Değişimin Gücü Sen de

Aynı kalmak bir erdem, değişim ise iki yüzlülük müdür sizce? Pek çok kişi tarafından bu görüş onay görse de zaman içerisinde değişimin gücü ister istemez kişiyi ele geçiriyor. Hayatın beraberinde getirdiği bakış açılarının değişkenlik göstermesi buna en güzel örnek olabilir. Dün inandığımız bir şeyi bugün farklı açıdan görmemizden dolayı hayatımızda değişim yaşamamız mümkün olabiliyor.

Değişim olgusu yaşamımızın her alanında sıkça karşılaştığımız bir değerdir. Kimi dönem devrimcilerin sloganı olmuş kimi dönemde kişisel gelişim için başlangıç noktası. Birçok kişi için bir bulmacanın parçası olan değişim, her yaşamda başka başka zamanlarda çözülebilir olmuştur. Toplumsaldan ziyade bireysel olarak değişimin gücünü konu almaya çalışacağımız bu yazımızda değişimin önce bireyden başladığını da görmüş olacağız.

Değişimin Gücü ile Çözüme Çok Yakınız

Geçmişimize bir baktığımızda birçok tercihimizde, fikirlerimizde ya da yaşam biçimimizde değişime gittiğimiz elbette olmuştur. Düşünün! O minnacık sevimli kız çocuğu iken pembeye ya da yakışıklı bir oğlan çocuğu iken maviye hasta olan biz değil miydik? Büyüdükçe pembeden, maviden uzaklaşıp farklı renkleri keşfettik. İşte hayat da böyle. Büyüdükçe değişiyoruz ama asıl olan değişimin gücü ile çok daha büyüyoruz.

Hayatımızın birçok evresinde tıkandığımız, durduğumuz ve bir şeylerin yanlış gittiğini hissettiğimiz sihirli bir an vardır. İşte o an değişimin bizi çağırdığı zamandır. Harekete geçmek, bir şeyleri değiştirebilmek için gelen bir çağrıdır. Hani değişim bir bulmacanın parçasıdır demiştik ya az önce. Evet, çözüme çok yakın olduğunuzu hissetmeniz an meselesi. Bu nokta da kabullenmek ve değişime kapıları açmak kişisel gelişiminizin en doğru adımı olacaktır.

Değişimin İlk Adımı: Sensin

Değişimin size getirdiği çağrıya koşulsuz cevap verin demiyoruz. Ancak değişimi göz ardı edipte ertelemeyin. Değişim sürecinin başlangıcında siz varsınız. Çünkü siz değerlisiniz ve önemlisiniz. Siz değiştiğinizde tüm hayatınız ve hayatınızda ki insanlarda değişecek emin olun. Değişim her zaman önce kendinden başlar. Çevrenizdeki kişilerin değişmesi ile uğraşmak boşa kürek çekmekten başka bir şey değildir.

“Herkes dünyayı değiştirmeyi düşünüyor ama kimse kendini değiştirmeyi düşünmüyor.” Tolstoy

İster bireysel isterse toplumsal olarak değişime ihtiyaç var ise değişimin ilk olarak kişinin kendinde başlaması gerekmektedir. Belki acımasızlık diye düşünenler olabilir ama önce kendinizi eleştirin değişim sürecine girerken. Gerçekten açık sözlü bir şekilde aynaya geçin ve kendinize öz eleştiride bulunun. Doğru olanı yanlış olanı bir araya toplayın, kısa bir muhasebe yapın kendinizle. Varsa yanlış olan gördüğünüz silkeleyip atın üstünüzden. O zaman fark edeceksiniz ne kadar ağır yükler taşıdığınızı.

Sen Değerlisin! Değişim ile Kendine Fırsat Tanı

Kendinize değer verme vakti gelmedi mi hala? Neyin olmasını bekliyorsunuz? Beklediğiniz birisinin gelip sizin için bir şeyleri düzeltmesi mi? Yoksa hayatınızın iplerini başka birisinin ellerine teslim etmek ve onun doğrularını yaşamak mı istersiniz?

Bu hayat sizin unutmayın ve siz sadece birisiniz, bir tanesiniz, değerlisiniz. Bu hayata kendi imzanızı atmanız için de hiçbir zaman geç kalmadınız. Değişime direnmeyin! Değişimi reddetmeyin! Minicik bir adım bile olsa değişime kucak açın. 

Bu yazının tüm hakları Nasilbasarirsin.com’a aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©


Bir cevap yazın

Görüşmeyi Başlat.
1
Yardımcı Olmamızı İster misiniz?
Merhabalar, Sitemize Hoşgeldiniz... Özgün içeriklerimiz ile başka yerde bulamayacağınız bilgileri sizlere aktarıyoruz.
Değişimin Gücü Sen de paylaşımımıza baktığınızı görüyorum. Yardımcı olmamı ister misiniz?