Java Vize Final Sınav Soruları

Java soruları olarak özel soruların hazırlanması sizin daha iyi bir şekilde öğrenmenizi istememizden kaynaklıdır. Her sorunun cevabı ilerleyen bir tarihte paylaşılacaktır. Eğer siteye girip kontrol ettiğinizde paylaşılmamışsa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Soru cevaplarının hemen paylaşılmamasının sebebi kopya durumu olmaması içindir. Her soru sizin sınavınız da çıkabilecek olduğu için değil bilmeniz gerektiği için konulmuştur.

Java Vize Soruları

Soru 1

İkilik tabanda yer alan bir sayının 2 lik tümleyeni sağdan başlayıp ilk 1 e rastlayıncaya kadar 1 de dahil tüm basamakları aynı bırakarak geriye kalanları üzerinde 1 varsa 0, 0 varsa 1 yapılması ile elde edilir. O halde aşağıda belirtilen programda string olarak belirtilen ve bir S sayısının 2 ye tümleyeni olan ST’de verilen programı yazınız.

Public statik void: (String [ ] args) {

String S : “ 1100110101010100000” ;

String ST: ?

Soru 2

Bir satırda “isminiz” yazılmasını isteyen ve ismi okuyan, ikinci satırda “soyisminiz” yazan bir yazı yazılmasını isteyen ve soy isminizi okuyan , sonrasında ise bir alt satırda “başharfler” yazan ve isim-soy isim baş harflerini alan bir alan kodu oluşturunuz.

Soru 3

Yazılan bir programda çok fazla koşul ve bunların koşullarının denetimi olabilir. Bu tarz durumlarda if-else yapılarının kurulumu zorlaşabilir. İşte bu noktada switch kullanımı gerekli olacaktır. Buradan da anlaşılacağı üzere switch komutu, bir ifade için sayısız komut yolu ile işlevi yerine getirme komutunun adıdır. O halde switch komutu ile ilgili diğer teknik özellikler hakkında 3 ana özellik hakkında bilgi veriniz.

Soru 4

İf denetiminde kodlamada belirli şartlar sağlanır ve if bu yörüngede faaliyeti yönlendirir. İf kendi sınırında son aşamaya kadar koşullandırma işlemine devam eder. En son sınırdan sonra program kaldığı yerden çalışmaya devam eder. Bu şartları sağlayan İf denetiminin gösterimini kodlayınız ve bir örnekle açıklayınız.

Soru 5

Java’ da veri alma işlemi scanner programının sisteme eklenmesi ile olmaktadır. Eğer scanner sınıfını aktif etmezseniz istediğiniz çalışmayı yürütemezsiniz. Scanner sınıfını aktif edecek kodu belirterek, örnek tabloda bir nesne oluşturunuz.

Java Final Soruları

Soru 1

Aşağıda verilen Java kod isimlerine ait kod açılımlarını yazarak,  her bir kod için açıklayıcı örnek veriniz.

İmport

Public class

Public static void

İnt

New

Switch

Case

Break

Double

Default

System

System out

Out

Print

İf

Else

Scanner

Float

Soru 2

Aşağıdaki Java Math sınıfı elemanlarını açıklayınız ve kodlamasını yapınız.

Math.E

Math.PI

Math.abs

Math.acos

Math.asin

Math.atan

Math.atan2

Math.cbrt

Math.ceil

Math.copySign

Math.cos

Math.cosh

Math.exp

Math.expm1

Math.floor

Math.getExponent

Math.hypot

Math.IEEEremainder

Math.log

Math.log10

Math.log1p

Math.max

Math.min

Math.pow

Math.random

Math.rint

Math.round

Math.scalb

Math.signum

Math.sinh

Math.sqrt

Math.tan

Math.tanh

Math.toDegrees

Math.toRadians

Soru 3

Uçak yakıtı üreten bir petro kimya şirketi için yakıt katkısı geliştirme çalışması yapılmaktadır. Bu çalışma kapsamında katkı malzemesi içerisinde x,y,z gibi maddeler olduğu bilinmektedir. Performansın üst düzey olması için minimum 8 Ml katkı konulmalıdır. Ancak güvenlik seviyesini korumak için X ve Y katkısının toplamda yüzde 4 ü geçmemesi gereklidir. X ve Y katkısı miktar olarak birbirine eşittir. Aynı zamanda Z, Y katmanının yarısından fazladır. Bu katkı maddeleri için maliyetler sırası ile 0,15, 0,025, 0,05 TL dir. O halde bu katkı maddeleri içerisinde en düşük maliyetli olanı hangisidir, belirleyiniz?

Soru 4

Salça imalatı yapan bir fabrikada üretilen ürünlerin maliyetini düşürecek ancak malzeme maliyetinden de tasarruf edecek bir tasarım isteniyor. Ancak firma paket için 350 cm3 hacim yeterli demektedir. Ambalaj et kalınlığı ortalama 0,3 mm yoğunluğu 7600 kg/m3 olmalıdır. Çapı 4-12 cm arası, yükseklik ise 3-10 cm arasında olması istenilmektedir. Bu ambalaj kutusunun maliyeti 38 TL dir. Kullanılacak kapak da kutunun malzemesinden olacaktır. Çap ve boy yine kutuya göre ayarlanacaktır. Bu veriler doğrultusunda yeni ambalaj kutusunun minimum maliyet tutarını ve kutu başına düşen maliyet hesabını bulunuz. Kodlarını yazınız.

Soru 5

Aşağıdaki yer alan cümlelerden hangileri doğru ya da yanlış yanlarına yazınız:

  • Java ile geliştirilmiş bir programı başka bir bilgisayarda çalıştırmak için gerekli olan Eclips eklentisi gereklidir.
  • Java yazılım dilinde değişken tanımları “,” ile sonlandırılır.
  • Tek bir satır üzerinde aynı türde birden fazla değişken tanımlanamaz.
  • Basit veri türevleri “=” ile kıyaslanır.
  • Java sınıflarında 2 adet nesne kurucusu olur.
  • Java sınıflarında nesne kurucusu oluşturulmaz ise sınıf açılmak istenildiğince Java java compiler o nesne kurucuyu kendisi otomatik kurar.

Bu yazının tüm hakları Nasilbasarirsin.com’a aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

İletişime geçilip izin alınması gerekmektedir ve izin alınması halinde paylaşım içi link verilmesi gerekmektedir.

Orta Öğretim, Önlisans ya da Lisans öğrenciler için sınavda kullanılmak üzere içerik telif hakkı uygulamamız olmayacaktır.


Bir cevap yazın

Görüşmeyi Başlat.
1
Yardımcı Olmamızı İster misiniz?
Merhabalar, Sitemize Hoşgeldiniz... Özgün içeriklerimiz ile başka yerde bulamayacağınız bilgileri sizlere aktarıyoruz.
Java Vize Final Sınav Soruları paylaşımımıza baktığınızı görüyorum. Yardımcı olmamı ister misiniz?