C# Yazılım Dili

C # 

C# yazılım dili Sİ Şarp olarak telaffuz edilmektedir. Microsoft bünyesindeki yazılım mühendislerinden Anders Hajlsberg öncülüğünde geliştirilmiştir. .Net teknolojisi  için geliştirilmiş bir programlama dili olarak kullanılmaktadır. .Net Teknolojisi ise, Net Freamwork olarak bilinen ve yine Microsoft’un geliştirdiği açık internet ölçünleri ve protokolleri üzerine bina edilmiş bir uygulama geliştirme alanının adıdır.

C Sharp programlama dili ECMA (Avrupa Bilgisayar Üreticileri Birliği)  tarafından ve ISO tarafından belirlenen standartlar adına kayıt altına alınmıştır.

C# Yazılım Dili Özellikleri

C Sharp programlama lisanında değişken olarak değerlendirilen tam sayının değerini 1 artırmak için sonuna ek olarak++ konulmaktadır.  C programlama dili nesneye yönelik tasarımlar gerçekleştirmek için eklentiler almış ve adı C++ yazılım dili olmuştur. Fonksiyonlarını bir adım daha ileriye taşımış ve adı C (++(++)) olmuştur. Bu isim söylence ve yazma yönünden zorluk getirdiği için iki artı işaretinin birbirine kaynaşmış hali olan ve aynı zamanda müzikteki diyez işaretinin sembolü olan” # “ C ‘nin sonuna eklenmiştir. Adı C# olan bu yazım dili C Sharp olarak okunmaktadır.

C# dilinin tasarımında diğer bir programlama dili olan Delphi ve Pascal dillerinin toparlama ve düzenlemecisi olan Anders Hajlsberg öncülük yapmıştır.

Birçok alanda James Gosling tarafından temeli atılan nesnelere dönük olarak tasarlanan çok işlevli ve yüksek irtifadaki Java dilini örnek olarak almaktadır. Tıpkı Java ve Java++ ‘ ta olduğu gibi sondan eklemeli ve artırımlı bir kod dizilimini benimsemiştir.

2002 yılında C# 1.0 olarak piyasaya sürülen program dili Microsoft tarafından desteklenmekte ve 10. Yılında yani 2012 yılında C# 5.0 sürümüne kadar yükseltilmiştir.  Yazılım dünyasında C#  orta seviye olarak değerlendirilmektedir. Ama buna rağmen modern sistemlerle uyumundan kaynaklı olarak yazılımcılar tarafından beğenilmektedir.

Buradaki orta seviye günlük kullanım dili ile bilgisayar dili olarak değerlendirildiğinde ikisinin ortasında olduğunu ifade eder. Günlük kullanıcılar tarafından pek tutulmama nedeni anlaşılmasında çektikleri zorluktur. Oysa yazılım mühendisleri için böyle bir problem olmadığı için C# yazılım dili, yazılım mühendisleri tarafından oldukça itibar görmektedir. Özellikle daha önce C ve C++ ile çalışmış olan yazılımcılar için konfor alanlarını ter etmek zorunda kalmadan daha üstün özelliklere sahip bir dile geçiş olmuştur. Bu bağlamda pek çok firma ve mühendisin ilk tercihleri arasındadır.

C# Kullanım Alanları

Genellikle bankacılık sektörü gibi sektörlerde kullanılmakta olan C# * multi değerler dizisi ihtiva eden bir program dilidir. Bugünkü pek çok sektördeki yazılımlarda C# yaygın olarak kullanım alanı bulmuştur. Nedenlerine gelecek olursak yazılım alanındaki kullanım özellikleri aşağıda açıklanmıştır.

  • C# programlama dili internet sunucuları ve tümleşik sistemler düşünülerek hayata geçirilmiştir. Ama sistemde bulunan her fonksiyonu kapsama özelliğine sahiptir.
  • Programcılar hazır bildiklerin dillerin üzerine devam etme konforundan ayrılmak istemezler. Bu bağlamda, C++ ve C dilleri ile çalışmış yazılımcıların C# dilini tercih etmeleri sistemin doğal akışı gibi olmaktadır.
  • Performans açısından C ve ya Assembly ile rekabet etmesi için değil de daha çok hafıza ve işlemci gereksinimlerini azaltmak amacı güdülerek tasarlanmıştır.
  • C# kendinden önceki kardeşlerine kıyasla daha çok nesne odaklı, modern ve basit hem genel hem de özel amaçlı kullanılabilen bir dildir.
  • Uluslararası düzeyde verilen güncelleme ve geliştirme desteğinin firma tarafından sürekli olarak devam etmesi açısından önemli bir dildir.
  • C#, geliştirilen yazılımın sağlam, güvenilir ve üretken olmasını sağlayan yan desteklere sahiptir. Bunlar Strong Type Checking ve Arrey Bounds Ckecking ile kontrol etmekte, Source Code Portability ile değişkenlerin kontrolünü sağlama ve çöp olan verilerin toplanması gibi desteklerdir.

C# Bilen Ne Kazanır?

C#  bilen ne kazanır? Diye düşünmeden önce C# dili kullanan bir yazılımcının aslında nerede çalıştığı ile ilgili bilgilere sahip olmak lazımdır. C# diline hakim olan yazılımcılar, genelde büyük firmalarla çalışmaktadır. Bu bağlamda kurumsal alanda iş yapan  bu  büyük firmalar, teknik ekibe oldukça yüksek ücretler ödemektedir. Yeni mezun olmuş ve iki yıllık acemilik devresini atlatan bir yazılım mühendisi 15 bin TL den daha az maaş almaz. Bunun üzerine çıkmak bilinen ve üzerinde çalışılmış olan dil ile ilgilidir.  Yazılımcı daha fazla donanım ve altyapıya sahip olduğunda kazanacağı ücret aylık 30.000 TL’ye çıkabilmektedir.

Bu yazının tüm hakları Nasilbasarirsin.com’a aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©


Bir cevap yazın

Görüşmeyi Başlat.
1
Yardımcı Olmamızı İster misiniz?
Merhabalar, Sitemize Hoşgeldiniz... Özgün içeriklerimiz ile başka yerde bulamayacağınız bilgileri sizlere aktarıyoruz.
C# Yazılım Dili paylaşımımıza baktığınızı görüyorum. Yardımcı olmamı ister misiniz?