Asp.Net Doğrulama Kontrol Yöntemi Final Ödevi

Asp.Net Doğrulama Kontrol Yöntemi,  zaman zaman ihtiyaç duymaktayız. Özellikle kullanıcıdan veri girişi istediğimiz durumlarda doğrulamayı çok fazla kullanmaktayız. Herhangi bir kullanıcı tarafından girilen bilgiler sistemimizde kayıtlıysa birçok yetki vermekteyiz. Bu yüzden doğru kişi olup olmadığını sorgulama açısından çok önemlidir. Sadece bunun için kullanılmamaktadır. Günümüzde en önemli konulardan teki de siber güvenlik olmaktadır. Doğrulama yöntemi ile sadece kullanıcı güvenliğini değil, kendi sistemimizin güvenliğini de bir nebze arttırmış oluyoruz. Ayrıca kontrolleri kullanarak gereksiz trafik gibi sunucumuzu yoracak ya da sistemi yavaşlatacak durumlardan da kaçınmış oluyoruz. 6 tane doğrulama kontrolü yapabileceğimiz yöntem vardır.

1.RequiredFieldValidator Doğrulama Kontrol Yöntemi

 

RequiredFieldValidator Doğrulama Kontrol Yöntemi Ne İşe Yarar?

 

Required Field Validator doğrulama yöntemi sayesinde, doldurulması zorunlu alanların boş geçilmesini engelliyoruz. Alttaki örnekte kullanıcı adı ve kullanıcı şifresi için giriş bölümleri oluşturulmuştur. Bu alanların kesinlikle boş geçmemesi gerekmektedir. Boş geçerse karşımıza iki sonuç çıkmaktadır.

 • Eğer bir kullanıcı yanlışlıkla iki bölümü boş şekilde kullanıcı oluşturduysa, boş bilgileri deneyerek sisteme girilebilir. Bu durumda kullanıcı güvenliği sağlanmamış olur ve sistemin güvenilirliği yok olmuş olacaktır.
 • Herhangi bir kullanıcının boş bilgilerle kayıt olmadığını varsayalım ve bu açıktan kimsenin haberi yok. Bir bot saldırısı olduğunda otomatik bilgileri girecek ya da boş bilgileri gönderecektir. Boş bilgileri gönderdiği yönünde bir simülasyon olduğunu varsayıyoruz. Bot sunucuya sürekli boş bilgi gönderecektir. Gönderme başlandığında birden fazla soruna yol açmaktadır.
  1. Bu sorunlardan ilki gereksiz donanım kullanımına yol açacak ve sunucuyu yetersiz hale getirecektir. Bu da sisteme bir süre erişilmemesine neden olacaktır.
  2. Gereksiz trafik yaratacaktır. Donanımsal herhangi bir sorun olmasa bile sürekli veri göndereceğinden dolayı belli bir süre sonrasında çok fazla trafik oluşturarak kullanıcıların sunucuya ulaşmalarını zorlaştıracaktır.
  3. Bu sorunların dışında farklı sonuçlarda var. Trafik oranı kaldırmadığı için internet hattınızı ya da paketinizi değiştireceksiniz ve donanım kaldırmadığı için donanımı geliştireceksiniz. Yani maliyetiniz artmış olacak.
 • Biz RequiredFieldValidator doğrulama yöntemini kullanarak madde 2’de bahsedilen sorunların önüne geçmiş oluyoruz.
  1. Doluluk kontrol ederek madde 2’deki sorunların tamamının önüne mi geçtik? Tabi ki hayır, bu sadece bir durumu kapatmıştır. Sadece kullanıcı boş bilgilerle kayıt olmayacaktır ama yukarıda belirtilen bot atak durumu devam etmektedir. Boş kayıt göndermek yerine bir karakterli ya da birden fazla karakterli veri gönderebilmektedir. Bu durumun önüne geçmek minimum sınır koyma ya da daha farklı önlemler alarak çözüm sağlanabilir.

RequiredFieldValidator Doğrulama Kontrol Yöntemi Nasıl Kullanılır?

 

RequiredFieldValidator Kontrol Aracı Ekleme

 

 

Araç Kutusu ==> Arama ==> RequiredFieldValidator ==> Sol Tık ==> Kullanmak İstediğin Alana Sürükle

Visual Studio üzerinde bulunan araç kutusuna tıklayınız. Arama bölümüne RequiredFieldValidator yazınız. Karşınıza çıkan araca sol tık basınız ve kullanmak istediğiniz yere sürükleyiniz.

 

 

Kontrol Edilecek Aracı Seçme

 

 

Özellikler ==> ControlToValidate==>Veri Giriş Aracı

Kullanmak istediğiniz yere koyduktan sonra sağ tık özelliklere tıklayınız ya da sol tık yapınız. Özellikler bölümünde yer alan ControlToValidate özelliğine tıklayınız. Burada çıkan araç adlarından hangisinde kullanmak istediğinizi seçiniz. Birden fazla araçta kontrol yaptırmak istediğinizde kontrol ettireceğiniz sayı kadar RequiredFieldValidator aracını koyunuz.

 

 

Hata Mesajı Ekleme

 

Özellikler ==> ErrorMessage ==> Boş alana sol tık

RequiredFieldValidator aracının üzerine sol tık ile tıklıyoruz. Sağ altta yer alan özellikler bölümünden ErrorMessage bölümünü buluyoruz. ErrorMessage yazısının sağındaki boşluğa ya da boşluk yerine RequiredFieldValidator yazısı yazabilir, buraya istediğimiz mesajı yazıyoruz.

 

 

RequiredFieldValidator Örnek Kodu ve Açıklaması

 

 

<asp:RequiredFieldValidator ID=”RequiredFieldValidator1″ runat=”server” ControlToValidate=”TextBox1″ ErrorMessage=”Bu alan boş geçilemez…

ID==>Kontrol Adını Belirtir

ControlToValidate==>Kontrol edilecek aracı belirtmek için kullanılır.

ErrorMessage==>Kullanıcının göreceği mesaj bu alana girilir.

 

2.RangeValidator Doğrulama Kontrol Yöntemi

 

RangeValidator doğrulama yöntemi sayesinde girilecek en yüksek değeri ve en düşük değeri sisteme girebiliyoruz. Bu sayede birden fazla oluşabilecek problemi engellemiş oluyoruz. Problemlerin önüne geçerek daha hızlı ve daha güvenlikli bir sistem oluşturmuş oluyoruz.

RangeValidator Doğrulama Kontrol Yöntemi Ne İşe Yarar?

RangeValidator yöntemi sayesinde arka planda çalışan işlemlerin daha rahat ve hızlı şekilde yapılmasını sağlar. Nasıl olduğunu madde madde açıklayalım.

 • RangeValidator yöntemi girilen değerlerin belli bir değer aralığında tutulmasını sağlıyor ama bu kadar basit değil. Veri tabanında bizler her girilecek veri için bir karakter ya da değer limiti belirtiriz. Bu veri limitlerine uygun şekilde sistemimizin çalışmasını isteriz. İlk örneğimize geçelim. Bir web sitesi yazdınız ve bu web sitenizin analizi yapılıyor. Simülasyonu yapan kişi birçok deneme yapıyor ve değer aralığının testini yaparken 999999999999999999 diye bir değer giriyor. Bu değeri aldığını görüyor ama bir web sitesinde böyle bir değerin gereksiz olduğu bilinmektedir. Bizler veri tabanını oluştururken bu kadar büyük bir değerin girilmesine izin veremeyiz peki neden? Veri tabanın ne kadar fazla değer girişi sağlatırsak kapladığı alanda o kadar fazla olacaktır.Bir web sitesi için 8 haneye kadar bir sayısal değer girilmesi bile çok zorken daha fazlasına izin vermemeliyiz. Buraya kısıtlama koyarak veri tabanındaki kapladığı alanı ve kullanılan donanımı ihtiyacını azaltacağız. Örnek olarak bir doğum yılı girilmesini istiyorsunuz, girilirken sadece yıl olarak giriş yapılması yeterliyse min 4 max 4 olarak ayarla bilirsiniz. Bu sayede donanım kullanımını azaltabiliriz.

RangeValidator Doğrulama Kontrol Yöntemi Ne İşe Yarar? -2

 • Bir diğer problem de donanım kullanımı kadar önemli bir konudur. Bir web sitesi için en önemli konulardan biri de sitenin hızlı açılmasıdır. Bizler veri boyutunu gerektiği boyutta tutmalıyız ki sürekli aktarılan veri boyutu bizim trafik sorunu yaşamamıza ya da hız sorunu yaşamamıza sebep olmasın. Örnek verecek olursak bir kişi yemek sipariş veriyor ve adet girecek. Hiç kimse 10 ya da zorlayalım biraz daha 20 adet yiyeceğin üzerinde sipariş vermez kolay kolay. Bu durumda bizler 2 haneli sayıların boyut olarak aynı yer kaplayacağını bildiğimiz için, 2 haneli sayıların tamamına izin verebiliriz ama 3 haneli sayılara çıkmasına izin vermememiz gerekmektedir. Bu durumda veri boyutu biraz daha fazla olacaktır. Bazı durumlarda kişiler bu durumu kötüye kullanmakta bu yüzden en fazla giriş değerini iyi belirlemeniz gerekmektedir.Sınırlama koyarak tasarruf sağlamış oluyoruz.
 • Bir diğer durum ise girilen değer doğruluğu sağlamadır. Örnek olarak yaş sınırı olması gereken bir web sitesi yapmanız gerekmekte. Bu siteyi para transferlerinin yapıldı bir web sitesi olarak düşünün. Burada ilk üye olacak kişilerden Kimliklerinin haricinde bir doğum tarihi girmesi gerekmektedir. Bizler 2020 giriş limiti koyarak veri girişinin doğruluğu sağlaya biliriz. Eğer direkt 18 yaş hesaplaması yapılırsa kişi buna göre bir tarih girişi yapabilir. Bu yüzden bulunduğunuz yıla kadar giriş yapabilmesini sağlamanız daha iyi olacaktır. En yüksek değerin 2020 limitini koyarak sahte bir bilgi girişinin olmasını yani 2025 gibi bir sayının girişini engellemiş oluyoruz. Tabi bir de en düşük değer belirlememiz gerekmektedir.Peki neden? Para transferlerinin döndüğü bir platformda bir kişinin 1820 gibi bir tarih girmeyeceğinden emin olamayız ve hatalı bilgi olduğu içinde sıkıntı olabilir. Bu durumda bizler max 100 yıllık bir aralık belirtmeliyiz ki geçersiz girişlerin sayısını düşürebilelim.

Gördüğünüz gibi tek bir araç sayesinde birden fazla sorunu risk seviyesini düşürebiliyoruz. Her aracı çok fazla kullanmamalıyız. Gerekliyse kullanılması, gerekli değilse de kullanmamalıyız.

 

RangeValidator Aracı Ekleme

 

 

Araç Kutusu ==> Arama ==> RangeValidator ==> Sol Tık ==> Kullanmak İstediğin Alana Sürükle

Visual Studio üzerinde bulunan araç kutusuna tıklayınız. Arama bölümüne RangeValidator yazınız. Karşınıza çıkan araca sol tık basınız ve kullanmak istediğiniz yere sürükleyiniz.

 

Kontrol Edilecek Aracı Seçme

 

 

Özellikler ==> ControlToValidate ==> Veri Giriş Aracı

Kullanmak istediğiniz yere koyduktan sonra sağ tık özelliklere tıklayınız ya da sol tık yapınız. Özellikler bölümünde yer alan ControlToValidate özelliğine tıklayınız. Burada çıkan araç adlarından hangisinde kullanmak istediğinizi seçiniz. Birden fazla araçta kontrol yaptırmak istediğinizde kontrol ettireceğiniz sayı kadar RangeValidator aracını koyunuz.

 Hata Mesajı Ekleme

 

Özellikler ==> ErrorMessage ==> Boş alana sol tık

RangeValidator aracının üzerine sol tık ile tıklıyoruz. Sağ altta yer alan özellikler bölümünden ErrorMessage bölümünü buluyoruz. ErrorMessage yazısının sağındaki boşluğa ya da boşluk yerine RangeValidator yazısı yazabilir, buraya istediğimiz mesajı yazıyoruz.

RangeValidator Örnek Kodu ve Açıklaması

<asp: RangeValidator ID = ”RangeValidator1 ″ runat =” sunucu ”ControlToValidate =” TextBox1 ″ ErrorMessage = ”RangeValidator” MaximumValue = ”100 ″ MinimumValue =” 0 ″ Tür = ”Çift”> </ asp: RangeValidator>

 

ID ==> Arac ID(benzersiz adı)

ControlToValidate ==> Kontrol edilecek araç ID(benzersiz adı)

ErrorMessage ==> Koşul dışına çıkınca kullanıcıya gösterilecek hata

MaximumValue ==> En yüksek değer belirtilir.

MinimumValue ==> En düşük değer belirtilir.

Type ==> Veri tipi belirtilir.

 

3.CompareValidator Doğrulama Kontrol Yöntemi

CompareValidator Doğrulama Kontrol Yöntemi Ne İşe Yarar?

 

Kullanıcı tarafında girilen değerin kontrolünü yapan doğrulama yöntemidir. Başka bir alandaki değerle ya da sizin belirlediğiniz sabit bir değerle karşılaştırma yapabilmektedir. Bu sayede bazı durumları kolaylaştırmış oluyor. Örnekleri madde madde gösterelim.

 1. Bizler kullanıcı adı ve şifre bilgisi girildiğinde doğru olup olmadığını kontrol ettiriyoruz ve doğruysa sisteme giriş izni veriyoruz ama bazı durumlarda bizimde karşılaştığımız şifre ya da kullanıcı adı hatası ile karşılaşıyor. Böyle bir durumda dört seçeneğimiz var.
  1. Bir tane Label ekleyebiliriz. Bu Label içine hatalı olması halinde “Kullanıcı Adı ya da Şifre Hatalı yazabiliriz. Bu ilk seçeneğimiz.
  2. Bir yerine iki tane Label ekleyebiliriz. Label1 içine “Kullanıcı Adı hatalı”, Label2 içine “Şifre Hatalı” yazabiliriz. Bu işlemi yapmamızda herhangi bir sıkıntı yok gibi gözükse de gereksiz kod yazmış olacağız.
  3. Yukarıdakileri yapmadık diyelim. MessageBox tanımladığınızı varsayıyorum, TextBox1 için sorgu yazdın dedin ki girilen veri hatalıysa ekrana “Kullanıcı Adı Hatalı” yazsın. Textbox2 içinde bir sorgu yazdın ve girilen veri hatalıysa ekranda “Şifre Hatalı” yazsın. Tamam, mantıklı bu da ama gereksiz kod yazıyoruz yine.
  4. En son yöntem ise CompareValidator aracını kullanmak. Bu araç sayesinde kod yazmaya ihtiyacımız kalmıyor ve daha hızlı yapıyoruz.
 2. Bir diğer duruma da örnek vererek devam edelim. Bir alışveriş sitesi kodladınız ve kullanıcı bir arama yaptı. Arama yaptığı kelimeye baktı sistem ve yok, bu durumda kullanıcıya bir geri dönüş yapmamız lazım. Bu geri dönüşü birden fazla yöntemle yapabiliriz.
  1. İlk yöntemimiz, Label üzerinden olacaktır. Label’i istersek görünürlüğünü kapatırız, eğer aranan kelime yoksa ekrana çıkartırız. Bu sayede kullanıcıya bir bilgi vermiş oluruz.
  2. İkinci yöntem ise CompareValidator aracını kullanmaktır. Siz yine kod yazmadan yapabileceksiniz bu işlemi. Yani daha kısa sürede yapmış olacaksınız bu işlemi.

Bir işlemi yapmak için birden fazla yöntem vardır. Sizler kendinize göre basit olan yöntemi belirleyip ona göre yapmanız gerekmektedir.

 

CompareValidator Aracı Ekleme

 

Araç Kutusu ==> Arama ==> CompareValidator ==> Sol Tık ==> Kullanmak İstediğin Alana Sürükle

Visual Studio üzerinde bulunan araç kutusuna tıklayınız. Arama bölümüne CompareValidator yazınız. Karşınıza çıkan araca sol tık basınız ve kullanmak istediğiniz yere sürükleyiniz.

Kontrol Edilecek Aracı Seçme

 

Özellikler ==> ControlToValidate ==> Veri Giriş Aracı

Kullanmak istediğiniz yere koyduktan sonra sağ tık özelliklere tıklayınız ya da sol tık yapınız. Özellikler bölümünde yer alan ControlToValidate özelliğine tıklayınız. Burada çıkan araç adlarından hangisinde kullanmak istediğinizi seçiniz. Birden fazla araçta kontrol yaptırmak istediğinizde kontrol ettireceğiniz sayı kadar CompareValidator aracını koyunuz.

Hata Mesajı Ekleme

 

Özellikler ==> ErrorMessage ==> Boş alana sol tık

CompareValidator aracının üzerine sol tık ile tıklıyoruz. Sağ altta yer alan özellikler bölümünden ErrorMessage bölümünü buluyoruz. ErrorMessage yazısının sağındaki boşluğa ya da boşluk yerine CompareValidator yazısı yazabilir, buraya istediğimiz mesajı yazıyoruz.

ControlToCompare Ayarlama

 

Özellikler ==> ControlToCompre ==> Araç ID

Bu özelliği kullanarak karşılaştırma yapılacak sunucu kontrolü ekliyoruz. Yani neye göre tepki vereceğini belirliyoruz.

Sağ tık özelliklere tıklayınız ya da sol tık yapınız. Özellikler bölümünde yer alan ControlToCompare özelliğine tıklayınız. Burada çıkan araç adlarından hangisine göre işlem yapacağınız seçiniz.

 

 

4.RegularExpressionsValidator Doğrulama Kontrol Yöntemi

RegularExpressionsValidator Doğrulama Kontrol Yöntemi Ne İşe Yarar?

 

Bu özellik bizlere istediğimiz verinin eksik ya da hatalı girilmesini engellememizi sağlar. Daha da açıklamak gerekirse bu doğrulama kontrol özelliği sayesinde verinin kontrolünü sağlıyoruz. Eğer mail girilmesini istiyorsak @ işareti olmak zorundadır. Bu özelliği kullanarak girilen veride @ işareti olup olmadığı kontrol ediyoruz. Tabi girilen veri tipleri farklı olduğu için bize çok fayda sağlıyor. Eğer @ işareti yoksa kesinlikle sunucumuza bu verinin gelmesi engelliyor. Bu sayede bizler hem donanımsal olarak hem de trafik oranı olarak tasarruf sağlamış oluyoruz.

 1. İlk olarak yukarıda örnek verdiğimiz gibi mailde sorgulama yapıyoruz. Nerelerde bu tarz veri istendiğinden bahsedelim öncelikle. Bir web sitesinde olmazsa olmaz diyebileceğimiz sayfalardan teki bize ulaşın sayfasıdır. Bizle iletişime geçen kişiye geri dönüş yapabilmemiz için kesinlikle bir iletişim bilgisi olmalıdır. Genel olarak web sitelerinde iletişim bilgisi olarak mail istenir. Bizlerde her kullanıcı veriyi girerken mail mi değil mi diye kontrol edemediğimizden dolayı, araçları kullanarak kontrol sağlıyoruz. Eğer bilgiler istenildiği gibiyse sunucuya gönderim sağlıyor. Bu sayede trafik seviyesini düşük tutuyoruz, donanım kullanımını düşük tutuyoruz ve gereksiz yoğunluğun önüne geçmiş oluyoruz.
 2. Web sitelerini incelediğinizde yorum bölümü gözümüze çarpar. Bazı web siteleri sizlerin varsa internet sitenizi girmenizi ister. İnternet site adreslerini giren kullanıcıların istenilen tipte olup olmadığı kontrol etmemiz gerekir. Bu konuda da uzantı tipinin doğru olup olmadığı (.com, .net, .org gibi) RegularExpressionsValidator aracıyla kontrol ederiz. Eğer uzantı koyulmadan yapılmışsa veri gönderimini engelleriz. Engellemememiz durumunda gereksiz veri kirliliğine sebep olabilir.

RegularExpressionsValidator Doğrulama Kontrol Yöntemi Ne İşe Yarar?-2

 1. Çözüm bulduğumuz diğer sorunumuz ise telefon numaralarıdır. Hepimizin bildiği gibi telefon numaraları en çok kullanılan iletişim yöntemlerinin başında gelmektedir. Mailin hatalı girilmesi durumunda iletişim sağlanamayacağı için telefon numaralarını istemekteyiz. Bazen kullanıcılar farklı şekilde numara yazarlar. Örnek olarak on bir hane (05055055555) ya da on hane olarak (5055055555), bu tarz durumlarda karışıklık olabileceğinden dolayı önlem almamız gerekmektedir. Sistemimiz nasıl çalışıyorsa buna göre numara girişi istemeliyiz. Rugular Expressions Validator aracını kullanarak istenilen tip numara girilmesini sağlayabilmekteyiz.

Bu sayede en az üç farklı sorunu çözmüş olduk. Bu değerlerin kontrolünü araçları kullanarak yapmazsak birçok sorun olabilir ya da kod yazarak bu sorunu gidermemiz gerekebilir. Visual Studio bu konuda bizlere çok yardımcı olmakta tasarımı yaparken bu tarz konuları direkt çözebiliyoruz.

 

RegularExpressionsValidator Aracı Ekleme

 

 

Araç Kutusu ==> Arama ==> RagularExpressionsValidator ==> Sol Tık ==> Kullanmak İstediğin Alana Sürükle

Visual Studio üzerinde bulunan araç kutusuna tıklayınız. Arama bölümüne RagularExpressionsValidator yazınız. Karşınıza çıkan araca sol tık basınız ve kullanmak istediğiniz yere sürükleyiniz.

 

Kontrol Edilecek Aracı Seçme

 

 

Özellikler ==> ControlToValidate ==> Veri Giriş Aracı

Kullanmak istediğiniz yere koyduktan sonra sağ tık özelliklere tıklayınız ya da sol tık yapınız. Özellikler bölümünde yer alan ControlToValidate özelliğine tıklayınız. Burada çıkan araç adlarından hangisinde kullanmak istediğinizi seçiniz. Birden fazla araçta kontrol yaptırmak istediğinizde kontrol ettireceğiniz sayı kadar RagularExpressionsValidator aracını koyunuz.

Hata Mesajı Ekleme

 

Özellikler ==> ErrorMessage ==> boş alana sol tık

RagularExpressionsValidator aracının üzerine sol tık ile tıklıyoruz. Sağ altta yer alan özellikler bölümünden ErrorMessage bölümünü buluyoruz. ErrorMessage yazısının sağındaki boşluğa ya da boşluk yerine RagularExpressionsValidator yazısı yazabilir, buraya istediğimiz mesajı yazıyoruz.

 

ValidationExpression Ayarlama

Özellikler ==> ValidationExpression ==> Üç Noktaya tıklayınız.

Bu alana tıkladıktan sonra aşağıdaki alan gelmesi gerekmektedir.

 

 

 

Buradan ihtiyacınız olan veri giriş standart ayarını seçiniz ya da arayınız. İhtiyacınız olan ayarı seçtikten sonra tamam demeniz yeterlidir. Artık belirlediğiniz veri giriş aracı veri giriş ayarına göre olmadığı zaman hata verecektir.

 

 

RegularExpressionsValidator Aracı Kodu

 

<asp: RegularExpressionValidator ID = ”RegularExpressionValidator1 ″ runat =” sunucu ”ErrorMessage =” RegularExpressionValidator ”>

</ Asp: NormalExpressionValidator>

 

5.CostomValidator Doğrulama Kontrol Yöntemi

 

CostomValidator Doğrulama Kontrol Yöntemi Ne İşe Yarar?

 

CostomValidator aracı, kullandığımız doğrulama araçları çalışmadığı zaman geliştiricinin yazdığı kodun devreye girmesini sağlamaktadır. Bu sayede sistemde hata olması halinde kullanıcı işlemlerine devam edebilecektir. Tabi bu araç sayesinde yaptığımız bütün işlemlerin bir hata yüzünden sıkıntı yaşamamasını sağlıyoruz. Bu yazımızda bahsettiğimiz bütün araçlardaki işlevleri kod olarak eklediğimizde, yukarıda bahsedilen sorunlar yine çözülmüş olmaktadır.

CostomValidator Kodu

 

<asp: CustomValidator ID = ”CustomValidator1 ″ runat =” sunucu ”>

</ Asp: CustomValidator>

 

6.ValidationSummary Doğrulama Kontrol Yöntemi

ValidationSummary Doğrulama Kontrol Yöntemi Ne İşe Yarar?

 

Bu doğrulama kontrolü sayesinde kullandığımız araçların tamamındaki hata mesajını tek bir yerde gösteriyoruz. Daha önce girdiğiniz web sitelerinde bir bilgiyi eksik ya da hatalı girdiğinizde, hatalı girilen yeri göstermek için yıldız (*) görmüşsünüzdür aynı zamanda alt tarafta yer alan bir bilgilendirme de yer almaktadır. Boş geçilemez ya da eksik girdiniz gibi. Bu araç sayesinde bahsettiğimiz işlemi rahatlıkla sağlıyoruz. Bu sayede tasarımda da sorun olmadan kullanıcıya doğru alanı gösterebiliyoruz.

 

ValidationsSummary Ekleme

 

Araç Kutusu ==> Arama ==> ValidationSummary ==> Sol Tık ==> Kullanmak İstediğin Alana Sürükle

Visual Studio üzerinde bulunan araç kutusuna tıklayınız. Arama bölümüne ValidationSummary yazınız. Karşınıza çıkan araca sol tık basınız ve kullanmak istediğiniz yere sürükleyiniz.

ValidationSummary Nasıl Kullanılır?

İlk başta bir doğrulama aracı ekliyoruz. Eklemelerden sonra ErrorMessage bölümüne hata mesajını ekliyoruz. Text bölümüne de kullanmak istediğimiz bir karakter ekliyoruz. Bir adet Validation Summary aracı ekliyoruz. Bu işlemleri tamamladıktan sonra kullanılan aracın ValidationExpression bölümüne \d{6} kodunu ekliyoruz. Eğer kodu bilmiyorsanız üç noktaya tıklayıp oradan da ayarlayabilirsiniz. Bu işlemleri tamamladıktan çalıştırabilirsiniz. Kullanımda herhangi bir sorun olmaması gerekmektedir.

ValidationSummary Kodu

 

<asp: ValidationSummary ID = ”ValidationSummary1 ″ runat =” sunucu ”/>


Bir cevap yazın

Görüşmeyi Başlat.
1
Yardımcı Olmamızı İster misiniz?
Merhabalar, Sitemize Hoşgeldiniz... Özgün içeriklerimiz ile başka yerde bulamayacağınız bilgileri sizlere aktarıyoruz.
Asp.Net Doğrulama Kontrol Yöntemi Final Ödevi paylaşımımıza baktığınızı görüyorum. Yardımcı olmamı ister misiniz?