Tükenmişlik Sendromundan Sıyrılmak

Çağımızın en popüler ruhsal rahatsızlıklarından olan tükenmişlik sendromu, yaşam enerjinizi kaybetmenize yol açıyor. Sendrom yüzünden günün her saati yorgun ve bitkin hissedebiliyor ve mutsuzluğu derinden yaşayabiliyorsunuz. Tükenmişlik sendromundan sıyrılmak da işte bu noktada devreye giriyor. Yaşamınızı ve isteğinizi yeniden kazanmak istiyorsanız bu yazımızda belirttiğimiz noktalara dikkat etmelisiniz. Sizi yeniden hayata kazandıracak ve bitkin hissetmenize engel olacak tükenmişlik sendromundan kurtulma yolları bu yazımızda.

Size İyi Gelene Yönelin

Tükenmişlik sendromu, günümüzün en çok etkileyen psikolojik durumlarından biri. Bu ruhsal rahatsızlığa yakalanmış kişiler de kendilerinde büyük bir tatminsizlik ve bitkinlik hissi ile savaşmak zorunda kalıyorlar. Böyle bir durumda ilk önce sizi yıkan, bitiren ve üzen her durumdan olabildiğince uzak kalmanız gerekiyor. Elbette bunu söylemesi kolay fakat yeri geldiğinde beş duyunuzu da sizi rahatsız eden detaylara kapatmayı öğrenerek tükenmiş hissinden kurtulabilirsiniz. Sizi iyi hissettirecek şeyleri yapmaya çalışın. Gerekiyorsa geçmişte yaşadığınız ve sizi iyi hissettirdiğini hatırladığınız anıları yeniden yaşamaya çalışın.

Kendinizi Özgür Kılın

Tükenmişlik sendromundan sıyrılmak adına işinize ve diğer tüm sorumluluklarınıza kısa bir süre ara verebilirsiniz. Bu yolda kendinizi özgür bırakarak yapmak istediğiniz fakat vakit bulamadığınız işlere yönelebilirsiniz. Tatile çıkabilir ya da bir süre yalnız kalmayı tercih edebilirsiniz. Sessizlik ve insanlara ara vermek ruhunuza da iyi gelecektir.

Teknolojiyi Bir Süre Geride Bırakın

Tükenmek ve bitkin hissetmek teknoloji çağında sıkça rastlanılan bir ruhsal durum haline geldi. Sendromun en büyük etkileri de teknolojinin hayatınıza işlemesi ve sosyal medya platformlarının yaşamınızı ele geçirmesiyle ortaya çıkıyor. Bu yüzden kendinize teknoloji detoksu uygulamaya çalışmalı ve kısa süreli de olsa sosyal medya hesaplarınızı kapatmayı deneyebilirsiniz.

Teknolojiye verdiğiniz ara sayesinde yenilenmiş ve görmek istemediğiniz şeylerden uzak kalmış olursunuz. Sendromun etkileri kaybolsa dahi hayatınızın belli dönemlerinde sosyal medyaya ara vermeyi düşünebilirsiniz.

Sağlıklı Beslenme ve Spor Her Derde Deva

Tükenmişlik sendromundan kurtulma yolları arasında her derde deva olan spor ve sağlıklı beslenmeyi de eklemeden olmaz. Sağlıklı beslenmek hem vücudunuzun kimyasını olumlu yönde değiştirirken hem de ruhsal durumunuzu iyiye yöneltecektir. Vücudunuza aldığınız sağlıklı besinler ile daha dinç ve enerjik hissedebilirsiniz. Sendromun en önemli etkilerinden biri olan yorgunluk hissini de böylece yok edebilirsiniz.

Spor yapmanın insan psikolojisi üzerindeki olumlu etkileri yadsınamaz. Haftada birkaç kez yapacağınız spor aktiviteleri ile daha dingin ve enerjik hissedebilirsiniz. Özellikle yoga, koşu, yürüyüş be yüzmenin sendromun etkilerini azaltmada pek çok faydası bulunuyor.

Sanata Yönelin

Tükenmişlik sendromu için en başarılı çözümlerden biri de kendinizi bir süreliğine sanatın herhangi bir alanına adamaktır. Unutmayın ki her insanın keşfetmeyi bekleyen yetenekleri vardır. Siz de derinlerdeki keşfetmeyi bekleyen gizli yetilerinizi bu sayede bulabilirsiniz. Bunu yaparken de ruhunuzu besleyerek sendromun etkilerini kırabilirsiniz.

Bu yazının tüm hakları Nasilbasarirsin.com’a aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©


Bir cevap yazın

Görüşmeyi Başlat.
1
Yardımcı Olmamızı İster misiniz?
Merhabalar, Sitemize Hoşgeldiniz... Özgün içeriklerimiz ile başka yerde bulamayacağınız bilgileri sizlere aktarıyoruz.
Tükenmişlik Sendromundan Sıyrılmak paylaşımımıza baktığınızı görüyorum. Yardımcı olmamı ister misiniz?