Ucuza Domain Nasıl Alınır?

Bu yazımızda domain nedir? Uzantı nedir? Ucuza nasıl alabiliriz? Bunun gibi birçok soruya cevap vereceğiz. Sizlerle iki firma paylaşacağız ve bu firmalardan nasıl alacağınızı yazımızın sonunda video olarak paylaştık.

Domain Nedir?

Domainin Türkçe karşılığı, alan adıdır. Yani internet ortamındaki alanın adıdır. Bizler internet ortamında bir site yayınlamak istiyorsak bir yer kiralıyoruz. Aynı bir işyeri dükkan kiralamak gibi ama çok önemli bir farkı var internet ortamıyla fiziksel ortam arasında. Bu fark fiziksel bir dükkan kiralarsanız paranız yettiği yerden ya da sabit bir yerden kiralarsınız, yani sabittir konum mecbur kalmadıkça konumunuzu değiştirmezsiniz. Bu durum internet ortamında daha farklıdır. Sen internetteki dükkanının konumunu belirleyemezsin. Sürekli değişkenlik gösterir. Bu durum bir yandan iyidir. Örnek verirsek, bir iş yeriniz var ve fikriniz çok güzel ve kullanıcının dikkatini çekecek bir ürün ya da konu ve ne kadar çok reklam yaparsanız yapın, bu durumda satış yapmanız çok zor ve kullanıcının dikkatini çekmek çok zor. İnternet ortamında bu durum tamamen farklıdır. Siz ne kadar çabalarsanız ve kaliteli içerikleriniz varsa o kadar çok kullanıcıya hitap edersiniz. Sürekli konum değiştiği için sürekli çaba göstermelisin bu konuda fiziksel dükkan gibi değildir.

 

Domain En Az Ne Kadar Süre Kiralanabilir?

Alan adları sadece bir kişi en az bir yıllık kiralanabilir. Nasıl yani? Bir alan adını örnek olarak nasilbasarirsin.com’u ben en az bir kez kiralayabiliyorum ve kiraladığım süre boyunca kimse alamıyor. Alan adı bölümü nasilbasarirsin olarak geçiyor. Benim kiraladığım süre boyunca nasilbasarirsin.com mahkeme kararı olmadan kesinlikle alınamaz. Burada asıl dikkat edilmesi gereken konu nasilbasarirsin değildir. Nasilbasarirsin yazıp başka bir uzantıda domain alabilir ama benim yaptığım işi yaparsa ya da benim içeriklerimden kopyalama yaparsa elinden alabilirim. Böyle bir uygulamanın olmasının sebebi, insanların daha öncesinde başkasının üzerinden para yemesinden kaynaklıdır. Bizler alan adımızı tescil ediyoruz ve bu sayede benim kullandığım alan adını kullanan başka biri varsa ve bu kişi benimle aynı işi yapıyorsa direkt itiraz edebiliyoruz ama bizim asıl para verdiğimiz bölüm uzantıdır. Google gözünde değerli olan domainler en pahalı olan domainlerdir.

Google Hangi Uzantılı Domainlere Çok Değer Verir?

Google en çok devletlerin kullandıkları domainlere değer verir. Peki neden? Ülkeler sürekli resmi bilgi paylaşmakta ve büyük kitlelere hitap etmektedir. Google kendi amaçlarından biri olan, kullanıcının doğru bilgiye hızlı ulaşması, uygulamasından dolayı çok değer verir. Sadece devlet kurumları alabilir, insanlar alamaz. Örnek uzantılar .edu.tr, gov.tr gibi domain uzantılarıdır. İkinci değerli domainler ise (Türkiye için) .com.tr uzantılı domainlerdir. Yani belge ile alınan domainlerdir. Bu domainleri herkes alabilir ama ikiye ayrılmaktadır bu domainler kendi içlerinde önce onlardan bahsedelim.

Belge İle Alınan Domainler

Bu domainleri ikiye ayıran en büyük özellik alan adıdır. Bir şirketiniz varsa .com.tr çok mantıklıdır, bu sayede kullanıcıya güven vermiş olursunuz. Şirket için alacaksanız gerçekten var olduğunuzu kanıtlamak için birçok şirket belgeniz istenecektir. Bu belgeleri fax ya da mail yoluyla gönderebiliyorsunuz. Bu şirket için olandır ama iki türden bahsetmiştik. Diğer türü de isim soyisim domaindir. Bu tarz domainleri almak çok kolay ama daha önce alınmadıysa. Bu tarz domainleri genelde avukatlar, tek başına çalışanlar, doktorlar gibi kişiler almaktadır. Bu hem kolaydır hem de ucuzdur. Şuanda alabileceğiniz en ucuz domainlerden tekidir. İsim soyisim alıp istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Com.tr uzantılı domaini alacaksanız TC Kimlik bilgilerinizi kullanarak sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde hiçbir şekilde domaini alamazsınız.

İsteyen Herkesin Belgesiz Alabileceği Domainler

Bu tarz domainler .com, .net, .org gibi uzantılı alabileceğiniz domainlerdir. Bu domainleri isteyen alabilir ama indirimden almakta fayda vardır. Dünya da en çok kullanılan domainler belgesiz alınan domainlerdir. Bu domainlerin arasında en değerlisi .com uzantılı domainlerdir. Bu domainler kullanıcıya güven veren domainler arasında yer aldığı için değerlidir.

Domain Alınırken Neye Dikkat Edilmelidir?

Bazı domain satışı yapan firmalar dolandırma işlemi yapabilmektedir. Nasıl mı? Domainleri kendilerine alırmış gibi alıyorlar ya da direkt el koyuyorlar. Böyle bir şey yapmalarına hakları yok ama resmi olarak yönetimi o firmada oluyor. Bu firmalar domain adını değerlendiği zaman el koyuyor ve kendileri kullanmaya başlıyor. Bu yüzden güvenilir firmalara yönelmekte fayda var.

Ben sizlere iki firmadan bahsedeceğim. Bu firmalar büyük ve güvenilir firmalardır. İlk firma Natro Firmasıdır.

Natro Domain / Sunucu Firması

Türk firması olan Natro hem sunucu, hosting kiralama gibi işlemleri yapabileceğiniz hem de domain alabileceğiniz bir firmadır. Natro’dan ucuza domain alabilirsiniz. Tek şartları hesabınızın yeni olmasıdır. Başka şartları bulunmamaktadır. İlk açtığınızda hesabınızı onaylamanız gerekmekte aksi takdirde domaininizi kullanmanıza izin verilmeyecektir. Ucuza domain alabileceğiniz güvenilir bir firmadır.

Natro Hesap Onaylama İşlemi Nasıl Yapılıyor?

Natro bu sayede bir kişiye, bir hesap oluşturmayı hedefliyor. Natro hesap onayı için sizi gün içerisinde arıyor ve sordukları soruya doğru cevap verdikten sonra kesinlikle sorun olmuyor ve domaini kullanıma açıyor.

Diğer firmamız ise Goddady firmasıdır.

Goddady Domain / Sunucu Firması

Bu firmadan da hem sunucu hem de domain alabiliyorsunuz ama sunucusunu tavsiye etmiyorum. Godaddy eskiden domainlerde şart koymaz direkt ucuza alım izni verirdi ama şimdi bu politikasını değiştirdi. Eğer yeni müşteriyseniz ve en az domaini 2 yıl alacaksınız o şekilde indirim yapmaktadır. Bu konuda Natro daha ucuz domain sağlayan bir firmadır. İki firma da güvenilir firmadır ve sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Tabi ki şuanda en mantıklısı kesinlikle Natro’dan almaktır.

 

Natro resmi web sayfasına ulaşmak için tıklayınız.

Goddady resmi web sitesine ulaşmak için tıklayınız.

Videomuzda iki firmaya ait fiyatları gösterdik. Videoyu izleyerek rahatlıkla görüntüleyebilirsiniz.


Bir cevap yazın

Görüşmeyi Başlat.
1
Yardımcı Olmamızı İster misiniz?
Merhabalar, Sitemize Hoşgeldiniz... Özgün içeriklerimiz ile başka yerde bulamayacağınız bilgileri sizlere aktarıyoruz.
Ucuza Domain Nasıl Alınır? paylaşımımıza baktığınızı görüyorum. Yardımcı olmamı ister misiniz?