıkla kullanıma başlayabilmektedir. Günümüz bilgisayarları hızlı açılsa da donanım birimlerine yüklenmelerden kaynaklı gereksiz kullanım olmaktadır. Bu da donanım birimlerinin çabuk yıpranıp bozulmasına ya da performans düşüklüğüne sebep olmaktadır. Bu yüzden 10 saniye kadar beklemek faydalı olacaktır.

İşletim Sistemlerinin (Operating System) Görevleri Nelerdir?

1.   Grafik Arayüz Kontrolünü Sağlamak

Kullanıcıların geçmişte Cmd gibi bir bölümden komut yazarak bilgisayar kullanımı yapabiliyordu. Günümüzde ise bu durum grafik tabanlı arayüzler üzerinden sağlanmaktadır. Bu sayede birçok dosyanın kullanımı kolaylaşmıştır. Özellikle video, ses gibi dosyaların kullanımı kısıtlıyken günümüzde böyle bir kısıt söz konusu değildir.

2.   Merkezi İşlem Birimi (İşlemci – CPU) Yönetimi

Bilgisayarlarımızı kullanırken çoğu zaman birden fazla iş yapabiliyoruz. Örnek olarak bir müzik dinlerken diğer yandan kulaklık bakabiliyoruz. Bu işlemi rahat şekilde yani sorunsuz şekilde yapabilmenizi sağlayan aslında işlemcidir. Eğer işlemcinizde bir sıkıntı varsa aynı anda birden fazla işlem yapmanız baya sorun olacaktır. İşletim sistemi sayesinde işlemciye görevleri paylaştırılır ve işlemci görevlerini yapar.

3.   Bellek (Ram) Yönetimi

Bilgisayarı her açtığımızda programlar için belli bir bellek ayrılır. Bir program kapatıldığında ise ona ayrılmış alan boşaltılır. Bunun için bellekte hangi alanın boş hangi alanın dolu olduğunu anlayabilmemiz ve bu alanların yeni açılan bir programın kullanımına verilmesini işletim sistemleri yapmaktadır. Ram bellek geçici depolama alanıdır, bu sayede dolma durumu zordur.

4.   Donanım Birimlerini Yönetmek

İç donanım birimleri (kasa içindeki işlemci v.b. parçalar) ile dış donanım birimleri arasında veri alış-verişini yönetir. Her donanım biriminin bilgisayar tarafından tanınması için gereken sürücüleri bünyesinde barındırır. Günümüzde işletim sistemleri yüzlerce tarayıcıyı, yazıcıyı, web kamerası gibi birçok dış donanım cihazının sürücüsü (driver), işletim sistemlerinde mevcuttur. Bu sayede dış donanım aygıtları bilgisayara takıldığında direkt kullanılabilir durumda olmaktadır. Bazı ürünlerde ekstra driver kurulumu gerekmektedir.

5.   Dosya ve Klasör Yönetimi Sağlar

İşletim sistemleri zaman içinde gelişme göstermiştir. İlk başlarda kullanılan işletim sistemleri komutlarla çalışırken günümüzde pek komutlara ihtiyaç kalmamıştır. Günümüzde hala komutlarla çalışan işletim sistemleri bulunmaktadır. Aslında bütün işletim sistemi komutlarla çalışıyor ama bu komutu kullanıcı vermiyor. Bende buna göre bilgi aktarması yapıyorum. Günümüzdeki işletim sistemlerinde komutlarla işlem yapılamaz mı? Tabi ki yapılabilir. Bu kullanıcının kendisine bırakılmıştır. Örnek olarak eskiden CM BELGE klasörünü oluşturmak için tek bir yolun vardı. Sadece bunu komut istemi üzerinden yapabilirdin ama günümüzde sana kalmıştır. İstersen komut ver istersen görsel olarak düzenleme yap. İşletim sistemleri bizlere bu şekilde bir kolaylık sağlamaktadır aslında. İşletim sistemleri kullanıcının ihtiyacını giderme amacıyla yapılmaktadır ve genel olarak ihtiyaçlarımızı karşılamaktadır.

6.   Bilgisayar Sisteminin Güvenliğini Sağlamak

Aslında tam görevi diyemeyiz. İç güvenlik konusunda kesinlikle katılabilirim ama her işletim sistemi dışardan gelen saldırılara karşı sizi korumayacaktır. Genel olarak prosedür şudur. Programdan kaynaklı olacak sorunlar yani parça zorlama vs. gibi durumlarda işletim sistemleri güvenlik oluşturur ama belli başlı işletim sistemleri dışındakiler böyle bir güvenlik sistemi kurmamıştır. Bu açığı kapatmak için antivirüs programları ya da kendiniz programlama yapabiliyorsanız kendinizin yaptığı koruma sistemi kullanılmaktadır. Şuanda işletim sistemleri arasında iki işletim sistemi hariç korumayı önemseyen başka işletim sistemi mevcut değildir. Teki Windows işletim sistemi. Windows çok uzun yıllardır birçok ülkede kullanılmaktadır ama Windows 10 sürümüne kadar virüs korumayı ve siber güvenliği önemsememiştir. Bir diğer işletim sistemi ise MacOs işletim sistemidir. Bu işletim sistemi de birçok oranda virüs ve siber saldırı durumuna göre önlem almıştır.

İşletim Sistemi Çeşitleri Nelerdir?

1.   Kaynağına Göre İşletim Sistemleri

Kapalı kaynak kodlu ve açık kaynak kodlu olarak ikiye ayrılmaktadır. Kapalı kaynak kodlu işletim sistemine örnek olarak Windows’u örnek verebiliriz. Açık kaynak kodlu işletim sistemine örnek olarak ise Linux işletim sistemini örnek verebiliriz.

1.    Kapalı Kaynak Kodlu İşletim Sistemi

Üreticisi tarafından lisans karşılığında kullanıcıya sunulan sistemlerdir. Windows, Unix, MacOs gibi sistemlerdir. Kullanıcının güvenliğini firma sağlamak zorundadır. Sizin ekstra bir güvenlik önlemi almanıza gerek yoktur. Tabi bu durum her zaman geçerli değildir. Ek önlemler alabilirsiniz.

2.    Açık Kaynak Kodlu İşletim Sistemleri

Bu sistemlerde üretici lisans karşılığı ürünü sizlere vermeyecektir. Tamamen ücretsiz olan bu işletim sistemleri üzerinde istediğiniz gibi oynama yapabilirsiniz. Örnek olarak Linux varken Kali Linux çıkmıştır. Tamamen istediğiniz gibi düzenlenebilmektedir. Üreticisi sizin güvenliğinizi sağlamayacaktır. Bu tarz sistemlerde kendi güvenliğinizi kendiniz sağlamak zorundasınız. Yani siz siber güvenliğinizi sağlayabilecek biri değilseniz ve başka biri sizin bilgisayarınıza sızmak isterse rahatlıkla sızabilecektir. Bilgilerinizi istediği gibi oynayabilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız ücretli işletim sistemi kullanmanızda fayda olacaktır.

2.   Kullanımına Göre İşletim Sistemleri

1.    Masaüstü İşletim Sistemleri

Bilgisayarımızda kullandığımız işletim sistemlerinin tamamı bu başlık altında değerlendirilmektedir. En çok kullanılan işletim sistemleri Windows, MacOs ve Linux işletim sistemleridir.

2.    Mobil İşletim Sistemleri

Tablet, telefon, akıllı TV gibi yerlerde kullanılan işletim sistemlerinin tamamı bu başlık altında değerlendirilebilir. En çok tercih edilen mobil işletim sistemleri Android, İOS ve Windows mobil işletim sistemleridir.

 

Windows İşletim Sistemleri

Windows işletim sistemleri geçmişten günümüze birçok sürümü çıkarılmış ve kapalı kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Günümüzde en çok kullanılan işletim sistemlerinden tekidir. Son yıllarda ülkemizde de orijinal ürün kullanımı artmıştır. Bu sayede Microsoft sürekli Windows işletim sistemini geliştirme ihtiyacı duymuştur. Windows 10 sürümüne kadar kullanıcı güvenliğini pek önemsemeyen Microsoft, Windows 10 ile bu sorunu da ortadan kaldırmıştır. Sürekli yeni eklemeler ile kullanıcılara ek özellik eklemeye devam etmektedir.

Windows’un Tarihsel Gelişimi

1.   Windows 1.0 (20 Kasım 1985)

20 Kasım 1985 yılında çıkarılan Windows işletim sisteminin ilk sürümüdür. Bu sürümde ilk kez NotePad ve Paint gibi araçlar kullanılmaya başlamıştır. Bu araçların dışında takvim, kart dosyası, hesap makinesi, saat, grafik arayüzü, iletişim programları gibi ek özelliklerle piyasaya çıkmıştır.

2.   Windows 2.0 (9 Aralık 1987)

9 Aralık 1987 yılında piyasaya sürülen Windows 2.0 tabi ki önemli eklemeler yapıldığını göstermişti. Word, Excel gibi ofis programlarının ilk çıkış tarihi bu dönem diyebiliriz. Windows 2.0 ofis programları ile piyasaya çıkmış ile sürüm özelliğini taşımaktadır. Bu özelliğinin dışında Intel 286 işlemcisi geliştirilmiş ve gelişmiş işlem hızından yararlanılmıştır, ayrıca genişletilmiş bellekten ve Dinamik Veri Alışverişinden yararlanılarak uygulamalar arasında iletişim sağlanıyordu. Windows 2.0 sürümüne VGA grafik standardı desteğini de bulundurmaktadır. VGA grafik standardı günümüzde de kullanılmaktadır. Bu özellik sayesinde kullanıcılara pencereleri üzerine koyabilme, ekran düzeninde özelleştirme yapabilme ve klavye araçları kullanarak Windows işlemleri arasında kolay ve hızlı geçiş imkanı sağlıyordu. 31 Aralık 2001 tarihinde, Windows 2.0 desteği sona ermiştir.

3.   Windows 3.0 (22 Mayıs 1990)

22 Mayıs 1990 tarihinde çıkarılan Windows 3.0 o zamanki en iyi işletim sistemlerinden tekiydi. Microsoft’un ilk önemli bilgi işlem platformu olan Windows 3.0, 32 bitlik performans ve gelişmiş grafik imkanı sunarken, dönemin güçlendirilmiş işlemcisi olan Intel 386 işlemcisine Windows 3.0 tam destek veriyordu. Intel 386 işlemcisinin popülerliği sayesinde Windows 3.0 kullanımı da artmıştır.

Windows 3.0 sürümüne başlıca özelliklere bir bakalım.

  • Program yöneticisi, dosya yöneticisi ve yazdırma yöneticisi gibi günümüzde çokça kullandığımız araçlar ilk kez Windows 3.0 sürümde kullanılmıştır.
  • Tıklanabilir sanal aygıt sürücülerinin (VxD’ler) kullanımı ve bu sürücülere sahip uygulama geliştirme ortamı sunmuştur. Genişletilmiş bellekte çalışan uygulamalara Windows 3.0 ile destek vermiştir. Gerektiği zaman kullanabileceğiniz MS-DOS çoklu işlem özelliği sayesinde birçok kişi tarafından kullanılmıştır.
  • Windows 3.0 ile geliştirilmiş Windows simgeleri kullanılmaya başlamıştır.
  • Microsoft, Windows 3.0’a desteğini 21 Aralık 2001 tarihinde son vermiştir.

4.   Windows NT 3.1 (6 Nisan 1992)

6 Nisan 1992 tarihinde piyasaya sürülen yeni bir sürümdür. Microsoft’un 1980’li yıllarda sıfırdan başlanarak kodlanan bir işletim sistemi projesini tamamlıyordu. Piyasaya çıktığında o zamandaki işletim sistemlerinden farklı bir yapıda olan Windows NT gündeme oturmuştur. Microsoft başkanı Bill Gates o gün “Windows NT, şirketlerin bilgi işlem gereksinimlerini karşılamada köklü bir değişikliği temsil etmektedir.” sözüyle piyasaya sürmüştür. Tamamen farklı bir işletim sistemi sunulmuştu. Günümüzde kullandığımız arayüzlerin ilk çıkışı Windows NT sürümünde kullanılmıştır.

5.   Windows 3.11 (11 Ağustos 1993)

Windows 3.11 aslında Windows 3.1’in devamıdır. Önemli güncelleme eklendiği için ayrı bir işletim sistemi sayılabilmektedir. Windows 3.1, Windows for Workgroups 3.11 işletim sistemi ikilisi çalışma grubu kavramı ve etki alanı yani ağ desteğini aktif hale getirdi. Bu sürümle birlikte Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlar artık internete girebilir hale gelmiştir. Bu sürümle ilk defa Windows işletim sistemi bilgisayarlar ağ özelliğine sahip oldu ve yeni çıkan istem/sunucu bilgi işlemciliğindeki gelişimin tamamlayıcı bir parçası oldu. Windows of Workgroups ürünü yerel bağlantılarda yani LAN bağlantılarda, bağımsız bilgisayarda ve dizüstü bilgisayarda kullanılmaya başladı.

Windows 3.11 (11 Ağustos 1993)-2

Kurumsal kullanıcıların ilgisini özellikler eklenmesiyle kullanıcı sayısı artmıştır. Getirilen özelliklere örnek verirsek merkezi yapılandırma ve güvenlik sistemi, önemli ölçüde geliştirilmiş Novell NetWare ağ desteği ve uzaktan erişim hizmet (RAS) gibi özellikler eklenmesiyle önemli gelişmeler elde etmiştir. Microsoft’un 32 bitlik dosya sistemi sayesinde Windows of Workgroups üstün performans sağlıyordu. O dönemde büyük ataklar yapan Windows günümüzde en çok kullanılan işletim sistemi olmaya devam ediyor. 31 Aralık 2001’de desteği sona ermiştir.

6.   Windows 95 (24 Ağustos 1995)

Windows 95, genel amaçlı yapılmış Microsoft’a ait olan üç işletim sisteminin takipçisidir. Bu işletim sistemi daha önce genel amaçlı yapılan Windows 3.1, Windows for Workgroups ve MS-DOS işletim sistemlerinin birleştirilip geliştirilmiş diyebiliriz. Tabi eski sürümlerden farklı olaran bir şeyler olmalıydı. Günümüzde kullandığımız ve temel ağ bilgisi olan TCP/IP sistemi kullanılmıştı. İçerisindeki ek özellikler sırasıyla TCP/IP yığını, çevirmeli bağlantı ağı ve kullanıcıların donanım veya yazılım kurma işlemlerini kolaylaştırmak için yeni Tak ve Kullan özelliği eklenmişti. Yani bir donanımı takıp direkt işlem yapabiliyoruz. 31 Aralık 2001 tarihinde Microsoft, Windows 95 desteğini kesmiştir.

7.   Windows NT Workstation 4.0 (31 Temmuz 1996)

Microsoft, bu sürümle birlikte ticari bir masaüstü işletim sistemine geçiş sağlamıştır. Bu masaüstü işletim sistemine geçmesinin ardından ileri düzeyde kullanım kolaylığı ve basitleşmiş bir yönetim olanağı sağlamıştır. Ayrıca daha yüksek bir ağ verimi ve internetlerin geliştirilmesi ve yönetilmesi için gerekli araçları bu sürümle birlikte getirmiştir. Windows NT Workstation 4.0 sürümünde sevilen bir arabirim olan Windows 95 arabirimi kullanılırken, Windows NT Workstation gelişmiş bir ağ desteği sağlıyor, internet ve kurumsal internetlerin kullanımını daha güvenli ve kolay hale getiriyordu. Microsoft’un Ekim 1998 tarihinde yaptığı açıklamada, Windows NT sürümlerinin artık “NT” kısaltmasını taşımayacağını ve işletim sisteminin artık gelişmiş sürümünün Windows 2000 adını taşıyacağını duyurdu. Microsoft, Windows NT Workstation 4.0 desteğini 11 Temmuz 2006 yılında kesmiştir.

 

8.   Windows 98 (15 Mayıs 1998)

Windows 95’in başarısı üzerine performansı ve donanımsal desteği arttırmak için geliştirilen Windows 98, web deneyimini öne çıkaran ilk sürüm olmuştur. Active Desktop, Outlook Express, Frontpage Express, Microsoft Chat ve NetMeeting uygulamaları ile Windows 98 çıkış yapmıştır. Windows 98’den önceki sürümlerde bu uygulamalar mevcut değildir. İlk kez hayatımızı Windows 98 ile giriş yapmıştır. Ayrıca Windows 98SE güncellemesi ile donanımsal destek arttırılmıştır. 11 Temmuz 2006 yılında Microsoft desteği kesilmiş ve kullanımdan kalkmıştır.

Bu sürümde Internet Explorer 4 eklemesi yapılmıştır. Günümüzde gelişmiş versiyonunu kullandığımız Windows Update özelliği eklenmiştir. USB kullanımını kolaylaştırmak için yeni bir USB desteği eklemesi yapıldı. Bunun gibi birçok ekleme yapılarak kullanıcı dostu hale getirilmeye çalışıldı. İlk kez web sitelerini çevrimdışı şekilde görüntülememizi sağlayan Microsoft Channels uygulama eklemesi yapıldı. Aynı zamanda chat için ayrı bir program eklemesi yapıldı. Microsoft chat yazılımı sayesinde rahatlıkla sohbet etmen sağlandı.

9.   Windows Millennium Edition (14 Eylül 2000)

Windows ME, daha çok kişisel kullanım için yapılmış bir sürüm olmuştur. Video, ses doyası gibi konularda destek vermeye başlamış ve kullanıcılara yeni bir özellik sunmuştur. Bunun yanı sıra güvenirliği biraz daha ön plana çıkararak geliştirmeye başlamıştır. Sistem kurtarma özelliği eklemesi Windows ME sürümünde başlanmış ve kullanıcıların bilgisayarlarda hatalı bir işlem yaptıklarında bir çözüm sunmuştur. Sistem kurtarma kullanılarak yapılan değişiklik öncesine gitmektedir. Bu sayede en küçük sorunda format atma yerine sistemi geri yükleme işlemleri kullanılmaya başladı. Windows Movie Maker özelliği sayesinde kullanıcıların evde ya da herhangi bir yerde çektikleri görüntüleri bilgisayar ortamına aktarımının önü açılmış oldu. Çekilen görüntü program sayesinde sayısal verilere dönüştürülerek başka birisine gönderimi gibi işlemler başlamış oldu. Windows Media Player 7 teknolojisi sayesinde kullanıcıların sayısal çoklu ögelerini bulup oynatabilmesine olanak sağlamıştır. Günümüzde Media Player hala kullanılmaktadır. Microsoft, 11 Temmuz 2006 yılında desteğini kesmiştir.

10.Windows 2000 Professional (2000)

İş odaklı olarak geliştirilen Windows 2000, Windows NT temel alınarak geliştirilmiş ve eklemeler yapılmıştır. Güvenlik nitelikleri sayesinde öne çıkan Windows 2000 Professional işletim sistemi, DLL önbelleği ve donanımlar için Tak-Çıkar özelliği ile kullanıcıların hoşuna gitmiştir.

11.Windows XP (24 Ağustos 2001)

Bizlerinde kullandığı XP hakkında kısa bir bilgi verelim öncelikle. XP, biden fazla sürüm olarak paylaşılmıştır. Günümüzde de olan HOME ya da Professional gibi sürümleri mevcuttur. İlk başta XP çıkarken daha sonrasında PRO ve Home sürümleri çıkmıştır. Home ve Pro için kısa bilgilendirme yapmamız yeterli olacaktır. Pro sürümü NT teknolojisi ile geliştirilmiş sürümdür. Bu teknoloji hem güvenlik hem de kullanım olarak daha gelişmiştir. Home ise basitleştirilmiş bir arayüz içeren bir işletim sistemidir. Daha çok bilgisayarı sadece evde kullanan kişiler için üretilmiştir. Basit kullanımı ve özelliklere kolay ulaşımı sayesinde ev kullanımları için birebirdir.

Windows XP (24 Ağustos 2001)-2

Windows XP içinde bir bilgilendirme yapalım. Microsoft’un 2000 ve Me sürümlerinin yaşadığı başarısızlık sonucu sıkı çalışmaya ile ortaya çıkmıştır. Windows XP, Windows Me gibi NT temelli bir işletim sistemidir. Yeni dosya güvenli yapıları, tak-çıkar gibi özellikleri eski sürümlerine bezese de arayüz konusunda ciddi gelişmeler elde ederek günümüz arayüzlerinin temelini atmıştır. Bütün sürümleri ile karşılaştırıldığında en uzun soluklu işletim sistemi Windows XP desek hatalı bilgi vermiş olmayız. Tabi ki Windows 7 daha çok sevilmiş olsa da kesinlikle XP’de bir Win 7 kadar sevilmiştir. 8 Nisan 2014’de Microsoft, Windows XP desteğine son vermiştir.

12.Windows Vista (8 Kasım 2006)

Windows Vista 6 yıllık geliştirme çalışmasına rağmen en kötü Windows işletim sistemlerinden teki olmuştur. Windows Vista işletim sistemi, arayüz bakımından çok iyi olsa da donanım ve yazılımsal olarak tam anlamıyla iyi çalışmadığı için tarihe gömülmüştür. Sadece bilgisayarınızın donanımsal özellikleri iyi ise düzgün çalışan Vista, kullanıcılar tarafından sevilmemiş ve verimsiz bir sistem olarak hafızalara kazınmıştır. 11 Nisan 2017 tarihinde Microsoft desteği tamamen sonlanmıştır.

13.Windows 7 (22 Ekim 2009)

Vista’nın kötü imajını yok etmek isteyen Microsoft, Windows 7’de kullanıcı deneyimini iyileştirmek için düzenlemelere gitti. Windows 7’de performans arttırmak için çeşitli düzenlemeler yapmıştır. Windows 7, Windows sürümlerinde en stabil çalışanı diyebiliriz. Bu sayede en çok sevilen Windows sürümlerinden tekidir. 14 Ocak 2020’de desteği sona eren Windows 7 için bazı ülkeler Microsoft’la iletişime geçmiştir. Bazı şirketler ve kullanıcılarda bu durumdan hoşnutsuz olduklarını iletmişlerdir.

14.Windows 8 (1 Ağustos 2012)

Geçmişten günümüze kadar en az kullanılan Windows sürümlerinden teki olarak tarihe geçen Windows 8, çoğu kullanıcı tarafından kullanılmamıştır. Görünümü tablet gibi olan Windows kullanıcıların hoşuna gitmemiştir. Tam anlamıyla dokunmatik kullanım ve normal kullanım için ayarlanmış olsa yeterli ilgiyi görememiştir. Bu sürümde başlat menüsü gibi uzun süredir kullanılan menüler kaldırılmıştır. Metro-style kullanıcı arayüzü ile destek alamamıştır. Bu sürümde ARM mimarisine de destek sağlanmıştır. Microsoft kullanıcıların beğenmemesinden kaynaklı sorunu Windows 8.1 sürümü ile gidermeye çalışmıştır. Başlat menüsünü koyarak ve bir masaüstü görüntüsünü geri getirerek düzenleme yapmış ama yeterli olmamıştır. Windows 8.1 günümüzde kullanılan Windows 10’nun temelini atmıştır. Microsoft, Windows 8 desteğini 14 Ocak 2016 tarihinde sona erdirmiştir.

Windows 10 (1 Ekim 2014)

Başlat menüsü gibi birçok menü tekrardan Windows 10’da hayat buldu. Cortana dijital asistan uygulaması, Internet Explorer’in gelişmiş versiyonu Microsoft Edge tarayıcısının kullanılması gibi yenilikler bu sürümle birlikte getirildi. Bunların yanı sıra laptoplar ve tabletler odağında yapılan düzenlemeler ile kullanım alanı daha genişlemiş oldu. Bu özellik ile kullanıcıların hoşuna gitmiş oldu. Ücretsiz sürüm yükseltme imkanı verilmesiyle Microsoft’un değişen zamana ayak uydurduğunu görüyoruz. Windows 10 ile virüs koruması gibi güvenlik önlemleri arttırılmış ve kullanıcıların ekstra bir korumaya ihtiyaç duymamasını sağlamıştır.  Günümüzdeki en güncel Windows sürümü Windows 10’dur ve birçok kullanıcı tarafından sevilen bir sürüm olmuştur. Arayüzüne ve güvenlik sistemine sürekli eklemeler yaparak değişen zamana ayak uydurduğunu görüyoruz.


Bir cevap yazın

Görüşmeyi Başlat.
1
Yardımcı Olmamızı İster misiniz?
Merhabalar, Sitemize Hoşgeldiniz... Özgün içeriklerimiz ile başka yerde bulamayacağınız bilgileri sizlere aktarıyoruz.
Windows İşletim Sistemleri Nelerdir? paylaşımımıza baktığınızı görüyorum. Yardımcı olmamı ister misiniz?