Matlab Sınav Soruları

Bir çok yazılım dilinden bahsettik ve sınav soruları paylaştık. Bu sınav soruları için cevapları paylaşmadık ama paylaşmaya başlayacağız. Matlab sınav soruları da bunlardan teki. Umarım sizler matlab sınav soruları ile yararlı olmuşuzdur. Sadece Matlab sınav soruları değil bugüne kadar paylaşılan yazılım dillerinin sınav soruları ile yardımcı olabilmişizdir. Desteklerinizi bekliyoruz. Sorulara verdiğiniz cevaplarınızı bekliyoruz.

Matlab Programlama Dili Vize Soruları

Soru 1

20 ve 80 arasında 10 adet rastgele seçilmiş tam sayılar ile bir adet A vektörü tanımlamanızı istiyorum. A vektörü içerisinde yer alan 45 den küçük sayılar negatif olarak değiştirilecek, 65’ den büyük sayılar ise A vektörü içerisinden silinecek. R vektörü içerisinde ki en büyük eleman ile 2. Eleman ise yer değiştirecek. Tüm bu işlemleri döngü kullanmadan Matlab kodu ile yapmanızı istiyorum.

Soru 2

Yazacağınız Matlab kodu ile tüm 4 basamaklı Amstrong sayıları bir vektörde saklamanızı istiyorum.

(İpucu: Bir sayının basamak değerlerinin her biri için toplam basamak sayısı kadar kuvvetinin alınması ve bunların toplamı o sayıya eşit ise Amstrong sayı olarak ifade edilmektedir.

Örneğin; 1634 sayısı;  1⁴ + 6⁴ + 3⁴ + 4⁴ = 1634)

Soru 3

Sizden if ve for döngülerini kullanarak Matlab kodu ile bir algoritma yazmanızı istiyorum. Bu algoritma 1 ile 250 arasında bulunan tüm asal sayıların çıktısını vermelidir.

(Not: Bu algoritmayı yazarken lütfen Matlab hazır fonksiyonlarını kullanmayın)

Soru 4

Aşağıdaki kurallar geçerli olmak üzere bir üniversite öğrencisinin vize notuna göre sınıfı geçebilmesi için alması gereken minimum notun kaç olduğunu hesaplayacak matlab programı yazılmasını istiyorum. Vize notu dışarıdan girilecek ve en az alınması gereken final notu hesaplanarak ekrana yazılacaktır.

Kural 1. Bir öğrencinin sınıf geçme notu hesaplanırken vize notunun % 30’u final notunun ise % 70’i alınır.

Kural 2. Bir öğrencinin sınıfı geçebilmesi için ihtiyacı olan sınıf geçme notu ise en az 50’dir.

Kural 3. Bir öğrencinin sınıfı geçebilmesi için  vize notunun 50 ve üstünde olması halinde final notunun da en az 50 olması gerekmektedir.

 

Soru 5

Dışarıdan girilecek bir X sayısı için aşağıdaki hesaplamaları yaparak ekrana yazan bir Matlab kodu yazmanızı istiyorum.

  • 1’den başlayarak X sayısına kadar ki olan tek sayıların Toplamı
  • 1’den başlayarak X sayısına kadar ki olan çift sayıların Toplamı
  • 1’den başlayarak X sayısına kadar ki olan asal sayıların Toplamı

 

Not: Vize sorularınız burada bitmiştir. Lütfen sınav kağıdınızı teslim etmeden önce dikkatlice kontrol etmeyi unutmayınız.

 

Matlab Programlama Dili Final Soruları

Soru 1

Klavye den girilecek olan doğum tarihine göre aşağıdaki hesaplamaları yapan ve ekrana yazan bir Matlab programı yazmanızı istiyorum.

Doğduğu tarihten itibaren bugüne kadar;

  • Geçen gün sayısı
  • Geçen saat sayısı

Soru 2

Dışarıdan girilecek olan mevduat tutarı, Vade bitiş tarihi ve yıllık mevduat faiz oranı üzerinden bugünden itibaren vade bitiş tarihinde elde edilecek faiz tutarını hesaplayacak Matlab programını yazmanızı istiyorum.

 

Soru 3

Bir Silindir için alan ve hacim hesaplamasını Matlab programı ile yapmanızı istiyorum. Silindir yüksekliği ve yarıçapı bilgileri dışarıdan girilecektir.

İpucu: Silindirin Alanı: 2πrh+2πr² ve Silindirin Hacmi: πr²h olarak hesaplanmaktadır.

 

Soru 4

İzmir de Su aboneliği hizmeti veren İzsu’ nun fatura hesaplamalarını şu şekilde gerçekleştirdiğini varsayarsak;

  • 14 m³ ve daha az su tüketimi oldu ise m³ başına 3 TL su tüketim bedeli ve 1,50 TL de atık su bedeli alınmaktadır
  • 14 m³ üstü ile 24 m³ ve altı su tüketimi oldu ise ilk 14 m³ için 63 TL, 14 m³ aşan her m³ için de 3,60 TL su tüketim bedeli ile 1,80 TL atık su bedeli tahsil edilecektir.
  • 24 m³ üstü su tüketimi olması halinde ilk 24 m³ için 117 TL , 24 m³ aşan her m³ için de 7.40 TL su tüketim bedeli ile 3,70 TL atık su bedeli tahsil edilecektir.

Aşağıda yer alan 4 tüketim miktarının vektör olarak girilmesini, bu tüketim miktarları üzerinden tüketim bedellerinin hesaplamasını yaparak ekrana çıkaracak Matlab program kodunu for döngüsü ile yazmanızı istiyorum.

Tüketim miktarı: [8 14 19 32]

Soru 5

Dışarıdan girilecek olan alt limit ve üst limit değerlerine göre aşağıdaki işlemleri yapacak matlab kodunu yazmanızı istiyorum.

  • Üst limitin alt limitten büyük olduğunun kontrolünü yapacak, hata var ise “Alt limitten daha büyük sayı giriniz” uyarısını verecek.
  • Üst limit ile alt limit arasında yer alan tam sayıların toplamını ekrana yazacak.

 

Not: Final sorularınız burada bitmiştir. Lütfen sınav kağıdınızı teslim etmeden önce dikkatlice kontrol etmeyi unutmayınız.

 

 

 

 


Bir cevap yazın

Görüşmeyi Başlat.
1
Yardımcı Olmamızı İster misiniz?
Merhabalar, Sitemize Hoşgeldiniz... Özgün içeriklerimiz ile başka yerde bulamayacağınız bilgileri sizlere aktarıyoruz.
Matlab Sınav Soruları paylaşımımıza baktığınızı görüyorum. Yardımcı olmamı ister misiniz?