Sorunları Çözmenin İlk Adımı

Sorunları çözmenin ilk adımı olarak insanın sorunlarla olan etkileşimini anlayalım. Çevresiyle sürekli etkileşim halinde olan insan sosyal bir varlıktır. Yalnız yaşayamayan, ihtiyaçlarını dış dünyadaki nesnelerden karşılayan insan hayatta kalabilmek için dış dünyadan gelen problemleri çözebilmelidir. Bu etkileşim sonucu ortaya koyduğu ilişkilerde kimi zaman olumlu kimi zaman da olumsuz durumlarla karşılaşabilir. Problemlerin çoğu bu durumlardan kaynaklanır. Bu problemlerden kaçmak mümkün değildir. Önemli olan probleme nasıl yaklaştığımızdır. Sorunları çözmenin ilk adımı problemi tanımaktır. Problem, kişide rahatsızlık uyandıran, mevcut durumla olması gereken durum arasındaki farktır. Karşılaştığımız problemi tanıdıktan sonra durum içinde oluşan problemleri analiz ederek öncelik sırasına göre sıralama yaparız.

Problem Nedir?

Kişisel Gelişim Uzmanlarına göre problem karşımıza çıkan istenmedik olaylara karşı göstermiş olduğumuz dirençtir. Problem çözme dediğimiz şey var olan durumla ideal durum arasındaki farktır. Bu farkı fark edip ortadan kaldırmak için bir girişimde bulunduysanız problemin farkındasınız demektir.

Mesela kendinize kaç kilo olduğunuzu sorun. Daha sonra boy ve kilo indeksi yaparak boyunuza oranla kaç kilo olmanız gerektiğine bakın. Eğer arada çok fark varsa ortada bir problem var demektir. Sağlığınız açısından sakıncalı olan bu durum sizin için bir problem niteliğinde olmalıdır.

Problemler hayatın kaçınılmaz gerçekleridir. Ve aynı zamanda hayatın gerekliliğidir. Eğer hayatımızda hiç problem olmasaydı, her şey olması gerektiği gibi olsaydı o zaman enerjimizi hiçbir şeye harcamak zorunda kalmazdık. Her şey tek düze olurdu, insan hiçbir şey için saba sarf etmeden olması gerektiği duruma erişirdi. Bazı problemlerinde tek bir çözümü vardır, örneğin acıkmışsanız yemek yiyerek problemi çözersiniz. Fakat sosyal ve kişilerarası problemler yapılandırılmış çözümlerdir. Ve birden fazla çözümü vardır

Problem çözme aşamaları nelerdir?

Öncelikle sorunları çözmenin ilk adımı olarak problemi tanımalıyız. Hayatta karşımıza çıkan problemleri ne kadar küçük görürsek onlarla baş etme yöntemimizde o kadar kolay olur. Sorunlarımıza yüklediğimiz anlamların ne kadar büyük olduğunun farkına varırsak, sorunlarla başa çıkmamız o kadar kolay olur.

Bir sorunu kafamıza taktığımız zaman bütün günümüz depresif ve mutsuz bir şekilde geçer. Eğer o sorunu halledebiliyorsak çözüm aşamalarını sıralayarak ve uygun çözümü ortaya koyarak problemi ortadan kaldırabiliriz. Fakat o an için problemin çözümü ortada yoksa, geleceğe dair bizi endişeye sevk eden bir problemden söz ediyoruz demektir. Bunu düşünmemiz bize hiçbir fayda sağlamadığı gibi ne problemimizi ortadan kaldırır ne de mutsuz geçen günümüzü güzelleştirir. Bu nedenle karşılaştığımız problemleri daima küçük görerek çözüm odaklı düşünürsek bunu aşabiliriz.

Kendinize ‘’o sorun olmadan nasıl var olabilirim?’’ diye sorduğunuzda sorunun cevabı neyse o olmaya çalışmalısınız. Bu bir tür problemi giderme çeşididir. Kısacası hayatta karşılaştığınız probleminizi ne kadar çok umursarsanız o kadar büyür.

Bu yazının tüm hakları Nasilbasarirsin.com’a aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©


One thought on “Sorunları Çözmenin İlk Adımı

Bir cevap yazın

Görüşmeyi Başlat.
1
Yardımcı Olmamızı İster misiniz?
Merhabalar, Sitemize Hoşgeldiniz... Özgün içeriklerimiz ile başka yerde bulamayacağınız bilgileri sizlere aktarıyoruz.
Sorunları Çözmenin İlk Adımı paylaşımımıza baktığınızı görüyorum. Yardımcı olmamı ister misiniz?