Nesne Tabanlı Programlama Dilleri Nelerdir?

Bu yazılım tipleri masaüstü programları kodlamak için ya da oyunları kodlamak için kullanılmaktadır. Diğer adıyla bilgisayarı kodlamak için kullanılmaktadır. Bu yazılım dilleri C#, Java, Python gibi dillerdir ama bu programlama dilleriyle web sitesi kodlamak mümkündür ama pek tavsiye edilmezler. Bu tarz dilleri bilirseniz oyun kodlayabilirsiniz ya da herhangi bir masaüstü programı kodlayabilirsiniz. Kendi programınızı yapmak istiyorsanız bu programlama dillerini öğrenebilirsiniz.

C# Programlama Dili Nedir?

Windows destekli bir yazılım dili olan C# sizler için bir araç olabilir. C# diliyle yazılan programlar sadece Windows işletim sisteminde çalışmakta diğer işletim sistemlerinde çalışmamaktadır. Eğer bir program kodlayacaksanız ve bunun diğer işletim sistemlerinde de çalışmasını istiyorsanız başka bir dil kullanmanızı tavsiye ederiz ama en sağlıklısı Windows için ayrı bir program yazmanız diğer işletim sistemleri için ayrı programlamanız daha iyi olacaktır. Evet, uğraşacaksınız ama daha güzel bir program yapabilirsiniz. Türkiye’de bu dili biliyorsan ve sertifikaların varsa çoğu kişinin rüyasında göreceği parayı sen bir ayda kazanabilirsin.

Java Dili Nedir?

Java destekli bu programlama dili çok kullanışlı bir dildir. Birçok işletim sisteminde çalışmakta ve sizler için iyi bir başlangıç olabilir. Bu dili kullanarak istediğiniz gibi programlar yapabilirsiniz ama genellikle oyunlarda kullanılan bu dil sizlere daha iyi oyun yazmanız için bir basamak olacaktır. Java dilini bilmek para kazandırır ama kesinlikle kendi işini yapmamanı tavsiye ediyorum direkt. Her yazılım dillerinin çok fazla özelliği vardır ve bunu öğrenmek zaman alır ayrıca bir oyunu yazmak sadece bir yazılımcının yapabileceği bir iş değil ekip gerektirir. Bu tarz programlar detaylı olacağından ilk başta kendin bu işe girmemeli önce başka yerde çalışıp tecrübe kazanmalısın. Tecrübe kazandıktan sonra ise ekibin varsa kendi iş yerini açabilirsin.

Python Dili Nedir?

Python dili çok kullanışlı bir dil ama web için tam uyumlu bir dil değildir. Java dili biliyorsanız rahatlıkla öğrenebileceğiniz bir dildir ayrıca python dili genellikle yapay zeka gibi yüksek projelerde kullanılmaktadır. Bunun sebebi python dilinin kolay olması ve bu tarz projeler için yapılmış olmasıdır. Python bilen birisi web hariç her konuyu çok kolay şekilde yapar ama web alanına tam uygun olmadığı için normalden uzun sürecektir. Bu dilin bir diğer özelliği ise Java dilindeki gibi fonksiyonlarda süslü parantez ( { ) kullanımı yoktur. Bu durum java diline alışanlar için bir sorun olsa da daha sonrasında alışıldığı takdirde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Ptyhon dili diğer yazılım programlarından daha hızlı çalışmaktadır. Bunu asla unutmayalım.

Tavsiye

Web kodlamasında da program kodlamasında da para vardır. Hangisinde diye sorarsanız tabi ki web kodlamasında derim ama burada bir dikkat çekmem lazım. Web alemi sürekli değişmektedir. Hiçbir hafta birbirine benzemez yani kodlama da bu şekilde olacaktır. Kodlamayı yaptıran kişi sizden webteki son gelişmelere uygun yapmanızı isteyecektir. Web eğlencelidir ama programlama o kadar eğlenceli değildir bana göre.

Bu yazının tüm hakları Nasilbasarirsin.com’a aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©


7 thoughts on “Nesne Tabanlı Programlama Dilleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

Görüşmeyi Başlat.
1
Yardımcı Olmamızı İster misiniz?
Merhabalar, Sitemize Hoşgeldiniz... Özgün içeriklerimiz ile başka yerde bulamayacağınız bilgileri sizlere aktarıyoruz.
Nesne Tabanlı Programlama Dilleri Nelerdir? paylaşımımıza baktığınızı görüyorum. Yardımcı olmamı ister misiniz?