Corona Virüs Korunma Yolları

Coronavirüs korunma yolları için en ufak ayrıntılara dikkat! Dünya gündemine hızla yayılan ölümcül hastalık olma özelliği ile damga vurdu! Tüm dünyada her detayı dikkatle takip edilen bulaşıcı hastalık Coronavirus için insanlar tedavi arayışlarının sonuçlanmasını bekliyor.

Çinli uzmanlar Corona virüsü aşısı geliştirme konusunda olumlu haberler vermeye devam ederken yapılan testlerin pozitif sonuç vermesi için bekleyiş devam ediyor. Ancak aşının hastalar üzerinde işe yaraması halinde dünya için piyasa sürülmesi 18 ayı bulacaktır gibi ifadeler de kullanılıyor. Dünya nüfusunun ne yazık ki 18 ay kadar bu hastalıkla mücadele edecek bir sabrı var gibi görünmüyor.

Özellikle bilinçsiz davranışlar, insanların bazı korunma yolları konusunda dikkatsiz ve boş vermiş tavırları durumun ciddiyetini arttırmaktadır. Aslında normal bir grip enfeksiyonu gibi seyreden bu virüs, vücuda girdikten sonra tehlikeli hal alır. Vücudun bağışıklık sistemine saldıran hastalık için ne yazık ki antibiyotikler de etkisiz kalmaktadır.

Tüm dünyada her gün yeni bir ölüm grafiği ile karşımıza çıkan Korona virüs için mutlaka korunma yöntemleri uygulanmalıdır. Herkesin dikkat etmesi gereken bu hususlar küçük ancak en ufak dikkatsizlikte hayatınızı tehlikeye atabilecek unsurlardır. Bu nedenle her hastalık tedbiri kendi içerisinde çok önemli ve bu süreçte sizi en iyi koruyacak yöntemler olacaktır.

Corona Virüs Korunma Yolları Nelerdir?

Corona virüs korunma yolları arasında aslında çok basit yöntemler sıralanacaktır. Kişilerin de en çok yanılgıya düştükleri belki de ihmal ettikleri durum da budur. Hastalık en çok 45-50 yaş üzeri kişilerde, kronik hastalıkları olan kişilerde tehlike arz etmektedir. Bu hastalıklar için de aslında bu tedbirler oldukça önemlidir. Kişiler genel sağlık durumlarını da korumak adına bu tedbirleri almalılardır. Küçük çocuklar için ve çalışan kişiler için bu önlemler virüs haricinde yine diğer salgın hastalıklar karşısında koruma sağlayacaktır. Bununla beraber bağışıklık sisteminiz için koruyucu olacaktır.

Peki bu Korona virüsten korunma yolları nelerdir hemen onları kısaca sıralayalım:

El Hijyeni Şarttır!

Korona virüs bulaşıcı bir hastalıktır. İnsandan insana bulaşma yolu ne yazık ki dokunduğumuz yerlerden gelmektedir. Bu ne demektir. Alınması gereken en önemli tedbir el temizliği ve hijyenidir, çünkü ellerimiz yüzümüzde ağız, burun ve göz ile direk temas halindedir. Bu uzuvlardan vücudumuza alacağımız her mikrop enfeksiyon sebebidir.

Virüs ile enfekte olan kişilerin varlığı göz önünde bulundurulunca onların dokundukları yerler ile temas hastalıkla karşı karşıya kalmamıza sebep olabilir. Bu nedenle uzmanlar basit yöntemle ellerimizi su ve sabunla güzelce yıkamamızı tavsiye ediyorlar. Bunu yaparken parmakta yüzük varsa çıkarılmasını ve parmak araları dahil iyi bir temizlik yapılması gerektiğine dikkat çekiliyor. Ancak bu sayede basit bir işlem ile virüsten korunmak ilk etapta mümkün.

Maske Kullanımı Önemlidir

Covid-19, damlacıklar yolu ile bulaşan ciddi ve ölümcül sonuçlar doğurabilen bir hastalıktır. Bu yönü ile hapşırma ve öksürme gibi durumlarda ağızdan çıkacak tükürük damlacıkları kesinlikle davetiyedir. Bunu engellemek ve korunmanın en önemli ve basit tedbiri maske kullanımıdır. Özellikle hava yolu ile viral enfeksiyon almamak için 3 katlı maske genel koruyucu niteliği taşır. Ancak yüzde 100 bu hastalıktan korur da denemez. Ama uzmanlar, ilk etapta virüsten korunmak için etkili bir yol olduğunu üzerine basa basa ifade ediyorlar.

Piyasada birden fazla çeşit maske satışı bulunmaktadır. Hatta bu durumu fırsatçılığa çevirerek fahiş fiyatlara satış yapanlar da söz konusu. Bu tedbiri almak isteyen herkes tipik cerrahi maske- yani basit düzenek ve tek kullanımlık doktor maskesi olarak tanımlanır- edinmesi yeterli olacaktır.

Peçete Kullanımına Özen Gösterilmelidir!

Öksürme, hapşırma gibi durumlarda asla elin içerisine ağızdan temas olmamalıdır. Bu damlacıkların elinize bulaşması elinizin değdiği her yere enfeksiyonun bulaşması demektir. Bu sebeple çıplak el ile asla temasta bulunmayın. Mendil ve peçete kullanımı ile mutlaka ağzınızı kapatın.

Evinizde Hijyeni Eksik Etmeyin!

En önemlisi ev hijyeni. Coronavirus dahil bütün enfeksiyonlar hijyenik olmayan ortamlarda üremeyi sever. O halde bunun önüne geçmek için evinizin hijyenine mutlaka dikkat etmelisiniz.

Bol Bol Su Tüketilmelidir!

Uzmanlar vücut direnci arttırmak ve hastalıkları vücuttan daha hızlı atabilmek için günde en az 2 Lt su tüketilmesi gerektiğini belirtiyor. Vücutta bulunan toksinlerin atımı için su tüketimi oldukça önemli.

Beslenmeye Dikkat Edilmelidir

Corona virüs korunma yolları içerisinde en önemli bir hususta sağlıklı beslenmedir. Coronavirüs vücutta direk bağışıklık sistemini hedef alan bir hastalıktır. Bu nedenle bağışıklık güçlendirici besinler alınması şarttır. Vitaminler yönü ile zengin yeşil sebze ve meyve tüketilmesi gereklidir. Özellikle C vitamini yönü ile zengin besinler tercih edilmelidir.

Corona Virüs’e Karşı Korunmada Sirke Etkili Midir?

Sirke temizlik için kullanılan eski yöntemlerden birisidir. Hijyen konusunda etkilidir. Ancak bu etkisi kesinlikle hastalıktan direkt koruyucu yöntem şeklinde adlandırılamaz.

AVM’lere Gidilirse Corona Bulaşır Mı?

AVM gibi alanlar insanların toplu halde hareket ettikleri kapalı yerlerdir. Kapalı mekan olması havalandırmalar çalışsa dahi bu denli güçlü bir virüs için yeterli olmayabilir. AVM’ye giderseniz kesin hasta olursunuz diye bir cümle kurmak doğru olmaz belki ama böyle bir koronavirüsü salgınının olduğu dönemde mecburi olmadıkça evden çıkmamakta özellikle kalabalık ortamlarda bulunmamakta fayda var.

Bu süreçte mecburi ihtiyaçlarınızı karşılamak dışında dış ortamlarda bulunmamaya dikkat edilmelidir. Evinizde hijyeninizi sağlayarak bu şekilde bir korunma yolu gerçekleştirebilirsiniz. AVM’ ler düzenli olarak temizlenen ortamlardır ancak yine de insanların toplu halde bir yerde bulunması bulaşıcılık yönü ile tehlike arz edebilir. Dikkatli olmakta yine de fayda vardır.

Hastaneye Gittim Geldim Corona Virüs Bulaşmış Mıdır?

Hastaneler bu hastalığa karşı en etkili tedbirlerin alındığı alanlardır. Eğer virüs ile enfekte olma şüphesi olan bir hasta hastaneye alınmışsa zaten gerekli karantina işlemi yapılmıştır. Bu noktada çekinmeye de gerek yoktur. Ancak yine de hastanelerdeki yoğunluk göz önünde bulundurularak 3 katlı maske eşliğinde içeride bulunmak daha koruyu olacaktır.

Yani hastane gidince corona virüsü bulaştı diye bir şey söylemek elbette doğru olmaz. Bu tarz söylemler ile insanların hastanelerden uzaklaşmasına zemin hazırlanmış olunur. En kötüsü hastaneden uzaklaşan kişiler belki de tedavi olmak şansını kendi elleri ile kaybetmiş olacaklardır.

Corona Yeme ve İçme Yolu İle Bulaşır mı?

Yeme ve içme yolu ile corona virüsü bulaşacağı yönünde herhangi net bir bilgi verilmemiştir. Ancak beslenme düzeninizde ağırlıklı olarak yeşil yapraklı sebzeler tüketmenizde fayda vardır. Bu süreçte özellikle dış mekanlarda hayvan etinden yapılmış ürünleri tüketmemek de bir çeşit korunma yöntemi olabilir. Çünkü çiğ ya da pişmemiş hayvan ürünleri yemek de hastalık için davetiye demektir.

Seyahat Edecek Kişiler Corona Virüsü’ ne Karşı Nasıl Tedbir Almalıdır?

Eğer solunum yollarınızda sorun varsa, baş ağrınız ya da ateşlenir gibi bir haliniz varsa seyahatinizi ertelemeniz en doğrusu olacaktır. Bunun haricinde kronik hastalığınız varsa yani şeker, kalp, böbrek yetmezliği, astım gibi hastalığı olan kişiler şu dönemde ülke dışına çıkmamalıdırlar. Çünkü kronik hastalıklar bu virüs karşısında en dirençsiz gruptur. Özellikle dikkat etmeniz gereklidir. Bahsedilen bu tedbirleri sadece Corona virüs tedbiri değil de infulenza çeşitleri için de kabullenerek hareket etmek bu süreci rahat atlatmanızı sağlayacaktır.

Corona Virüs Bulaştı mı Nasıl Anlarım? Corona Vürüsü Belirtileri Nelerdir?

Corona virüs bulaştı? Sorusu en çok merak edilen sorular arasında olup Corona virüsü belirtileri grip ile çok fazla benzerlik göstermektedir. Ancak gripten de ayırt edilebilecek ve kesinlikle doktora gitmenizi gerektirecek ayırt edici belirtilerde bulunmaktadır. Bu nedenle kendinizin, ailenizin ve yakın çevrenizin grip gibi görünen hastalığının belirtilerini yakından takip etmeniz ve şüphelendiğiniz durumlarda en yakın hastaneye gitmeniz önemlidir.

Corona virüs belirtileri arasında grip ile eş benzerlik gösteren Yüksek ateş, öksürük, halsizlik, iştahsızlık ve göz sulanması dışında özellikle denge kaybı, karın bölgesinde şişlik, gözlerde renk değişikliği, solunum problemleri ve boğmaca tarzı öksürük gözlemleniyorsa en yakınınızda bulunan tam teşekküllü bir hastaneye gitmenizde fayda olacaktır.

Bu yazının tüm hakları Nasilbasarirsin.com’a aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©


Corona Virüs Korunma Yolları” için 23 yorum

Bir cevap yazın

Görüşmeyi Başlat.
1
Yardımcı Olmamızı İster misiniz?
Merhabalar, Sitemize Hoşgeldiniz... Özgün içeriklerimiz ile başka yerde bulamayacağınız bilgileri sizlere aktarıyoruz.
Corona Virüs Korunma Yolları paylaşımımıza baktığınızı görüyorum. Yardımcı olmamı ister misiniz?