Sevmek mi Yoksa Sevilmek midir Esas Olan?

Hayatta her şey sevgi ile başlar. Sevgidir mutluluğun anahtarı, dertlerin dermanı. Kutsal ve yüreğe en çok yakışan bir sözdür. Yaşaması büyük mutluluk getiren, bazen hayal kırıklıklarına sebep olsa da düşünmesi bile insana güç veren bir duygudur. Tüm dillerde aynı anlamı ifade eder, tercüme edilmeye ihtiyaç duymaz. Yüreğinde bir tutam sevgi barındıran herkesin olumlu yönde değişmesine neden olur. Sevgi sayesinde insanın başaramayacağı, üstesinden gelemeyeceği zorluk kalmaz. Peki, paylaştıkça büyüyen ve sadece iyi duygularla beslenen bu duyguya ne kadar değer veriyor ve saygı duyuyoruz?

Sevginin Anlamı!

Günümüzde sevgi sözcüğünün çoğu zaman bencillik, hırs, düşüncesizlik, rekabet, kin gibi duygularla bastırılmış olduğunu görebilirsiniz. Sevgi sözcüğünü dile getirmek bile kimileri için zor ve zahmetli bir hal almış durumda. Sevginin kutsallığı göz ardı edilip, hiçe sayılması, sevgi ve saygıdan yoksun ortamların oluşmasına neden olmaktadır. Sevginin olmadığı bir ortamda ise mutlu olmak neredeyse imkânsızdır.

Sevgiyi Neden Bu Kadar Kolay Yok Sayabiliyoruz?

Günümüz koşullarında artık hemen hemen tüm ilişkilerin çıkar amaçlı yürütülüyor olması, sevgi, saygı ve değer gibi önemli duyguların da göz ardı, hatta suistimal edilmesine neden olmaktadır. İnsanların birbirlerine karşı olan güven duyguları, koşullar sebebi ile maalesef fazlaca yara almış durumda. Sevmenin sadece aptallıktan ibaret olduğuna inan bireyleri de sıkça görmek mümkün artık.

Sevmek Gerçekten Aptallık mıdır?

Sevmenin duyguları açık hedef haline getirdiği bir gerçektir. Sevgi insana “hayır” dedirtmez, sık sık düşüncelere dalmanıza neden olur, duygularınız yaz aylarında esen rüzgâr gibi bir sağa bir sola savrulur. Çoğu zaman mantıklı düşünmek mümkün olmaz. Duyguların yer aldığı yerde mantık zaten aranmaz. Sevmek kesinlikle aptallık değil, aksine tüm yolların kapılarını açan sihirli bir anahtardır. 

Sevmek mi Yoksa Sevilmek mi İstersiniz?

Bu soru eminim hepimizin düşüncelerinde yer alan bir sorudur. Cevabı olduğundan daha zordur. Sevmek önemlidir ve sevebilmek için duygularınızın sevgi ile besliyor olması gerekir. Sevilmek ise hislerinizi ve düşüncelerinizi okşayan, sizi olumlu yönde geliştiren bir olgudur. Gönül elbette hem sevip hem sevilmek ister ama her zaman böyle şanslı olmaz insan.

Sevmek mücadele etmenizi gerektirir. Bazen bu mücadele çok uzun sürebilir, sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Bazen ise zaferle sonuçlanabilir. Tüm bunlar mücadeleye değer gördüğünüz kişi için yaşayabileceğiniz ihtimallerdir. Ve elbette sonucu iyi olacaksa, tecrübe etmeye değer ihtimallerdir.

Sevilmek ise ruhunuzun okşanmasını ve değer görmenizi sağlayacaktır. Savaş vermenizi gerektirmeyecektir fakat sağlıklı bir ilişki olabilmesi için sizin de az da olsa duygu besliyor olmanız gerekli olacaktır. Mutlu olmak için sadece sevmek yeterli olmayacaktır. Kendinizi zorla birine sevdiremezsiniz. Bu doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Diğer taraftan sadece sizi seviyor ve değer veriyor diye bir şeyler hissetmediğiniz biri ile yakınlık kurmak da doğru değildir.

 İşin özü; sevmenin mi yoksa sevilmenin mi daha iyi olduğu sorusu kişiden kişiye farklılık gösterecektir elbet fakat önemli olan hangi tarafın daha çok sevdiğinden ziyade, her iki tarafın da birbirlerine karşı bir şeyler hissediyor olmasıdır.

Bu yazının tüm hakları Nasilbasarirsin.com’a aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©


One thought on “Sevmek mi Yoksa Sevilmek midir Esas Olan?

Bir cevap yazın

Görüşmeyi Başlat.
1
Yardımcı Olmamızı İster misiniz?
Merhabalar, Sitemize Hoşgeldiniz... Özgün içeriklerimiz ile başka yerde bulamayacağınız bilgileri sizlere aktarıyoruz.
Sevmek mi Yoksa Sevilmek midir Esas Olan? paylaşımımıza baktığınızı görüyorum. Yardımcı olmamı ister misiniz?