Corona Virüs(Coronavirus) Hakkında Tüm Detaylar

Son günlerin korkulu rüyası haline gelen ve bütün dünyayı etkisi altına alan coronavirus nedir sorusu herkesin gündeminde! Uzmanların arka arkaya yaptığı açıklamalar ile tüm dünya Covid-19 olarak da anılan Corona Virüs tehlikesini yakından tanımaya çalışıyor.

Dünya genelinde sosyal yaşamı ve ticari ilişkileri adeta felç eden bu virüs, her geçen gün daha fazla alana yayılmaya devam ediyor. Bu alan genişledikçe virüs ile enfekte olan insan sayısı da aynı oranda artıyor. Hal böyle olunca corona virüse ait tüm bilgiler, gelişmeler, çalışmalar direk dikkatleri üzerine çekiyor. O halde corona virüs ile yayılan hastalığını yakından tanımaya ne dersiniz? İşte corona virüs yani Covid-19’ a ait tüm detaylar!

CoronaVirus Nedir?

Coronavirus tıbbi açıdan incelendiğinde; üst solunum yollarında enfeksiyonel hastalığa sebep olan viral etkenlerden yalnızca bir tanesidir. Tıbbi yönü ile sıradan bir gripten ayırt edilemez. Corona virüs belirtileri ve seyri grip ile aynı şekilde ilerler. Ancak bu durumda her öksüren ya da hapşıran virüslüdür demek asla doğru olmaz. Gribal enfeksiyonların sık görüldüğü kış mevsiminde bulaşıcılık düzeyini anlamak güçleşebilir.

Tüm dünyayı saran bu hastalık ilk defa 1960 yılında ortaya çıkmıştır. Bilindiği gibi ilk defa ortaya çıkmış bir hastalık değildir. Hafif seyirli, orta ve ağır haller ile 3’e ayrılan Covid-19; 2002’ de çıkan SARS virüsü ve 2012 yılında görülen MERS virüsü ile aynı aile grubundadır. Hastalık hayvandan insana, insandan insana bulaşınca mutasyona uğrar. Bu yönü ile de bulaşıcılık oranında tehlike arz eder. Ülkemizde henüz bir pozitif bulguya rastlanmamıştır. Ancak yine de her türlü ihtimale karşılık gerekli tedbirler alınmıştır.

Asıl izlenme alanı hayvanlardır. Virüsün bulaşıcılık seyri; hayvanlardan insanlara, insanlardan insanlara şeklindedir. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan bu hastalık bir deniz ürünleri pazarında alınan yılandan insanlara geçtiği açıklanan bilgiler arasındadır.

Corona Virüs Bulaşma Yolları

Covid-19, insanlar arasında hızla yayılmaya devam ederken bulaşma yollarını bilmek ve ona göre hareket etmek önemlidir. Peki corona virüs nasıl bulaşır?

Damlacık yolu ile bulaşan bir hastalık olması sebebi ile öncelikle yakın temastan uzak durulmalıdır. Tedbirini almamış kişilerin hapşırması ya da öksürmesi esnasında size doğru havaya gönderilen su partikülleri ile temas direkt bulaşma sebebidir. Bu nedenle toplu yaşam alanlarında çok uzun süre durulması bu virüs ile enfekte olmanıza sebep olacaktır.

Ağız ve burundan aldığınız bu virüs, üst solunum yollarınızdan giriş yaptıktan sonra bütün vücudunuza yayılacak ve etkisiz hale getirecektir. Üst solunum yolu ile başlayan hastalık alt solunum yollarında üst düzeye erdikten sonra ölümcül vakalara yol açmıştır.

Corona Virüs Belirtileri

Corona virüs belirtileri tam bir grip belirtisi gibi gelir. Bakıldığından ilk etapta sıradan bir gripten farksızdır ancak kısa sürede başkalaşır. 14 günlük kuluçka süresince gözlem altında tutulması gereklidir. İşte virüsün ilk belirtileri:

  1. Aşırı iştahsızlık
  2. Kilo kayıpları
  3. Halsizlik,bitkinlik
  4. Karın kısmında şişlik
  5. Gözde renk değişimi
  6. Göz sulanması ve yanması
  7. Solunumda sıkıntı yaşanması ve nezle
  8. Denge kayıpları

Buna benzer durumlarla karşı karşıya iseniz mutlaka doktora görünmenizde fayda olacaktır. Hastalığın vücuda girdikten sonra yayılmasını engellemenin en önemli yolu vakit kaybetmeden vücut direncini arttıracak bir tedavi uygulamaktır. Bunu asla tek başınıza sağlamanız mümkün değildir. Her ne kadar hastalığın tedavisi bulunamamış olsa da Çin’ den gelen haberlerde insanların tedavi sonrasında hastaneden saha sağlıklı şekilde taburcu olduğu da görülmektedir. Anne karnında corona olan bir bebeğin tedavi sonucu sağlıklı şekilde hastaneden çıkarıldığı da basına yansıyan haberler arasında yer almıştır.

Korona Virüs Korunma Yolları

Dünya genelinde ölüm sayısının günden güne artması sebebi ile Korona virüs ile enfekte olmamak için mutlaka herkesin kendisini koruması şarttır. Aslında korunma yolları çok üst düzey çalışmalar da gerektirmiyor. Basit yöntemlerle sağlığınızı koruma altına almak mümkün. Koronavirüsten korunma yolları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Öncelikle alınması gereken en basit ve önemli yöntem ellerinizin temizliğidir. Gün içerisinde fırsat buldukça ellerinizi sabunlu su ile yıkamanız vücudunuzu korumanız için en önemli tedbir olacaktır. Ellerinizi yıkarken özellikle parmaktaki yüzükler çıkartılarak, parmak araları da yıkanır halde işlem yapılmalıdır. Özellikle dışarıda vakit geçirdikten sonra eve dönüşte hiçbir yere dokunmadan yapılması gereken ilk iş el temizliği olmalıdır. Bunun en önemli sebebi özellikle toplu taşıma araçlarında tutunulan yerlerin diğer kişilerce de kullanılmış olmasıdır. Bu hastalığın en büyük bulaşma yolu da bu alanlardır. Virüs ile enfekte olan kişiler dokundukları yerde bu virüsten kalıntı bırakırlar ve bulaşıcılık artar. Hal böyle olunca mutlaka dış ortamda yüzeylere dokunurken dikkat etmek gereklidir.

Alınması gereken bir diğer önemli tedbir maske kullanımıdır. Aslında maske kullanımı virüs olsun olmasın son dönemlerde yaşanan gribal enfeksiyonların da bulaşıcılığını azaltmak için mutlaka kullanılmalıdır. Corona virüsün bulaşma yollarından birisi olan su parçacıklarının kesinlikle dış etkenlere sıçramaması gereklidir. Yani kişide öksürme ve hapşırma gibi durumlar baş göstermişse kesinlikle ağzından o esnada çıkan tükürük salgısı hiçbir yere değmemelidir. Corona virüs bulaşıcılığını insandan insana aktaran en önemli bulgu budur. Bu virüs üst solunum yolu hastalığı olması sebebi ile kesinlikle bir grip edasıyla geleceğini unutmayın.

Hapşırma ya da öksürük sırasında kesinlikle elinizi ağzınıza çıplak şekilde götürmeyin. Elinize bulaşan tükürük parçacıkları sizler için hastalık tetikçisi olacaktır. Hapşırmak ya da öksürmek istediğinizde mutlaka elinizde bir mendil yardımı ile ağzınızı kapatın ve kesinlikle rastgele havaya doğru hapşırıp, öksürmeyin. Bu hem sizin hem de çevrenizin sağlığını korumak için oldukça önemlidir.

Mümkün olduğunca toplu alanlara girmemeye özen gösterin. Toplu yaşam alanları insan trafiği sebebi ile virüs ve bakterilerin en çok hareket olduğu yerlerdir. Zorunda kalmadıkça çok kalabalık alanlara girmeyin ve insanlarla yakın temasta bulunmayın. Aile ziyaretlerinde sarılma ve öpüşmeleri bir müddet kenara bırakmanız bu konuda yine koruyucu olacaktır.

Corona Virüs Tedavisi

Corona virüs tedavisi ne yazık ki hala arayışta olunan konudur. Çinli hekimler ve dünya hekimleri bu konuda yoğun mesai içerisinde olsalar da gerekli tedavi yönteminin ne olduğu henüz belirlenememiştir. Çinli hekimlerin son günlerde yaptığı açıklamalar ile coronavirüs aşısı bulunduğu denemelerinin yapıldı aktarılmıştı. Eğer aşı başarılı olursa piyasaya sürülmesi 18 ay kadar vakit alacağı da haberlere yansıyan diğer konu oldu. Bunun yanında Hindistanlı doktorlar konu hakkında başka bir açıklamada bulunarak “homoeopathy” tedavi yönteminin çözüm olabileceğini ilettiler. Şimdilerde dünya bu yöntem ile ilgili çalışmaları araştırıyor.

Tabi yapılan araştırmalar içerisinde Kıbrıslı Türk Doktoru Prof. Dr. İbrahim Benter’e ait yıllar önce yapılan bir araştırma damga vurdu. Türk doktorun yaptığı çalışmada insan vücuduna giren virüsün nasıl etkisiz hale getirileceğini anlatıyor. Aşı ya da diğer yöntemlerin bu virüsün vücuda girmesini engellediğini anlatan Benter, mevzunun vücuda girdikten sonra nasıl kurtulunması gerektiği olduğunu belirtmiştir. Vücuda protein desteği vererek savunma mekanizmasını güçlendirmenin bu hastalığa karşı savaşmak anlamına geleceğini belirtmiştir. Bunu da ancak ACE-2 proteini ile sağlanabileceğini ifade etmiştir.

Bu yazının tüm hakları Nasilbasarirsin.com’a aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©


Corona Virüs(Coronavirus) Hakkında Tüm Detaylar” için 11 yorum

Bir cevap yazın

Görüşmeyi Başlat.
1
Yardımcı Olmamızı İster misiniz?
Merhabalar, Sitemize Hoşgeldiniz... Özgün içeriklerimiz ile başka yerde bulamayacağınız bilgileri sizlere aktarıyoruz.
Corona Virüs(Coronavirus) Hakkında Tüm Detaylar paylaşımımıza baktığınızı görüyorum. Yardımcı olmamı ister misiniz?