C Programlama Dili

C programlama dili 1972’de Dennis M. Ritchie tarafından ALGOL, BCPL ve B dili olmak üzere üç farklı yapılandırılmış dilden geliştirilmiştir. Bu dilde veri türleri, yapı, işaretçi gibi birçok kavram kullanılmaktadır.

C, 1988 yılında ANSI ( Amerikan ulusal standart enstitüsü) tarafından, 1990 yılında C dilinin bir versiyonu Uluslararası Standart Örgütü (ISO) tarafından, 2000 yılında ise yine Uluslararası Standart Örgütü (ISO) ile standartlaştırılmıştır. Bu versiyonlara sırasıyla ANSI-C, C-89 ve C-99 adı verilmiştir.

C programalama dilini geliştirmenin arkasındaki fikir, basit bir derleyici gerektiren ve programcıların makine talimatları gibi makine/sistem arasında verimli bir şekilde etkileşime girmesini sağlayan kolay bir dil oluşturmaktı.

C yazılım dili derleyicisi yazılan kodları makine diline çevirerek tabiri caizse makinenin anlamasını sağlar.

C Yazılım Dili Nedir?

C, Bell Telephone Laboratories’de Dennis M. Ritchie tarafından 1972’de geliştirilen basit ve yapıya yönelik bir programlama dilidir. C, tüm programlama dillerinin ana dili olarak da adlandırılır. Yazılım dünyasında yaygın olarak kullanılır. Bu dil sistem yazılımı ve işletim sistemi geliştirmek için kullanılır. Diğer tüm programlama dilleri doğrudan veya dolaylı olarak C programlama kavramlarından türetilmiştir.

C Dili Kullanım Alanları

Okullarda genellikle C programalama dili ile eğitime başlanır. Bundaki asıl amaç ise temelde yatan algoritma mantığıdır. C dilinin genel olarak kullanılan yerleri aşağıdaki gibidir. Kullanım alanlarından da anlayacağınız üzere C yazılım dili güçlü bir dildir.

·        Sürücü

Bilgisayar’da bulunan sürücüler sistem üzerinde üst düzey yetkilere sahiptir. İşletim sisteminin etrafında çalışan bu sürücüler sys uzantılı dosyalardır. C programlama diliyle bu belirttiğim sürücülerden yazabilirsiniz.

·        İşletim Sistemi

Microsoft’un Windows ürünü olan işletim sistemi, Google’ın geliştirdiği android işletim sistemi (İşletim sisteminin büyük bir kısmı C ile yazılmıştır) gibi sizde kendi işletim sisteminizi yazabilirsiniz.

·        Oyun Geliştirme

C programlama dili oyun sektöründe grafik ve oyun yazılmasında kullanılmıştır. Siz de satranç, mayın tarlası vb. gibileri C kullanarak yazabilirsiniz.

·        Entegre Kartlar

Evimizde bulunan bulaşık makinesinden tutun çamaşır makinesine kadar bir çok mekanik eşyamızın içerisinde bulunan kartları, bu mekanik aletlerin ne yapacağını C programlama dili ile yazabilirsiniz.

·        Robotik Kodlama

Arduino, rapberry pi gibi mikrodenetleyici kartları C programlama dili ile kodlayarak işlevsel hale getirebilirsiniz.

·        Programlama Dili

Aklınıza gelen bütün popüler dillerde olduğu gibi sizde C kütüphanelerini, C temelinde sözdizimini ve yapıları kullanarak kendi programlama dilinizi yazabilirsiniz.

Neden C Yazılım Dili Öğrenmelisiniz?

C dili, harikalar yaratabileceğiniz ve programlama dünyasına kendinizi tanıtabileceğiniz basit bir prosedürel dildir. C programlama dilinde yazılmış programların çalışması çok daha az zaman alır ve derleme hızı neredeyse Assembly dilindeki hızla aynıdır.

Başlangıçta C dili, işletim sistemi tasarlamak ve sistem düzeyinde programlar yazmak için kullanıldı. Ancak sonrasında metin editörleri, derleyiciler, ağ sürücüleri vb. gibi uygulamalar da C programlama dili ile geliştirildi.

  • C programlama dili, yeni başlayanlar için algoritma mantığını daha kolay anlatabilmek için kullanılabilecek bir dildir. Güçlü bir dil olması da hayal gücünüzü sınırlayamaz.
  • Herhangi bir sistemden bağımsızdır.
  • C programlama dili için geliştirebileceğiniz daha fazla ortam (IDE) vardır.

C Programlama Dili: Geleceği Hakkında

C şu anda da aktif şekilde kullanılan çok sağlam bir programlama dilidir. C yaklaşık beş yıldır BT endüstrisinin dayanak noktası olmuştur. Günümüzde çoğu işletim sisteminin temelini oluşturmaktadır. Çoğu derleyici ve sistem aracının temelini oluşturur. Bunun önümüzdeki on yıl içerisinde değişmesi de pek olası değildir.

C kodu son derece kompakttır ve aşırı derece hızlı çalışır. Zengin kütüphaneleriyle birden fazla dile öncülük etmektedir. Sistem ve donanıma doğrudan erişebilir. Bütün bunlar geliştiricinin zihnindeki proje yapısını gerçekleştirmesi için kolaylık sağlar. Eğer C dili olmasaydı, Python şu anda olduğu gibi popüler olamazdı. Yüksek performanslı bilgi işlem ve donanım erişimi için büyük ölçüde C, C++ ve Fortran kütüphaneleri gereklidir. C olmadan Python, gömülü yazılım geliştirmelerinde kullanılamaz. Bu da demek oluyor ki C gelecekteki yazılım sektörü için şu anda ölümsüzdür, gereklidir.

C Programlama Dili Bilen Ne Kadar Kazanır?

C ile ortalamanın üzerinde bir miktarda para kazanabilirsiniz. Özellikle şu anda C dili ve yanında da popüler dillerden bilip iş sahibi olmamak imkansız gibi bir şeydir. Türkiye şartlarında ortalama/üst düzey C dili bilen yazılımcı ne kazanır diye soracak olursanız aylık 12.000  ile 25.000 TL’ye kadar kazancınız olabilir.

Bu yazının tüm hakları Nasilbasarirsin.com’a aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©


Bir cevap yazın

Görüşmeyi Başlat.
1
Yardımcı Olmamızı İster misiniz?
Merhabalar, Sitemize Hoşgeldiniz... Özgün içeriklerimiz ile başka yerde bulamayacağınız bilgileri sizlere aktarıyoruz.
C Programlama Dili paylaşımımıza baktığınızı görüyorum. Yardımcı olmamı ister misiniz?