C Vize Final Sınav Soruları

Her yazılım dile ile ilgili makale girildikten sonra soruları paylaşılmaktadır. C soruları paylaşımını yaptık ama buradaki soruların tamamı vize sınavında ya da final sınavında çıkacak diye bir durum söz konusu değildir. C soruları tamamen rastgele hazırlandığı için işlediğiniz konular daha önemlidir. Soru içerikleri bilmeniz gereken konulardan oluşmaktadır. Bu soruların yanında işlediğiniz konulara da bakmanızda fayda olacaktır.

C Programlama Dili Vize Soruları

Soru 1

#include

#include

int main ()

{

int k;

for(k=1; k<=8; k++)

{

                               if(k<5 data-blogger-escaped-o:p=””>

                                               continue;

                               printf(“Bilgisayar\n”);

}

getch();

return 0;

}

Yukarıda C yazılım dili ile yazılmış olan programı çalıştırdığınız zaman ekranda kaç defa “Bilgisayar” yazısı yazar?

Soru 2

Sizden bir adet C programı yazmanızı istiyorum. Bu program rakamları birbirinden farklı 4 basamaklı tüm sayıları alt alta listeledikten sonra Toplam kaç adet bu kurala uyan sayı olduğunu yazmalıdır.

Soru 3

Dizi Senaryosu yazan bir kişi, çalışmaya başladığı ilk hafta günde sadece 5 sayfa yazabilirken bir sonraki haftalar da 2 sayfa daha fazla yazmaya başlamıştır. Bu kişi 10 Hafta da toplam kaç sayfalık dizi senaryosu yazar sorusunun cevabını verecek programı C yazılım dili ile kodlamanızı istiyorum.

Soru 4

Aşağıdaki belirtilen işlemleri C dilinde kodlama ile yapmanız gerekmektedir.

  1. C dilinde for döngüsü kurarak sayacın 5’ den 150’ ye kadar 5’ er 5’ er arttığı bir döngü kurmanızı istiyorum.
  2. C dilinde for döngüsü kurarak sayacın 1000’ den 200’ e kadar 10’ ar 10’ ar azaldığı bir döngü kurmanızı istiyorum.
  3. C dilinde for döngüsü kurarak 100’ den 10’ a kadar olan tüm çift sayıları ekrana yazan ve en altında bu sayıların toplamını belirten bir döngü kurmanızı istiyorum.
  4. C dilinde for döngüsü kurarak 100’ den 10’ a kadar olan tüm tek sayıları ekrana yazan ve en altında bu sayıların toplamını belirten bir döngü kurmanızı istiyorum.

Soru 5

Bu son soruda sizden istediğim; Kullanıcı tarafından girilecek olan bir sayının asal sayı kontrolünün yapılmasını ve sonucun ekrana “ Bu sayı asal sayıdır” ya da “ Bu sayı asal sayı değildir” şeklinde yazdırılma işlemini gerçekleştirecek C kodunuz yazmanızdır.

(İpucu: Kendisinden ve 1 sayısından başka sayıya bölünmeyen sayılar Asal sayı olarak ifade edilmektedir.)

Not: C yazılım dili vize sınavınız burada tamamlanmıştır. Cevaplarınızı kontrolden geçirmeden sınav kağıdınızı teslim etmemenizi rica ederim.

C Programlama Dili Final Soruları

Soru 1

Sizden bir üçgenin alan hesabını C yazılım dili ile yazacağınız bir programda hesaplamanızı istiyorum. Kullanıcı tarafından girilecek olan üçgenin A kenarı, B kenarı ve C kenarı uzunluklarına göre aşağıdaki formülü dikkate alarak hesaplama yapmalısınız.

(Formül: Üçgenin alanı=(A+B+C)/2)

Soru 2

C programını çalıştırdığınız dizin içerisinde 2 adet txt dosyası oluşturmanız gerekmektedir. “ciftsayilar.txt” isimli dosya içerisine 20’ dan 80’ e kadar olan çift sayıları yazdırmanızı, “teksayilar.txt” isimli dosya içerisine de 20’ dan 80’ e kadar olan tek sayıları yazdırmanızı istiyorum. Tüm bu kodlama C dili ile yapılmalıdır.

Soru 3

Maaşını bankadan çekmek için ATM cihazına gelen bir emekli, ekrana yazacağı tutar sonrasında hangi banknot dan kaç adet verileceğini görmek istemektedir. ATM cihazında ise sadece 100 TL, 50 TL, 20 TL ve 10 TL banknot yer almaktadır. Sizden bu banknot tutarlarına göre, çekilecek tutarın kaç adet hangi banknot ile ödeneceğini ekrana yazan C dili ile yazılmış bir program yazmanızı istiyorum.

Soru 4

3 Çocuklu bir aile hafta sonu çocuklarının keyifli bir vakit geçirmesi için büyük bir kapalı çocuk oyun alanına giderler. Bu çocuk oyun alanında ücret hesaplaması aşağıdaki gibi yapılmaktadır. Gişe görevlisi tarafından 3 çocuğun oyun alanında geçirdiği süreleri ekrana girmesi sonrasında ödenmesi gereken toplam tutarı hesaplayan  ve ekrana yazan bir adet C programı yazmanız gerekmektedir.

Oyun alanı ücretlendirmesi: İlk 30 dakika için 20 TL ücretlendirme yapılmaktadır. 30 dakikadan sonra ki her 15 dakikalık süreç için 10 TL alınmaktadır. Sürenin 2 saati aşması halinde tam günlük ücret olan 120 TL alınmaktadır.

Soru 5

Final sınavınızın bu son sorusunda sizden istediğim b[50] dizisi oluşturmanız ve bu dizinin elemanlarını -40 ile +20 arasında ki tam sayılardan rastgele seçtirmeniz olacaktır. Oluşan b[50] dizisinde yer alan sayıların kaç tanesi negatif sayı ve kaç tanesi de pozitif sayıdır tespit ederek ekrana yazan C program kodunu yazmanız gerekmektedir.

Not: C yazılım dili final sınavınız burada tamamlanmıştır. Cevaplarınızı kontrolden geçirmeden sınav kağıdınızı teslim etmemenizi rica ederim.

Bu yazının tüm hakları Nasilbasarirsin.com’a aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©


Bir cevap yazın

Görüşmeyi Başlat.
1
Yardımcı Olmamızı İster misiniz?
Merhabalar, Sitemize Hoşgeldiniz... Özgün içeriklerimiz ile başka yerde bulamayacağınız bilgileri sizlere aktarıyoruz.
C Vize Final Sınav Soruları paylaşımımıza baktığınızı görüyorum. Yardımcı olmamı ister misiniz?