Küllerinden Yeniden Doğmak

Küllerinden yeniden doğmak sözü aslında mitolojik bir olay olarak ilk ortaya çıkmıştır. Bir kuş tasvirinden yola çıkarak oluşturulan bu mitolojik olay aslında insanlara bir mesaj vermek istemektedir. Birçok kuş bir araya gelerek bir hedefin peşinden uçmaktadır. Hedefe varanlar aslında hedefin kendileri olduklarını anlaşmışlardır. Yoldan dönenler ise bu duygudan mahrum kalmışlardır.

Ümidin her şeyin üstünde olduğunu, ne olursa olsun pes etmemek gerektiğini ve olumsuzluklarla baş edebilmenin öneminden bahsetmektedir. Bizlerde bunu hayatımızın prensibi yaparak yola çıkmamız gerekmektedir. Yola inanmışlarla çıkılır sözü tam da burada kendini göstermektedir.

Başarmanın Yarısı İnanmaktır

Herkesin hayatında farklı farklı problemler bulunmaktadır. Kimileri bu problemlerini gözü kapalı bir şekilde hallederken kimileri ise bu durumu bir türlü aşamamaktadır. Sıkıntılar, sorunlar üst üste geldikçe insanların hayata olan inançları ve ümitleri bitmektedir. Bu durum insanları karamsarlığa götürmekte ve iyice hayata karşı küstürmektedir.

İnsanlar bu psikolojiden kurtula bilmek için birçok farklı yol denemeye başlamışlardır. Kimileri grup terapilerine gitmeyi tercih etmiş, kimileri kişisel gelişim kitaplarına yönelmiş kimileri ise meditasyon ve doğa ile iç içe olmaya çalışmıştır. Ama bunlardan daha öne bir şey vardır aslında. İnanmayı başarmak.

Hayatımızın birçok evresinde hepimizin karşılaşmış olduğu bir söz vardır. Buna bazen bir spor müsabakasında, bazen bir okul koridorunda, bazen sınava hazırlanırken denk gelmişizdir.

“Başarmanın yarısı inanmaktır.”

Gerçektende öyledir. Bir işe başlamak için önce o işe inancımız olması gerekmektedir. Diğer türlü yolun yarısında yorulup, işi yarım bırakmak kesin olan bir şeydir.

Başarmaya inancı olmayan insan yorulur, sıkılır ve en son o işi yapmaktan vazgeçer. Bizler ne kadar yanlış ya da eksik yaparsak yapalım unutmayalım ki tekrar yaptığımızda o iş yanlış olacak diye bir şey yoktur. Eğer başaracağınızı düşünürseniz kırk kere de düşseniz kırk birinci de tekrar düşme ihtimalinize rağmen ayağa kalkıp yürümeniz gerekmektedir. Bunu ise sadece bu işi yapacağına inancı olan insanlar başarmaktadır.

Simurg (Zümrüd-ü Anka) Kuşu

Efsaneye göre Zümrüd-ü Anka kuşu tüm kuşların lideri olarak bilinen bir kuştur. Tüm kuşlar onu görmek istemektedir. Ama kimse onun nerede yaşadığına dair bir bilgiye sahip değildir. Bir gün Zümrüdü Anka kuşuna ait olduğunu düşündükleri bir tüye rastlarlar. Ve bu tüyün olduğu yere gitmek için bütün kuşlar yola çıkmıştır. Ancak yol çok uzun olduğu için çoğu kuş yolda pes ederek vazgeçmiştir. Yolun sonuna ancak 30-35 kuş varmıştır. İstedikleri amaçlara ulaşmak için bütün zorlukları aşan ve mücadele eden bu kuşlar aslında Zümrüdü Anka kuşunun kendileri olduklarını anlamışlardır.

Küllerinden yeniden doğmak istiyorsanız başarısızlıklarınızla mücadele etmeniz ve pes etmemeniz gerekmektedir. Ne olursa olsun kendinize olan inancınız sizi ayakta tutacak ve bir gün istediğiniz yere ulaşmanızı sağlayacaktır.

Bu yazının tüm hakları Nasilbasarirsin.com’a aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©


Bir cevap yazın

Görüşmeyi Başlat.
1
Yardımcı Olmamızı İster misiniz?
Merhabalar, Sitemize Hoşgeldiniz... Özgün içeriklerimiz ile başka yerde bulamayacağınız bilgileri sizlere aktarıyoruz.
Küllerinden Yeniden Doğmak paylaşımımıza baktığınızı görüyorum. Yardımcı olmamı ister misiniz?