Delphi Programlama Dilini Bilirsen Ne Kadar Kazanırsın?

Delphi yazılım dili, “Borland Software Corporation” tarafından Turbo Pascal’ın yenilenmiş hali olarak geliştirilmiştir. Turbo Pascal’ın orijinal geliştiricisi Ander Hejlsberg, ilk olarak 1995 yılında Windows uygulamaları oluşturmak için bir araç olarak piyasaya sürülen Delphi’nin geliştirilmesinde baş mimar olarak görev yapmıştır.

Borland 2006 yılına kadar üzerindeki geliştirmelerine devam etti. Ancak bu noktada Borland, şirketin yeni yönünü belirlemek için Delphi de dahil olmak üzere bir dizi yazılım ürününü satmaya karar verdi. Satış için uygun alıcı yeterince hızlı bulunamamıştır, bu noktada Borland, Delphi ve diğer birkaç ürünü CodeGear adında yeni kurulan bir yan kuruluş haline getirmeye karar verdi. 2008 yılında CodeGear, “Embarcadero Technologies” tarafından satın alındı. Günümüzde halen “Embarcadero Technologies” tarafından desteklenmekte ve geliştirilmektedir.

Delphi Programlama Dili Hakkında

Nesne yönelimli programlamayı destekleyen Object Pascal tabanlı güçlü yazılan yüksek seviyeli bir programlama dilidir. Delphi derleyiciler Microsoft Windows, macOS, iOS, Android ve Linux platformlarına geliştirme sağlar. Bu dilin en önemli özelliği, kod yapısının inanılmaz derecede hızlı bir şekilde derlenmesidir. C# ve Swift gibi popüler dillerin aksiye bir milyondan fazla satırlık Delphi projesi, saniyeler içerisinde derlemesini tamamlayabilir. Delphi’nin aktif olarak geliştirilmesi devam etmektedir. Bunun yanı sıra altı ayda bir, yeni özellikleriyle birlikte yeni sürümü yayınlanmaktadır.

Delphi Programlama Dili Bu İsim Nereden Geliyor?

Delphi adı benzersiz bir kökene sahiptir. Adı Borland geliştiricisi Danny Thorpe tarafından verildi. Başlangıçta, Delphi’nin Turbo Pascal’ın yerini alacak proje için sıradan bir kod adı olması bekleniyordu, ancak öyle olmadı. Bu programlama dilinde isim fikri, yaygın olarak bilinen Pythia’nın yunan efsanesinden gelmiştir.

Neden Delphi Öğrenmeliyim?

Delphi Geliştiricisi Olmak İçin En İyi 10 Neden

 • Masaüstü, mobil, konsollar ve web için uygulama geliştirmeye izin veren ideal programlama dilleri ve/veya kitlerinden birisidir.
 • Açık söz dizimi ile basit bir programlama dilidir.
 • Yazılan kod yapısı kolaylıkla okunabilir. Örneğin; Herhangi bir işlev yapmak yerine “+” işaretini kullanarak dizeleri birleştirebilirsiniz.
 • Öğrenebileceğiniz kaynaklar hızlı bir başlangıç yapmanız için iyi şekilde bir araya getirilmiştir.
 • Sorunları bulmayı ve düzeltmeyi daha kolay ve daha hızlı yerine getiren gerçek zamanlı bir yapıya sahiptir.
 • Üst düzey nesne yönelimli programlamadır.
 • İstemci-Sunucu mimarisini ve SQL veritabanlarını destekler.
 • Windows API yapısını destekler.
 • IDE’ye kolay entegrasyon için bileşenler oluşturmaya izin verir

Delphi Programlama Dilinin Geleceği Hakkında

Dilin önümüzdeki dönemlerde kullanımı veya popüleritesi hakkında bir kaç yorum yapmak gerekirse; Delphi’nin günümüzdeki popüler dillerin gölgesinde kaldığını görebiliriz. Ancak bu Delphi’nin kullanılmadığı anlamına gelmiyor, Delphi’nin kullanıldığı alanlarda mevcut. Ama günümüzdeki geliştiricilere baktığımızda genellikle Delphi’den uzak durdukları görülmektedir. Hatta ve hatta bazı firmaların Delphi kaynak kodlu projelerini C++ veya daha popüler dillere çevirdiği de bilinmektedir.

Bu dil açısından baktığımızda gelecekte de pek fazla tercih edilecek gibi görünmüyor ama unutmamak gerekir ki iyi bir projeyi programlama dili değil yazılımcı ortaya çıkarır. Delphi’yi baz aldığımızda tam olarak ölü bir dil olarak kabul edemeyiz. Delphi’nin tamamen sonlanması için geliştiricilerinin olmaması gerekir. Delphi halen geliştirilmeye devam etmektedir. Bu sebeple bu dilin geleceği olmadığını söylemek yanlış olacaktır. Popülerlik kısmına gelirsekte, düşüşte olduğu söylenebilir; Ancak geliştirici ve programcılar bu çizelgeyi değiştirebilir. Eğer iyi bir yazılımcıysanız dil ayırmaksızın gelecekte de elbette iş bulabileceksiniz.

Delphi Programlama Dili Nerelerde Kullanılıyor?

Geneli baz almak gerekirse kullanılan platformlar aşağıdaki gibidir.

 • Windows
 • macOS
 • iOS
 • Android
 • Linux

Bu platformlarda her türlü probleme çözüm odaklı uygulama geliştirilebilir.

Bugün Türkiye’de kullanılan alanları söylemek gerekirse; Logo, Link, Mikro gibi yazılım firmaların bu yazılım diliyle uygulamalar geliştirdiğini söyleyebiliriz.

Delphi Yazılım Dili ile Ne Kadar Para Kazanırım?

Bu yazılım dili ortalama kazandıran programlama dilleri arasındadır. Diğer popüler programlama dillerine göre kazanç ortalamaları düşüktür. Ancak bunun yazılımcı sınıfı arasında değiştiğini unutmayın. Örneğin orta seviye bilen bir Delphi geliştiricisiyle üst seviye bilen yazılımcı aynı paraları almayacaktır. Araştırmalara göre ABD şartlarında ortalama/üst düzey bir yazılımcı Delphi dili sayesinde yıllık en düşük $30.500, ortalama $85.400, en fazla $129.500’a kadar para kazanabilmektedirler.


Bir cevap yazın

Görüşmeyi Başlat.
1
Yardımcı Olmamızı İster misiniz?
Merhabalar, Sitemize Hoşgeldiniz... Özgün içeriklerimiz ile başka yerde bulamayacağınız bilgileri sizlere aktarıyoruz.
Delphi Programlama Dilini Bilirsen Ne Kadar Kazanırsın? paylaşımımıza baktığınızı görüyorum. Yardımcı olmamı ister misiniz?