Web Site Yazılımları Nelerdir?

Web siteler için birden fazla yazılım dili vardır ve ben bildiğim web tabanlı yazılım dilleri hakkında bilgilendirme yapacağım. En başta bu yazılım dillerini belirteyim HMTL,PHP ve ASP.net yazılım dilleri ni biliyorum. Bu diller için bilgilendirme bölümüne geçiyorum.

HTML Nedir?

HTML (Hyper Text Markup Language) Türkçe ise Hiper Metin İşaret Dili olarak açılımı vardır. Peki bu dil nedir? Bu dil web tabanlı yazılım dillerinin ilk dilidir aslında. İlk kez bir web sitesi HTML dili ile kodlanmış ve yetersiz kaldığı için başka diller çıkmıştır. Bütün web tabanlı yazılım dillerinde kodlama yapılırken HTML diline ait kodlar yer almaktadır. Bunun sebebi temel kodların tamamı HTML olmakta ama ileri seviye kodlar ise değişiklik göstermektedir. HTML dilini öğrendikten sonra bir web sitesi kodlayabilir ve bunu kendi web siteniz yapabilirsiniz ama eksikleri olacaktır. Bu yüzden artık temel kodlar sadece HTML olarak yapılmaktadır. HTML çok kolay bir dil olmanın dışında zevklidir de. HTML, ilk başlayanlar için temel kodları içerdiği için ilk web kodlamaları HTML olmaktadır. HTML ile başlayan biri rahatlıkla diğer dilleri yapabilir ama çabalaması gerekmektedir.

Diğer bir yazılım dili ise PHP’dir.

PHP (Hypertext Preprocessor)

PHP günümüzde çok kullanılan bir yazılım dilidir. Bunun sebebi ise istediğin işlemleri rahatlıkla yapabilmektedir. PHP’nin diğer kullanılma sebebi ise HTML’den sonra gelen en kolay bir dil olmasıdır. PHP siteleri görmek için uğraşmanıza gerek yoktur. Çoğu web sitesi PHP olduğu için rahatlıkla nasıl düzenlemeler yapılabileceğini görebiliyorsunuz. Bu dille yazılmış sitelerin güvenlik açıkları rahatlıkla kapatabilirsiniz ama her daim kontrol etmenizde fayda olacaktır.

Son dil ise ASP.net

ASP.net Nedir?

ASP.net (Active Server Page) Windows destekli bir yazılım dilidir. Diğer dillerin dışında bir mantıkla yazılmakta ve diğer diller kadar kolay bir değildir bana göre. Günümüzde genellikle devlet sitelerinde kullanılan bu dilin özelliği güvenlik açıklarının çok kolay kapatılabilmesinden dolayı kullanılmaktadır. Sitemde hem Windows güvenliği aktif olduğu için ve siber güvenlik uzmanlarının rahat açıkları kapatabildikleri için en güvenilir sistem diyebiliriz. Bu dille yazılmış bir site sadece Windows Server kurulu sunucularda yönetebilmek de ve sadece bu tarz sunucularda aktif hale gelmektedir. Windows dışında bir sunucuya kurduğunuzda sitenizi indirme linki gibi algılayacak ve her siteye girişinizde indirme yapmanıza sebep olacaktır. Bu dilin diğer özelliği ise sunucu masraflarının diğer dillere göre daha az olması ve evinizdeki bilgisayarı bile sunucu olarak kullanabilmenize olanak sağlamaktadır.

Tavsiye Bölümü

Eğer bir web sitesi kodlamak istiyorsanız kesinlikle ASP.net ve PHP dillerinin dışına çıkmamanızı tavsiye ediyorum. Bu diller çok fazla kullanıldığı için açıklarınızı kapatmanız daha kolay olacaktır. Siteyi kodlarken çok fazla kaynak elinizde olacak ve bu sayede daha iyi bir web sitesi kodlamış olacaksınız. Piyasada en çok aranan bu dilleri öğrenmeniz halinde para kazanmaya başlayabilirsiniz. Kodlama bir seçimdir, bu mesleğe yönelmişseniz asla unutmayın ki sizin çalışma saatiniz yok yedi gün yirmi dört saat çalışıyorsunuz.

Bu yazının tüm hakları Nasilbasarirsin.com’a aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©


4 thoughts on “Web Site Yazılımları Nelerdir?

Bir cevap yazın

Görüşmeyi Başlat.
1
Yardımcı Olmamızı İster misiniz?
Merhabalar, Sitemize Hoşgeldiniz... Özgün içeriklerimiz ile başka yerde bulamayacağınız bilgileri sizlere aktarıyoruz.
Web Site Yazılımları Nelerdir? paylaşımımıza baktığınızı görüyorum. Yardımcı olmamı ister misiniz?