Delphi Sınav Soruları

Delphi sınav soruları ile sınav soruları bölümümüze bir yazılım dilinin sorularını da eklemiş olduk. Sonlarını paylaştığımız sınav soruları ilerleyen günlerde cevaplar serisine dönektir. Tabi sınav sorularının cevapları yakın zamanda olmayacaktır. Soruların bir kısmı için cevaplar oluşturuldu bir kısmı beklenmektedir. Sizler bizlere cevaplarınızı ya da düşüncelerinizi yorum olarak iletmeyi unutmayınız. Delphi sınav soruları ile gerçek sınava girdiğinizde daha yüksek not alacaksınız.

Delphi Vize Soruları

Soru 1

Aşağıdaki kavramları birer cümle ile açıklayınız.

Nesne (object)

Sınıf(Class)

Nesne Yönetimli Programlama(OPP)

Qlayn (event)

Yöntem (method)

Özellik (property)

Oluşum (instance)

İleti ( message)

Kalıtım (inheritance)

Kalıcılık ( persistance)

 

Dinamik bağlama (dynamic binding)

 

Statik bağlama (sattic binding)

 

Soru 2

Bir sitede 4 blok vardır. Her blokta 6 kat ve her katta 4 daire vardır. Dairelerde yaşayanların yaşlarının ortalamasını alarak sitenin genel yaş ortalamasını bulacak bir programın kodlarını yazmanızı istiyoruz.

Her kişinin doğum tarihi girilecek ve yaşlarını hesaplayacak aynı zamanda bu program yaşlarını hesapladıktan sonra her dairenin yaş ortalamasını bulacak ve daha sonra her bloktaki yaşayan kimselerin yaş ortalamaları bulunacak. En sonunda da sitede yaşayan herkesin yaş ortalaması bulunacak.

Lütfen verilenlerin tümünün yazacağınız program tarafından karşılanacak olmasına dikkat ediniz.

 

Soru 3

ListBox1 isimli bir liste kutusunda belirsiz sayıda tamsayı değerler bulunmaktadır. Bu tamsayıların asal olanlarını ListBox2 isimli liste kutusuna ve asal olmayanların ListBox3 isimli liste kutusuna kopyalayan bir Delphi program parçası yazınız.

Dikkat: işlem üzerinde kopyala yazan bir düğmenin tıklanması ile gerçekleştirilecektir. Ayrıca işlemin sonucunda asal olan tamsayıların sayısı Edit1 isimli edit kutusunda ve asal olmayanların sayısı Edir2 isimli edit kutusunda görüntülenecektir.

Açıklama: 1’den ve kendisinden başka sayıya bölünemeyen sayıya “asal tamsayı ”denir.

Soru 4

Bir projenin FormDers ve Form Org isimlerinde iki formu olsun. Projenin ana formunu değiştirmek istiyoruz. Önce FormDers Oluşturulduğundan, uygulama başladığında bu form görüntüleniyor. Ek program satırı yazmadan Form Org’un görüntülenmesini sağlayacak <<FormOrg’un AnaForm olması>> işlemini nasıl sağlarsınız?

Soru 5

  1. Delphi’nin nesne paletinde bulunan MainMenu nesnesinin özelliklerini ve kullanım alanlarını açıklayınız.

 

  1. Delphi de kullanılan ( *.dpr, *.pas, *.dfm, *.exe, *.res, .*dof gibi dosya tiplerini açıklayınız.

Delphi Final Soruları

 

Soru 1

Verilen bir yükseklikten bırakılan bir top her seferinde önceki yükseldiği yükseklikten % 40 ı kadar yükselmektedir. Topun n’inci kere yere düşmesine kadar aldığı yolu bulmamızı sağlayacak bir Delphi program parçası yazınız.

Dikkat: topun bırakıldığı yükseklik Edit1 isimli bir edit kutucuğuna ve kaç kere yere değeceğini belirten n isimli değeri de Edit2 isimli edit kutucuğuna girilmekte olduğunu biliniz. Üzerinde HESAPLA yazan butona bastığında çıkan sonucun da Edit 3 isimli edit kutucuğunda görüntülenmesini sağlamalısınız. Ayrıca topun her yükseldiğinde ulaştığı yükseklik bir liste kutusunda depolanacaktır.

Soru 2

İlişkilendirildiği bir dbase türündeki veri dosyaları (query ler) daha önce açılmış haldedir. Fare ile bir düğmeye tıklatıldığında birinci veri dosyasındaki bilgileri ikinci veri dosyasına aktaran (ekleyen) bir Delphi program parçasını yazmanız istenmektedir.

Dikkat:

Birinci veri dosyasında AD, SOYAD ve NO Alanları aynı olan varsa kayıt sadece bir kere gönderilecektir. QUERY ALAN TİPİ UZUNLUĞU ADI AD katar 15 SOYAD katar 20 NO tamsayı 8

Soru 3

Bir Windows iletisine (mesage) cevap veren bir yöntemin nasıl yazılacağını örnekleyerek açıklayınız. Bir form üzerinde bir DBGrid nesnesi yarattınız ve onu veri tabanındaki bir sorgu nesnesine uygun bir biçimde nasıl bağlarsınız? Tasarım anındaki tablo bilgilerini nasıl izleyebilirsiniz? Bir veri tabanındaki bir tablonun yalnız bazı sütun ve satırları izlemek istiyorsunuz. Bu durumda hangi veri tabanı nesnesini tercih edersiniz?  Neden?

Delphi nesne paletinde bulunan Main Menu nesnesinin özelliklerini ve kullanılmasını açıklayınız.

Soru 4

Delphi de bir formun alt yapısına panel koyduk. Daha sonra formun üst yarsına formun tam üzerinde olacak şekilde bir buton yerleştirdik. Düğme nesnesinin sahibi hangi nesnedir* ardından düğmeyi mause yardımıyla panelin üzerine sürükleyerek panele bıraktık. Bu durumda düğmenin sahibi hangi nesnedir?  Bu yeni durumda paneli yok ettiğimizde düğmenin durumu ne olur?

Soru 5

C:\STOK isimli dizisinde STK1.DBF isimli bir dBase bulunuyor. Dosya yerel bir ağ üzerinden birçok kullanıcı tarafından kullanılmaktadır. Dosyada 8 karakter boyutunda STOKAD ve 3 haneli toplam 15 hane uzunluğunda MİKTAR alanları bulunmaktadır. En son girilen stok kaydını ekranda edit kutuları içinde görüntüleyen bir program yazınız.

Dikkat: ekrandaki bilgilerin her 3 dakikada bir yinelenmesini sağlayınız. Programı yazmaya başlamadan önce yapılacak olan hazırlık işlemleri nelerdir? Yazınız.


Bir cevap yazın

Görüşmeyi Başlat.
1
Yardımcı Olmamızı İster misiniz?
Merhabalar, Sitemize Hoşgeldiniz... Özgün içeriklerimiz ile başka yerde bulamayacağınız bilgileri sizlere aktarıyoruz.
Delphi Sınav Soruları paylaşımımıza baktığınızı görüyorum. Yardımcı olmamı ister misiniz?