Açık Kaynak Kodlu İşletim Sistemi

Open-Source Software yani Açık Kaynak Yazılım, yazılımcıların arasında tercih ayrımına sebep olmuştur. Yazılımcılar kendilerine göre istediklerini yapabilmelerini ya da bilgisayarında kullandıkları yazılımı merak etmektedir. Örnek olarak Linux kullanan bir yazılımcı hoşuna gitmeyen bir durum gördü ya da ekleme yapmak istedi bu durumda rahatlıkla ekleme yapabiliyor ya da düzeltme yapabiliyor. Bu güzel bir durum gibi gözükse de o kadar güzel bir durum değildir. Kodları kodlayabilir ya da başka bir işlem için kullanabilir. Körü amaçlı kullanan birisi içine keyloger ya da bir kötü amaçlı yazılım (virüs) eklemesi yapabilir. Herhangi bir lisans ücreti olmayan bu işletim sistemlerini isteyen herkes kullanabilir ama kendi güvenliğinizi kendiniz sağlamalısınız. Açık kaynak işletim sistemlerinin kaynak kodu isteyen herkese açıktır. Normal bir insanda kodlara erişebilir bir yazılımcı da. Tabi ki en güzel özelliği kullanıcının yazılımı değiştirme özgürlüğüdür. Açık kaynak işletim sistemi denmesinin asıl sebebi de budur. Açık kaynak işletim sistemleri genel olarak güvenilirdir ama bazı durumlarda dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu tarz işletim sistemlerini kesinlikle işletim sisteminin resmi sitesinden indiriniz. Bu işletim sistemleri hızlı ve uyarlanabilirdir. Örnek olarak Linux işletim sisteminin bir de Kali Linux işletim sistemi vardır. Açık kaynak kod dünyası, yeni yazılım üretme biçimi ve yeni iş modelleme imkanı sunmaktadır. Dünyanın her yerinde bulunan bilişim uzmanları tarafından imece yöntemi ile endüstri standartlarında geliştirilen bu yazılımlar, insanlığın ortak malı olarak sayılmaktadır. Yani bu yazılımlar ücretli değildir ve herkes istediği kadar kullanabilir.

Programcılar, yazılımlarını geliştirirken kullandıkları yazılım dilleriyle kaynak dosya oluştururlar. Yani bu şekilde programın ne yapacağı, nasıl yapacağı gibi işlemler belirlenir. Daha sonrasında ise derleme dilleri ile (c#, c++, java v.b.) bu dosyayı derleyerek kullanılabilir hale çevirirler. Açık kaynak kodlu yazılımların savunucuları her üretilen ve dağıtılan program ile birlikte kaynak kodlarının da paylaşılmasını savunurlar. Örnek olarak bir program yazdığınızı varsayalım. Bu programı piyasaya sürerken kaynak kodlarını da piyasaya sürmelisiniz. Bu durumda sizin geliştirdiğiniz programı geliştirip başka biri de paylaşabilir. Lisans sistemi kesinlikle işlemeyecektir. Ücretsiz dağıtım yapmalısınız eğer ücretli paylaşım yapıyorsanız o da sorun değil kaynak kodu atarsanız, bir başka yazılımcı ekleme yapıp piyasaya ücretsiz sunması halinde herkes ona yönelecektir. Kaynak kodunun paylaşılması sayesinde geliştirme için birçok kişinin süzgecinden geçmiş, daha iyi bir program çıkacağını düşünürler. Açık kaynak yazılımları 2005 yılında bir patlama yaşamış ve on binlerce varan program ve varyantaya ulaşmıştır. Tabi bu kadar gelişmesinden sonra özellikle yazılımcıların ve siber güvenlik ya da siber saldırganların aşırı dikkatini çekmiştir. En çok bilinen yazılımlar ise Linux, Open Office, GNU, Debian açık kaynak yazılımlarıdır.

Açık kaynaklı yazılımlar her yerdedir ve günlük hayatımızda bile çok fazla kullanabilmekteyiz. En küçücüğünden bir cep telefonunda, elektronik saatlerin gömülü sistemlerinde, en büyüğü ise süper bilgisayarlara, ev araçların iş hayatında kullanılan araçlara, kamu kurumlarında kullanılan yazılımlardan her türlü okullara kadar tüm bireylerin kullanabileceği, ihtiyaçlarına göre basitleştirilen ya da sağlamlaştırılabilen ve güçlendirilebilen yazılımlardır. Açık kaynak kodlu yazılımlar, her alanda çözüm sunarak kullanılabilen, yazılım tekniklerine göre kullanıcıya seçenek sunabilen yazılım çeşididir. Almanya, ispanya gibi birçok ülke kamu kurumlarında açık kaynak kodlu yazılımların kullanımlarını benimsemiştir. Avrupa birliği, UNESCO ve Dünya Bankası gibi kuruluşlar güvenlik ve tasarruf gibi gerekçeleri göstererek açık kaynak kodlu yazılımları önermişlerdir. Dünya üzerinde bulunan her ülke kendi gereksinimlerine göre açık kaynak kodlu bir Linux sistemi oluşturmuştur. Türkiye’de Pardus Ulusal İşletim Sistemini yapmıştır. Türkiye’de açık kaynak kod topluluğu 10 yıl gibi bir süredir bulunmaktadır. Turkuaz, İstanbulx, Turkix, Gelecek Linux gibi dağıtımlar ve başka açık kaynak kodlu yazılımlar geliştirmekte ve açık kaynak kodlu yazılım geliştiren firmalar kurmaktadır.

Türkiye’de bulunan açık kaynak ortamlarının destekçileri genel olarak şu görüşü savunmaktadır. “Açık kaynak kodlu yazılımlar tasarruf ve güvenliğin ötesinde de bir ülke ekonomisi için önemlidir. Açık kaynak ortamları, teknoloji üretebilecek gençleri yetiştirmenin etkin yollarından biridir. İthal hazır çözümler yerine, ülke insanına güvenmek, ona yatırım demektir. Açık kaynak, kendi okullarında gereksinimlerine göre uyarlanmış, güvenli, sağlam ve ucuz çözümler demektir. Açık kaynak yazılımlar, mütevazı donanımları etkin kullanabilmek demektir. Tüm üretim ve servis sektörlerinde bilişim maaliyeti gittikçe artmaktadır. Açık kaynak yazılımlar, en başta lisanslar nedeniyle bu maliyetleri düşürerek, yerli sanayici ve bilişimciye destek demektir, ülkenin rekabet yeteneği artırmak demektir. Açık kaynak yazılımları, kapalı kaynak kod yazılımlarla yetenek ve performansta yarışacak konumdadır. Açık kaynak yazılımların tam rekabet ortamında kapalı kaynak yazılımlarla yarışması gerekir. Temel bilişim eğitimin marka bağımlılığı yaratmayacak, kullanıcıyı tüm alternatif platform ve ürünlerde çalışabilme yeteneğini kazandıracak, ürünlere değil kavramlara ağırlık vermesi gerekir.”

Genel olarak açık kaynak kod toplulukları birbirine yakın görüşleri benimserler. Dünya çapında birçok kişi açık kaynak kodlu sistemleri kullanmaktadır. Günümüzde en aktif kullanan gruplar siber saldırı ve siber güvenlik gruplarıdır.

Linux İşletim Sistemi

Linux İşletim Sistemi’nin tam adı GNU/LİNUX İşletim Sistemi’dir. Unix tabanlı ve açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Finlandiyalı bilgisayar mühendisliği öğrencisi olan Linus Torvalds tarafından 1991 yılında ilk başlangıcı verilmiştir. “Linux” ismi ise Linus Torvalds tarafından 1991 yılında başlatılan Kernel çekirdeğinden gelmektedir.

Linux, Linus Torcaldas’ın Helsinki Üniversitesinde okurken Intel’in yeni işlemcisi 80386 işlemcisinin korumalı kod mimarisini denemek amacıyla geliştirildiği UNİX (aslen Minix) tabanlı bir işletim sistemi çekirdeğidir. Yani Linux dağıtımların bel kemiğini oluşturmaktadır. İnternet üzerinden duyurulan Linux, dünyadan birçok programcının desteğini almış ve almaya devam etmektedir. Programcıların desteği ile hızla gelişen Linux İşletim Sistemi günümüzde de hızlı şekilde gelişmeye devam eden açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir.

GNU/Linux adıyla bilinmesi gerekirken telaffuz kolaylığından dolay sadece Linux olarak bilinmektedir. Günümüzde açık kaynak yazılım olan Linux yaratıcılığın ve bağımsız ilerlemeyi destekleyen bilişim dünyasından destek görmektedir.

Güncel Linux İşletim Sistemini İndirmek İçin Tıklayınız.

Pardus İşletim Sistemi

Pardus İşletim Sistemi, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu tarafından geliştirilmiştir. Günümüzde Pardus İşletim Sistemi geliştirmeleri devam etmektedir. Bilişim okuryazarlığına sahip kullanıcıların temel ihtiyaçlarını karşılama amacıyla geliştirilmeye başlanan Pardus İşletim Sistemi, var olan Linux dağıtımlarının iyi taraflarını mimari, kavram ya da kod olarak kullanan Pardus, yapılandırma ve kolay kurulum gibi çalışmanın yanı sıra kolay kullanımında üzerinde çalışılmış ve GNU/Linux ortaya koymaya hedefleyen bir geliştirme projesidir. Pardus, işletim sisteminin adıdır. Pardus, Linux dağıtımda KDE ön tanımlı masaüstü ortamı, Open Office ön tanımlı Office programı, Firefox ise ön tanımlı internet tarayıcısıdır. Yani Pardus işletim sistemini kurduğunuzda bilgisayarda olacak programlar bunlardır. En son, 3 Temmuz günü son kararlı sürümü yayınlanmıştır. Projede geliştirmesi devam etmektedir. Pardus birden fazla dil desteği vardır ve bu sayede birçok ülke tarafından kullanılmaktadır.

Pardus Sistem Gereksinimleri

En Düşük Sistem Gereksinimleri

 • CPU (64 bit) 500 Mhz
 • 256 MB RAM
 • 6 GB Disk Alanı
 • 640*480 Ekran Çözünürlüğü

Tavsiye Sistem Gereksinimleri

 • CPU (64 bit) 1 Ghz+
 • 512 MB RAM+
 • 8 GB Disk Alanı+
 • 640*480 Ekran Çözünürlüğü+

Güncel Pardus İşletim Sistemini İndirmek İçin Tıklayınız.

Ubuntu İşletim Sistemi

Ubuntu İşletim Sistemi, Güney Afrikalı girişimci Mark Shuttleworth öncülüğünde, Canonical Ltd. firması bünyesinde 2004 yılında geliştirilmeye başlamıştır. Ubuntu İşletim Sistemi günümüzde Mark Shuttleworth yönetiminde Canonical ve gönüllü Ubuntu topluluğu tarafından geliştirilmektedir. Ubuntu, Zulu dilinde insanlık anlamına gelmektedir. Amacının insanlık için olduğunu isminden de anlayabilmekteyiz. Ubuntu diğer açık kaynak kodlu işletim sistemleri gibi ücretsizdir. Herkes istediği takdirde kaynak kodlarına erişim sağlayabilmektedir. Ubuntu %99 oranındaki Türkçe dil desteği sayesinde rahatlıkla Türk kullanıcılar tarafından kullanılabilmektedir. Kurulum sırasında internet bağlantınız varsa otomatik Türkçe dil paketini indirip kuracaktır. Kurulumda internet bağlantısını algılayamazsa bu işlemi sizin yapmanız gerekmektedir.

Ubuntu Sistem Gereksinimleri

 • 2 GHZ çift çekirdek işlemci
 • 2 GB RAM Bellek
 • 25 GB Diskte Boş Alan
 • İnternet erişimi (zorunlu değildir ama tavsiye edilmektedir.)

Ubuntu ya da diğer işletim sistemlerinin tamamında geçerli bir durumdan bahsedeceğim. Sanal sunucu ya da sanal bilgisayar oluşturarak birden fazla işletim sistemi kullanabilirsiniz. Bu durum herhangi bir sorun yaratmayacaktır.

Günümüzde en çok kullanılan işletim sistemleri bunlardır.

Güncel Ubuntu İşletim Sistemini İndirmek İçin Tıklayınız.


Bir cevap yazın

Görüşmeyi Başlat.
1
Yardımcı Olmamızı İster misiniz?
Merhabalar, Sitemize Hoşgeldiniz... Özgün içeriklerimiz ile başka yerde bulamayacağınız bilgileri sizlere aktarıyoruz.
Açık Kaynak Kodlu İşletim Sistemi paylaşımımıza baktığınızı görüyorum. Yardımcı olmamı ister misiniz?