Swift Programlama Dili Öğrenme Yolları

Swift yazılım dili, iOS ve OS X uygulamaları geliştirmek için C ve Objective-C’nin en iyilerini temel alan, öğrenilmesi kolay olan yeni bir programlama dilidir. Swift’in C ile herhangi bir uyumluluk problemi olmamakla birlikte güvenli programlama modellerini benimser, daha esnek ve daha eğlenceli programlamayı da beraberinde getirir. Swift’in yapımının ardından yıllar geçti. Apple, mevcut derleyicileri ilerleterek Swift’in temellerini attı. Apple’ın geliştirdiği bu zeminde Apple yazılımlarını geliştirmeye 2014 yılında başladık diyebiliriz. Swift programlama dilinin, geleceğe yönelik altyapısının sağlam zeminlere inşaa edilmiş bir yapı olduğunu söyleyebiliriz. Bu demek oluyor ki şuanda da olduğu üzere gelecekte de revaçta olacak bir programlama dilidir.

Swift Yazılım Dili Özellikleri

1.     Swift Açık Kaynak Kodlarına Sahip

Apple’ın Swift’i açık kaynak yapma kararındaki amacı, dilin benimsenmesini ve gelişmesini hızlandırmak istemesiydi. Düşündükleri de harfi harfine oluşum gösterdi. Geliştiriciler kaynak kodlarına erişim sağlayabilmesi demek kendilerinin hiçbir yardımcı insan ve/veya kaynak ihtiyacının olmaması demek anlamına geliyor. Bu oluşumun sonucunda da Swift, Mart 2017’de dünyanın en popüler 10 programlama dillerinin arasına girmeyi başardı.

2.     Swift Öğrenmesi Kolay Bir Dildir

Apple, Swift programlama dili Python ile söz dizimleri yakın olmasından dolayı kullanımı kolay bir dil olarak geliştirildi. Bunun anlamı ise uygulamalarınızı başka bir geliştirici platformunu öğrenirken yapabileceğinizden çok daha hızlı öğrenim sağlayabilirsiniz. Yazılım geliştiricileri, yalnızca 3-4 ay içinde öğrenim gören birisinin rahatlıkla kendi uygulama fikirlerini gerçekleştirebileceği kanaatinde.

Ayrıca Swift ile Objective-C benzerliklerinden dolayı geliştiricilerin Swift diline pek yabancılık çekeceğini düşünmüyorum. Dillerin aralarında farklılıklar olsa da Objective-C kodlarını Swift dilinin içerisinde de kullanabilmeniz geliştiriciye ekstra kolaylık sağlıyor.

3.     Swift Yazılım Dili Daha Verimli ve Hızlı

Yazılım Geliştiricileri Swift kullanılarak oluşturulan kodun derlenmiş C kodu kadar hızlı olduğunu kesin bir şekilde söylüyor. Apple Swift için, arama algoritmalarının Objective-C’den 2,6 kat, Python dilinden ise 8,4 kat daha hızlı olduğunu belirtiyor.

Bunun dışında Swift, daha duyarlı bir geliştirme ortamının aksine, satır noktalarına noktalı virgül gibi sıkıcı görevlere ihtiyaç duymayacak şekilde tasarlanması geliştiriciyi mutlu ediyor. Mevcut Objective-C kodunun Swift’e sorunsuz bir şekilde dahil edilebilir, hızlı ve verimli bir olması, bu programlama dilinin kullanımının artmasında önemli rol oynuyor.

4.     Swift Programlama Dili: Kaynak Sayısı Fazla

Kendi uygulama fikirlerinizi gerçekleştirebilmeniz için herhangi bir yazılım dilini iyi bir şekilde bilmeniz gerekiyor. Bu nedenle Apple, dilin arkasındaki kavramları daha hızlı bir şekilde öğrenmenize yardımcı olan Swift Playgrounds uygulaması da dahil olmak üzere pek çok öğrenim kaynağını kullanıma sunmuş olması geliştirici açısından artı oluyor.

5.     Swift Programlama Dili: Güvenilir

Swift ekibi yazılım dilinde güvenliğe odaklanmıştır. Bu nedenle, uygulama geliştirirken dil içerisinde güvenli olmayan bir kodla karşılaşmamalısınız. Uygulamalarınızda üst düzey güvenliği sağlamak için modern programlama prosedürlerini kullanmalısınız.

6.     Swift, Diğer Dillere Tanıdık Geliyor

Apple, Swift’i öğrenmenin kolay olduğundan emin olmak için fazlasıyla çalıştığı aşikâr. Bu yüzden Swift dili, diğer dillerin eksikliklerini bir kenara bırakıp, optimize çalışan öğelerini ise kendi yazılım dilinde kullanmaya devam ediyor. Swift’in söz dizimi ve kavramlarını zaten başka bir programlama dilinde kullandıklarınıza çok benzediğini göreceksiniz.

7.     Swift Yazılım Dilinin Geleceği

App Store’un piyasaya sürülmesinden bu yana Apple, sadece ABD’deki geliştiricilerine 16 milyar doların üzerinde para verdi. Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Apple’ın bu finansman gücüne bakıldığında, geliştirdiği yazılım dilini kullanmak geliştirici için mutlak tercih sebebidir. Geliştirebileceğiniz platformlara baktığınızda ise çoklu seçeneğinizin olduğunu göreceksiniz. Bunların başında gelen iOS, devamında ise macOS, tvOS, watchOS ve carOS için uygulama geliştirebilirsiniz.

Swift Yazılım Dilini Kimler Geliştiriyor?

Swift programlama diliyle 2014 yılından bu yana pek çok uygulama geliştirilmiştir. Geliştirilen bu uygulamalar arasında dünyaca bilinen markalar yer alıyor. Genele bakacak olursak, Yemeksepeti, Airbnb, LinkedIn gibi uygulamalar en popüler uygulamalar arasında yer alıyor. Peki ya bu uygulamaların iOS tarafında Swift diliyle yazıldığını biliyor muydunuz?

Swift Yazılım Dili Bilen Ne Kazanır?

“Swift yazılım dili bilen yazılım mühendisi ne kazanır?” diye sormanız çok doğaldır. Ancak sadece Swift dili bilmeniz sizi iyi bir yazılım geliştiricisi ve tercih sebebi yapmaz. Dolayısıyla iş bulmanızda ne kadar çok dil bildiğiniz ve/veya geliştirdiğiniz projeler sizin için maaş çizelgesinde önemli olacaktır.

Türkiye ortalama yazılımcı maaşlarına baktığımızda başlangıç aşamasında Swift bilen yazılım mühendisi 2.000 ile 8.000 TL arası maaş alıyorken daha tecrübeli Kıdemli yazılım mühendisi ise 5.000 ile 12.000 TL arası maaş alabilmektedir.


Bir cevap yazın

Görüşmeyi Başlat.
1
Yardımcı Olmamızı İster misiniz?
Merhabalar, Sitemize Hoşgeldiniz... Özgün içeriklerimiz ile başka yerde bulamayacağınız bilgileri sizlere aktarıyoruz.
Swift Programlama Dili Öğrenme Yolları paylaşımımıza baktığınızı görüyorum. Yardımcı olmamı ister misiniz?