Plesk Panel Üzerinden Manuel WordPress KurulumuCpanel üzerinden WordPress kurulumu yaparken Plesk Panel üzerinden de Worpress kurulumunu göstereceğimizi belirmiştik. Bugün Plesk Panel üzerinden WordPress’i eklentisiz nasıl kuracağınızı gösterdik. Adım adım videodaki işlemleri yaparsanız herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız.

 

Neden Manuel Kuruluma İhtiyacımız var?

Bazı firmalar eklentileri ücretli olduğunu bahane edip sizlere bu eklentilerin hizmetlerini sağlamıyorlar ya da siz eklenti ücretli olduğu için almıyorsunuz. (Ben almamıştım : ) ) Almadığınız durumda işlemleri kendinizin yapması gerekmekte ve bu işlemleri bilmediğiniz takdirde yapamayacaksınız. Ben kendimden bildiğimden bu sorunu hem Cpanel üzerinden hem de Plesk Panel üzerinden WordPress kurulumunu  gösterdim. Arasında pek fark yok ama bir iki farklılık söz konusu.

WordPress Kurulumunda Plesk Panel’le Cpanel Arasında Nasıl Farklar var?

 1. Cpanel kullanan birisi manuel kurulum yaptığı durumlarda Softaculous eklentisi kesinlikle kurulumu algılamıyor ve eklenti üzerinden işlem yapmanızı engelliyor.
 2. Plesk Panel’de manuel kurulum yapmanız halinde herhangi bir sıkıntı olmuyor sadee tekrar bir taratma yapmanız gerekmektedir.
 3. Cpanel kullanan birisi veritabanı oluştururken birden fazla ekranla karşılaşmaktadır.
 4. Plesk Panel’de böyle bir sorun yoktur tek ekrandan veritabanını oluşturabilirsiniz.
 5. Cpanel’de user.ini gibi ekleme dosyalar bulunmaktadır.
 6. Plesk Panelde herhangi bir ekleme dosya bulunmamaktadır.
 7. Cpanel’de dosyalar public_html adlı dizinde olması gerekmektedir ve sürekli Cpanel buraya dosya eklemektedir.
 8. Plesk Panel’de dosyalar httpdocs dizininde olmalıdır ve mümkün olduğunca dosya sayısı düşürülmüştür.
 9. Cpanel’de WordPress güvenlik önlemlerini kendiniz almanız gerekmekte ya da yaptırmanız gerekmektedir.(Temel güvenlik dahil)
 10. Plesk Panel’de WordPress temel güvenlik önlemlerini rahatlıkla ücretsiz şekilde yapabiliyorsunuz.
 11. Cpanel’de, sitenizle alakalı sadece şifre değiştirme gibi işlemi yapabiliyorsunuz.
 12. Plesk Panel’de eklenti güncelleme, eklenti devre dışı bırakma, tema güncelleme gibi işlemleri rahatlıkla görebiliyorsunuz.
 13. Cpanel’de dosyadaki sorunları görmeniz zor olacak ve uğraştıracaktır.
 14. Plesk Panel’de tek tıkla dosya kontrolü sağlanmakta sorunlar düzeltilmektedir.
 15. Cpanel’de sitenizin görüntüsünü göremezsiniz.
 16. Plesk Panel’de tek tıkla anlık sitenizin görüntüsünü görürsünüz.

Neden Plesk Panel’i Övdüm?

Evet farkındayım biraz Plesk Panel’i övmüş oldum ama bu konuda kesinlikle haklıyım. Cpanel kullanmış biri olarak her zaman Cpanel’in daha profesyonel bir panel olduğunu demiştim. Bunun sebebi de daha öncesinde başka paneller kullanmayı denememe rağmen karışık gelmesiydi ama şuanda karışık gelmiyor ve gördüm ki Plesk Panel gerçekten de sağlam bir panel hizmeti vermektedir. Cpanel, Plesk Panel’den daha pahalı olmasına rağmen çok eksiği olan bir panel hizmeti sağlamaktadır. Plesk Panelde anlık ip ban olayı var eğer yetkisiz giriş tespit ederse direkt banlıyor. Bu sayede güvenlik hizmetini ücretsiz vermesinin dışında sorun olmasın diye size banlamaları kaldırma yetkisi veriyor. Açıkçası bu durum kesinlikle Plesk Panel’i benim gözümde bir adım önde olmasını sağladı.

Kurulumu videoya göre yapmanız halinde herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız sadece geç yüklenme gibi bir sorun var ilk yüklemelerde. Eğer sitede sorun görürseniz taratınız sitenizi sorun gözükmüyorsa biraz bekleyin sorun düzelecektir.

Bu arada bana göre Plesk Panel WordPress kurulumu daha kolay. Size göre de öyle mi?

WordPress’i indirmek için buraya tıklayınız.

Plesk Panel’de Manuel WordPress Kurulum VideosuBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
1
Yardıma İhtiyacınız Var mı?
Merhaba;
Yardımcı olmamı istediğiniz bir konu var mı?