Kötü Amaçlı Yazılım Nedir?(Virüs)

Kötü amaçlı yazılım hepimizin virüs adıyla bildiği yazılım çeşididir. Bu yazılım genellikle birine ait kişisel bilgileri alma, bilgisayarını ya da telefonunu ele geçirme için kullanılmakta bazen de hedef kişinin videosunu almak için kullanılmaktadır. Bu tarz durumlar günümüzde çok fazla artmış durumdadır. Kötü amaçlı bir yazılım tespit ettiğinizde yapmanız gereken kendinizi güvenceye almak için bir bilene sormak, antivirüs programları ile taratmak ya da format atmaktır. Günümüzde çok fazla antivirüs programı yer almakta hatta bazıları ücretsiz koruma sağlamaktadır. Tabi ücretsiz antivirüs programlarını kullanmamanızı tavsiye ediyoruz çünkü virüs olsa bile göstermez ya da tam anlamıyla bir işlev sağlamaz bu tarz programlar. Virüsler kadar tehlikeli diyebiliriz bu tarz programlara.

Kötü Amaçlı Yazılımlar Nasıl Bulaşır?

Bunun birden fazla cevabı var. Girdiğiniz bir siteden bulaşabilir, crack dosyalarından, oynadığınız bir oyundan ya da size gelen bir mailden bulaşabilmektedir. İnternet aleminde her yerden bulaşabilmesinin dışında flashlarımızdan da bulaşabilmektedir.

Kötü Amaçlı Yazılımlardan Korunmak için Ne Yapmalısınız?

Bu tarz yazılımlar yukarıda belirttiğim şekilde bulaşmakta olduğunu asla unutmayınız. Virüsten korunmanın çok basit yöntemleri vardır. Bilmediğiniz sitelerden ya da güvenilir olmayan sitelerden indirme yapmamanız gerekir ayrıca girdiğiniz site siz istemeden indirme yapıyorsa büyük ihtimalle indirilen dosya virüslü bir dosyadır ve açmadan silmeniz gerekmektedir. Çoğumuzun kullandığı programlar yani oyun ve Windows işletim sistemlerine crack atma işlemidir. Bu oyunlara ve Windows’a para vermemek için yaptığımız ama sonuçlarının ne olabileceğini düşünmediğimiz kısa bir işlemdir. Evet, bizim cebimizden para çıkmasa da bizi bir suça itebilmekte ya da bizi tehlikeye atabilmektedir. Eğer Windows gibi bir işletim sistemi kullanıyorsanız kesinlikle orijinal kullanmalısınız, bu sayede virüs bulaşmaması için bir adım atmış olursunuz.

Kötü Amaçlı Yazılımlardan Korunmak için Ne Yapmalısınız?-2

Yukarıdaki verdiğim bilgilerin dışında ücretli bir oyun oynamak istiyorsanız kesinlikle crack yapmamanız ve ücretini ödeyerek almanızda fayda olacaktır. En çok virüs bulaşma şeklinin crack dosyaları olduğunu unutmayalım. Bu önerilerimin herkesin sağlayabileceği bir ortam olmadığının farkındayım ama yapılması gereken bu olacaktır. Herkesin aklına gelen özellikle biz Türkler olarak yaptığımız hareket şudur. Ne yapsın benim bilgilerimi ya da neden bana yapsın ki ben kimim. Evet, doğru bir soru ama hedef siz olmasanız da sizin bilgisayarınızdan kendi hedeflerine saldırı yapabilmektedirler. Yani sanal alemde siz saldırıyor gibi gözüküyorsunuz, tabi bu durum sizin de başkasının da hoşuna gitmeyecektir. Bir sonraki durum ise mailden virüs atma ya da mail saldırılarıdır. Çoğu kişi mail kullanmakta ve bunlardan bir kısmı sosyal medya için açılan kısımdır ama bir kurum için mailler baş belası olabiliyor.

Kötü Amaçlı Yazılımlardan Korunmak için Ne Yapmalısınız?-3

Mailden bilgisayarını ele geçirmek zor gibi gözükse de aslında kolaydır. Size bir mail göndermek daha sonrasında ise sizin tıklamanızı beklemektir. Bilmediğiniz maillere cevap vermemeniz ya da bilmediğiniz yerden gelen maillerdeki linki tıklamamanızı tavsiye ederim. Bunun sebebi ise size gelen maillerde linkleme yapılmış olabilir ve maile tıklamanız halinde bilgileriniz gidebilir ya da direkt bilgisayarınızın kontrolünü virüsü yapan kişiye verebilirsiniz. Tabi bu durum sizi ne duruma sokacağını tahmin edin.

Virüsle Alakalı Bir Paylaşım

Bir firmanın muhasebe departmanın da görevli kişiye patronu tarafından şirket dışında giriş hakkı tanımlanmış, tabi bu durum şirket sahibi için iyi bir durum olsa da güvenlik açığı doğurmuştur. Muhasebeciye evinden çalıştığı sırada bir mail gelir ve bir kurumun maili gibi gösterilmek istenen bir maildir bu. Muhasebeci maildeki içeriğe tıkladığı andan itibaren bilgilerini istemese bile mail gönderen kişiye vermiştir. Bu durumda şirket yüklü bir miktar zarara uğramış. Anlatmak istediğim siz kim olursanız olun hiçbir zaman güvenliği bırakmayınız.

Tavsiye Bölümü

Benim tavsiyem Windows gibi bir işletim sistemi kullanıyorsanız kesinlikle lisansını almanızdır. Lisansını alacak durumunuz yoksa bile crack yapmamanızı o şekilde kullanmanızı tavsiye ediyorum. Eğer crack yaparsanız virüs bulaşacak ve bir de onla uğraşmak zorunda kalacaksınız. Crack yapmazsanız virüs bulaştırmamış olursunuz bu da sizin için iyi olacaktır. Asla şunu unutmayın hiç kimse babasının hayrına size crack dosyası yapmaz ya da piyasaya sürmez eğer biri crack dosyasını bir yere yüklemişse kesinlikle içerisine virüs eklemiştir. Ücretli oyunlarda ise, yanlış anlamasın kimse, oynayamasın. Bir bilgisayar korsanına yardım etmektense oynamayın. Ayrıca Windows’un kendi antivirüs istemi Windows 10 sürümünde gayet başarılır bunu unutmayınız.

Bu yazının tüm hakları Nasilbasarirsin.com’a aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©


One thought on “Kötü Amaçlı Yazılım Nedir?(Virüs)

Bir cevap yazın

Görüşmeyi Başlat.
1
Yardımcı Olmamızı İster misiniz?
Merhabalar, Sitemize Hoşgeldiniz... Özgün içeriklerimiz ile başka yerde bulamayacağınız bilgileri sizlere aktarıyoruz.
Kötü Amaçlı Yazılım Nedir?(Virüs) paylaşımımıza baktığınızı görüyorum. Yardımcı olmamı ister misiniz?