C++ Dili Öğrenirsen Ne Kadar Kazanırsın ?

C++

Danimarkalı bir bilgisayar bilimcisi olan Bjarne Stroustrup, 1979 yılında C dilinin devam niteliğinde ve C++ dili doğuşu olan “C Sınıfı” üzerinde çalışmaya başladı. Öncelikle Stroustrup, C Sınıfına türetilmiş sınıflar, güçlü yazım, satır içi ve varsayılan argümanlar gibi yenilikler ekledi.

Sonrasında Stroustrup, 1982 yılında kafasında tasarladığı bir takım isimler arasında seçim yaparak C Sınıfı’nın adını C++ olarak değiştirdi. Ayrıca Stroustrup C++ için bağımsız bir derleyici geliştirdi. 1985 yılına baktığımızda ise henüz resmi bir standart dil özelliği olmadığı için buna referans olabilecek olan C++ Programlama Dili’nin ilk baskısı yanınlandı. C++ yazılım dili ilk ticari uygulaması ise aynı yılın Ekim ayında piyasaya sürüldü.

Gelişmelere baktığımızda ise 1989 yılında C++ 2.0, ardından da 1991’de C++ Programlama Dili’nin ikinci baskısı yapılmıştır. Bu çalışmalar gelecekteki standardın temelini oluşturdu. İleriki tarihlere baktığımızda ise 1998’de dili standartlaştıran C++ 98 yayınlandı, 2003’te ise bu standarta küçük bir güncelleme yapıldı.

C++ 98’den sonra, 2011 yılında yayınlanan C++ 11 standardı piyasaya sürüldü. Bununla birlikte dile çok sayıda yeni özellik eklendi. Programcılara daha fazla olanak sağlandı. 2019’dan itibaren ise Java, C ve Python dillerinin ardından gelerek en popüler programlama dillerinin arasına girmeyi başardı.

C++ Programlama Dili Nedir?

C ++, Bjarne Stroustrup tarafından geliştirilen genel amaçlı bir nesne yönelimli (OOP) programlama dilidir ve C dilinin uzantısıdır. Bu nedenle C ++ ‘yı “C stili” veya “Nesne yönelimli bir tarzda” kodlamak mümkündür. Belirli senaryolarda, her iki şekilde de kodlanabilir ve bu nedenle hibrit bir dilin etkili bir örneğidir.

C ++ hem yüksek hem de düşük seviye dil özelliklerini kapsadığı için orta seviye bir dil olarak kabul edilir. Başlangıçta, dil “C sınıfı” olarak adlandırıldı, çünkü C dilinin tüm özelliklerine ek bir “sınıf” kavramı eklenmiştir. Ancak, 1983 yılında C ++ olarak yeniden adlandırıldı.

C++ Programlama Dili Kullanım Alanları

C++ dilinin diğer programlama dillerinde olduğu gibi birden çok kullanım alanları vardır.

1.     İşletim Sistemi

C++ dili başlangıçta sistem düzeyinde programlama için tasarlandığından işletim sistemleri geliştirmek için uygun bir dildir. Her şey’den önce işletim sistemleri hızlı çalışmalı ve sistem kaynaklarını verimli bir şekilde yönetebilmelidir. C++ dili de bu yapıya uygun şekilde geliştirilmiştir.

C++ dili ile geliştirilen sizinde kullandığınız bir çok işletim sistemi vardır. Örneğin; Linux, Microsoft Windows, macOS işletim sistemlerinin tümü C dili ile yazılmıştır. Android ve iOS işletim sistemleri için ise bir kısmının C dili ile yazıldığını söyleyebiliriz.

2.     Gömülü Sistem

Gömülü sistem mühendisliği baz alındığında C++ dili fiili bir dildir. C dilinin kullanılmasındaki asıl neden programın hızlı çalışmasını sağlayan, çok az bellek tüketimi yapan bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla otonom arabalar, akıllı saatler, loT sensörleri veya kahve makineleri gibi cihazların tümü C veya C++ ile yazılmış bellenime (donanım yazılımı) sahiptir.

3.     Oyun veya Oyun Motoru

Oyunlar için performans ve hız kritik öneme sahiptir. Bu nedenle bu alanda dil seçimi sınırlıdır. C++ dili ise bugün en hızlı programlama dili olduğundan, 3D, çok oyunculu veya diğer oyunlar için en iyi seçenek diyebiliriz. Örneğin; Counter-Strike, StarCraft: Blood War, Diablo I, World of Warcraft gibi oyunları hepsi C++ ile yazılmıştır.

4.     Masaüstü & Çapraz Platform Uygulaması

C++ masaüstü uygulamaları oluşturmak için de kullanılabilir. Zengin özelliklere sahip olan SDL kütüphanesi sayesinde Windows, Linux, Android, macOS ve iOS için aynı anda uygulama geliştirebilmenize olanak sağlar. Bu arada Photoshop, Illustrator ve Adobe Premiere gibi uygulamaların hepsi C++ ile yazılmıştır.

C++ Yazılım Dilini Neden Öğrenmeliyim?

  • Günümüzde de popüler diller arasındadır ve halen kullanılmaktadır.
  • 1970 yıllarında geliştirilmesine rağmen dilin geliştirilmesi sürmektedir.
  • Geliştirilen uygulamanın performansı ve hızı açısından önemli avantaj sağlar.
  • Kodlar Assembly dilinde derlendiğinden makineye yaptırabileceğiniz seçenekler haliyle fazla oluyor.
  • Kullanımı veya öğrenimi kolay diyemeyeceğim ancak bu dili öğrendiğinizde yapabileceğiniz çok fazla alan olacaktır.

 

C++ Yazılım Dilinin Geleceği Hakkında

C++ programlama dili, 2019 yılı itibariyle halen popüler diller arasında yer almaktadır. Önümüzdeki birkaç yılı ve C++ dilinin veya kütüphanelerinin diğer dillerin temeline olan etkisini baz aldığımızda C++ dilinin kritik derecede yok olacağı pek olası değil. Elbette alternatif diller çıkabilir ancak C++ dilini bilmeniz size hiçbir zaman dezavantaj salamayacaktır.

C++ Yazılım Dili Bilen Ne Kazanır?

C++ en çok kazandıran programlama dillerinin arasında yer alıyor. Eğer ki bu dili ortalama düzeyde biliyor ve uyguluyorsanız Türkiye şartlarında ortalama kazancınız aylık  8.000 TL ile 20.000 TL aralığında olacaktır. Ancak bu rakamın sınırlı kalmadığını unutmayın. Bilgi birikiminize ve derecenize göre elbette artacaktır.


Bir cevap yazın

Görüşmeyi Başlat.
1
Yardımcı Olmamızı İster misiniz?
Merhabalar, Sitemize Hoşgeldiniz... Özgün içeriklerimiz ile başka yerde bulamayacağınız bilgileri sizlere aktarıyoruz.
C++ Dili Öğrenirsen Ne Kadar Kazanırsın ? paylaşımımıza baktığınızı görüyorum. Yardımcı olmamı ister misiniz?