Matlab Dili Bilirsen Ne Kadar Para Kazanırsın?

Matlab dili, Cleve Moler tarafından 1970’lerin sonuna doğru geliştirilmeye başlanmıştır. Öğrencilerinin FORTRAN dilini öğrenmeye ihtiyacı olmadan, LINPACK ve EISPACK erişimi sağlayabilmek için bu dili tasarlamıştır. Kendi çalıştığı üniversitenin dışında diğer üniversitelere de yayılan Matlab, uygulamalı matematik camiasında yer edinmiştir. Moler’in 1983 yılında Stanford Üniversitesini ziyaret sırasında görüştüğü isim olan Jack Little, Matlab ile burada tanışmıştır. Little, Matlab’in ticari potansiyelini kabullenip Moler ve Steve Bangert ekibinin arasına katıldı.

Matlab’i C programlama dilinde yeniden yazdılar. Ayrıca geliştirilmesine devam etmek için 1984’te MathWorks’ü kurdular. 2000 yılında ise MATLAB, matris manipülasyonu olan LAPACK için daha yeni bir kütüphane seti kullanmak üzere yeniden yazılmıştır.

Matlab Dili Nedir? : Matlab Hakkında Her Şey

MATLAB (Matris Laboratuvarı), sayısal hesaplama, görselleştirme ve programlama için dördüncü nesil etkileşimli ortam ve yüksek düzey bir programlama dilidir. MATLAB, MathWorks tarafından geliştirilmiştir.

MATLAB, matris hesaplamalarına olanak sağlar. Matlab, fonksiyonların ve verilerin çizilmesi, algoritmaların uygulanması, kullanıcı arayüzlerinin oluşturulması; C, C++, Java ve FORTRAN da dahil olmak üzere diğer dillerde yazılmış programlarla arayüz oluşturma, veri analizi, algoritmalar geliştirmek, modeller ve uygulamalar geliştirmek gibi birden fazla özellikleri içinde barındırarak geliştiriciye bütün bunları yapabilmesine izin verir.

Matematiksel hesaplamalarda, grafik oluşturmada ve sayısal yöntemler gerçekleştirmede size yardımcı olan çok sayıda yerleşik komut ve matematik işlevi vardır.

 

Matlab Yazılım Dili Özellikleri

Matlab’in Temel Özellikleri Şunlardır;

  • Sayısal hesaplama, görselleştirme ve uygulama geliştirme için üst düzey bir dildir.
  • Ayrıca tasarım ve problem çözme için etkileşimli bir ortam sağlar.
  • Lineer cebir, istatistik, Fourier analizi, filtreleme, optimizasyon, sayısal entegrasyonlar için geniş matematiksel fonksiyon kütüphanesi
  • Verileri görselleştirmek için yerleşik grafikler ve özel grafikler oluşturmak için araçlar sağlar.
  • MATLAB’ın programlama arayüzü, kod kalitesinin sürdürülebilirliğini artırmak ve performansı en üst düzeye çıkarmak için geliştirme araçları sağlar.
  • Özel grafik arayüzlere sahip uygulamalar oluşturmak için araçlar sağlar.
  • MATLAB tabanlı algoritmaları C, Java, .NET ve Microsoft Excel gibi harici uygulamalarla ve dillerle entegre etmek için işlevler sağlar.

 

Matlab Kullanım Alanları

MATLAB, fizik, kimya, matematik  ve tüm mühendislik akışlarını kapsayan bilim ve mühendislikte hesaplama aracı olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli uygulamalarda kullanılır.

·       Mühendislik Alanında Yeni Çözümler

Birçok mühendislik alanı, herhangi bir tasarım sürecinin veya evresinin nasıl ilerleyeceğine dair konuların bütünlüğünü sağlamak için çeşitli matematik türlerine güvenir.

·       Doğrusal Cebir Çalışmaları

Doğrusal cebir gerçekten iş alanlarında önemli bir rol alıyor. Örneğin, Yatırım getirisini hesaplamak için cebiri bilmeniz gerekir. Aynı şey aşağıdaki konular için de geçerlidir.

v  Bir şirketin gelir/gider hesaplamalarını yapabilirsiniz.
v  Kasanızda kaç eşyayı tutabileceğinizi belirleyebilirsiniz.
v  Bir finansal plan oluşturmak, varlıklarınız arasında tasarruf edebileceğiniz bir plan oluşturabilirsiniz.
v  Araç kiralama veya aracı satın almada hangi senaryonun daha iyi olup olmayacağını hesaplayabilirsiniz.

 

·       Sayısal Analiz Çalışmaları

Sayısal analiz, sembolik matematikte gördüğünüzden daha çok yaklaşıma dayanır. Sayısal analiz uygulamadan, belirli bir inşaat projesinin görevlerini yerine getirmek imkansızdır. Astronomi alanında da aynı şekilde bunun yoğun kullanımını gerektirmektedir. Mesela sayısal analiz uygulayan bir marangoz veya tesisatçı görmeniz pek olası değildir, ancak bunu yapan mimarları görebilirsiniz.

·       Bilimsel Çalışmalar

MATLAB, yeni teorileri araştırmak için kullanılabilir bir araçtır. Bilimde uyguladığınızda, MATLAB bir teorinin geçerliliğini doğrulamanıza yardımcı olan, gerekli analizi yapmanıza yardımcı olur. Örneğin; Kanser veya ebola virüsüne tedavi bulmak için sayısal verilerin doğruluğunu hesaplamada kullanılabilir.

Matlab Yazılım Dilinin Geleceği Hakkında

Matlab’in mühendislik ve bilim alanında ölçüm ve hesaplamalarda yaygın olarak kullanıldığını söyledik. Bundan dolayı Matlab’in şuanki bulunduğu konumdan daha az yaygın kullanılacağı bir senaryoyu varsaymamız pek olası değildir. Hali hazırda mühendislik ölçümlerinde önemli rol oynayan Matlab’in geliştirmeleri sürmektedir. Gelecekte ise elbette bu dilin üzerine gelişmiş bir dil yazılabilir. Ancak Matlab’in temel mantığını kullanacaktır. Bu da Matlab’in temelde yatan söz dizimlerinden fazla uzaklaşmayacağı anlamına gelebilir.

Matlab Bilen Ne Kadar Kazanır?

Sadece Matlab bilmenizin bir para kaynağı olacağını kesin olarak söyleyemem. Ancak Matlab dilini mühendislik alanında ve/veya bilim sektöründe kullanırsanız iyi bir maaş alabileceğinizi söyleyebilirim. Ancak ortalama bir yazılımcı gibi özel sektörde iyi bir firmada yer alırsanız, Türkiye şartlarında mühendis maaşlarının ortalamasını veya fazlasını alabilirsiniz. Bu da 5.000 TL ila 10.000 TL fiyat aralığında oluyor.

 


Bir cevap yazın

Görüşmeyi Başlat.
1
Yardımcı Olmamızı İster misiniz?
Merhabalar, Sitemize Hoşgeldiniz... Özgün içeriklerimiz ile başka yerde bulamayacağınız bilgileri sizlere aktarıyoruz.
Matlab Dili Bilirsen Ne Kadar Para Kazanırsın? paylaşımımıza baktığınızı görüyorum. Yardımcı olmamı ister misiniz?